خانه / فرهنگی / آموزش / آقایان محترم! لطفا فاصله بگیرید
امنیت اجتماعی زنان

آقایان محترم! لطفا فاصله بگیرید

سمیه رعیتی
سمیه رعیتی

تا به امروز به این موضوع فکر کرده اید که چرا خانم ها در هنگام سوار شدن به تاکسی کیف و یا ساک را حائل خود و مسافران مرد قرارمی دهند، و تا رسیدن به مقصد به نوعی دچار اضطراب و نگرانی و به اصطلاح معذب هستند؟!
هیچ فرقی هم نمی کند چادر بر سرداشته باشد و یا مانتویی بر تن، صبح باشد و یا ساعت ۱۰ شب، خیابان خلوتی باشد یا در شلوغ ترین ساعت روز و در مرکز شهر، زمانی که سوار بر تاکسی می شود، بلافاصله کیف یا ساک خود را مابین خود و مسافران دیگر قرار می دهد! اگر در کنار دو مسافر مرد هم قرار بگیرد که دیگر هیچ ! پس ازچند دقیقه خودش را تا جایی که می تواند جمع تر می کند.
در رابطه با موضوع امنیت بانوان درشهرها نظرات و دیدگاه های بسیاری ارائه شده است ،اما به عقیده کارشناسان و مطالعات انجام شده، زمانی که خانم ها سوار وسایل نقلیه عمومی به وی‍ژه تاکسی می شوند ،از نظر روحی کمی نگران و مضطرب هستند و این نگرانی در ساعات پایانی شب و روزهای تعطیل دو چندان می شود.
متاسفانه یکی ازدلایل اصلی این نگرانی ها رفتارهای زشت و ناپسند تعدادی از مردان در وسایل حمل و نقل عمومی است. رفتارهایی که باعث اذیت آزار زنان و دختران جوان می شود.
علل و عوامل به وجود آمدن این موضوع و دغدغه بانوان در این زمینه را باید در ابعاد گوناگون اجتماعی و اعتقادی مورد بررسی قرار داد، امنیت مسافران در وسایل حمل و نقل عمومی از جمله مواردی است که در قالب امنیت فردی و اجتماعی و مسائل حقوق شهروندی تعریف می شود و چنانچه این موضوع به هر دلیل دچار خدشه و تزلزل شود ،مفهوم کلی امنیت دچار اختلال شده و در نهایت این شهروندان هستند که با نا امنی های روحی و روانی مواجه می شوند.

خانم ها به لحاظ شرایط فیزیکی و روحی خاص در وضعیت های  گوناگون آسیپ پذیرترند و تجربه نشان داده که در برخی از موارد اضطراب های موجود درسطح شهر باعث بر هم خوردن تعادل روحی و روانی و در نتیجه مشکلات فروانی برای بانوان در سطح شهرها به وی‍ژه شهرهای بزرگ می شود.

اما ازلحاظ اعتقادی با توجه به شرایط موجود و پایبندی به اصول و قواعد اسلامی و حاکم بودن جریان اخلاقی درکشور می توان تا حد زیادی اضطراب و نگرانی بانوان را در این موضوع مورد بررسی قرار داد ،چرا که مباحث اعتقادی و ارزش های حاکم درجامعه در روابط افراد و گروه های گوناگون تاثیرگذار است.

نکته قابل توجه اینجاست که این رفتارها تنها مختص به اذیت و آزارهای معمولی نمی شود و در برخی موارد نگاه های معنادار یک مرد در تاکسی و اتوبوس به زنان و دختران، زمینه فشار های روحی و روانی را برای زنان و دختران فراهم می کند. شاید نصب این اطلاعیه در تمامی وسایل حمل و نقل عمومی ضروری باشد: “آقایان محترم! لطفا فاصله بگیرید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.