خانه / استان / در کازرون کسی برای وام ضروری و اشتغال در نوبت نمی‌ماند
بازدید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی از کازرون جلسه شورای اداری/ حجت الاسلام شیخ محمد خرسند- پرویز فتاح- داریوش دهقان- محمد بذرافشان/ عکس: امیرخسرو شجاعی
بازدید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی از کازرون جلسه شورای اداری/ حجت الاسلام شیخ محمد خرسند- پرویز فتاح- داریوش دهقان- محمد بذرافشان/ عکس: امیرخسرو شجاعی

در کازرون کسی برای وام ضروری و اشتغال در نوبت نمی‌ماند

به گزارش شهرسبز؛ روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، در سفری به کازرون، در نشست شورای اداری این شهرستان شرکت کرد. پرویز فتاح همچنین پیش از حضور در جلسه شورای اداری با حضور بر قبور شهدای کازرون در امام زاده سید محمد نوربخش، از این شهدا تجلیل کرد.

وی که به منظور بررسی مشکلات مددجویان کمیته امداد کازرون به این شهرستان سفر کرده بود توسط امام جمعه، فرماندار، نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، رئیس بنیاد شهید و جمعی از مسئولان کازرون مورد استقبال قرار گرفت و در ادامه با حضور در گلزار شهدای امام زاده سید محمد نوربخش با نثار گل، یاد و خاطره رشادت ها و از خودگذشتگی ها شهدای گلگون کفن کازرون را گرامی داشت.

در ضمن حضور فتاح در قطعه ۳ گلزار شهدای سید محمد نوربخش، احمد رضا زاده رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان کازرون توضیحاتی درباره شهدا و گلزارهای شهرستان و مراحل تکمیل قطعه ۳ به عنوان بزرگترین گلزار مسقف استان فارس ارائه نمود که رئیس کمیته امداد برای همکاری در تکمیل این گلزار قول مساعد داد.

از دیگر برنامه های فتاح حضور در جلسه شورای اداری و آشنایی با مشکلات مدد جویان شهرستان کازرون بود.

پرویز فتاح با اشاره به ۱۵ هزار شهید استان فارس در این نشست گفت: اسم ۱۵ هزار شهید نباید تنها یک تیتر باشد، بلکه باید عمق داشته باشد آن هم در این موقعیت حساس از انقلاب که انقلاب ما در آستانه چهل‌سالگی قرار دارد.

فتاح با بیان اینکه دشمن می‌خواهد بگوید انقلاب اسلامی ایران برای مردم کاری نکرده است و همواره از ابتدای شکل‌گیری انقلاب تاکنون در این شیپور می‌دمد، عنوان کرد: نظام اسلامی ما به‌فضل الهی در حال حاضر درختی بارور است، این شجره‌ طیبه رشد کرده و ما باید به این توجه کنیم که اصل درخت انقلاب ما ثابت و تنومند است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با ابراز اینکه “اصل حرف من توجه به بحث وحدت به‌ویژه در شهرستان کازرون است”، خاطرنشان کرد: مسئولان و مردم نباید بر سر مسائل جزئی با هم درگیر شوند و اشتباه است اگر بر اختلافات دامن زده شود و ناخواسته با دشمن همسو شویم زیرا دشمن تفرقه را می‌خواهد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به درگیری‌ها و حوادث اخیر در شهرستان کازرون اشاره کرد و گفت: تعدادی از کسانی که دستگیر شدند عده‌ای از روی سادگی بود ولی برخی هم از سر ایجاد فتنه و تفرقه در این درگیری‌ها حضور داشتند. تاکنون تعداد زیادی شهرستان و شهر در کشور ایجاد شده اما این رفتارهایی که در کازرون مشاهده شد از سر جهل و تعصب بیخود است که باید کنار گذاشته شود.

وی با تأکید بر اینکه “اصالت انقلاب اسلامی ما، کوبیدن بر طبل اختلاف و تفرقه نیست”، بیان کرد: مسئولان و ائمه جمعه با درایت و عقلانیت باید هر مطلبی را مورد توجه قرار دهند به‌ویژه اینکه آموزه امام، عقلانیت، تفکر و بیدارباش است آن هم در زمانی که دشمن از تمام ابزارها استفاده می‌کند که به نظام ما زخم بزند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با یادآوری اینکه “دشمن انقلاب ما دشمن ساده‌ای نیست بلکه کسی است که همه از آن حساب می‌برند و همه را می‌خرد و می‌زند”، تصریح کرد: تجربه تاریخی ما نشان می‌دهد و مقام معظم رهبری هم فرمودند در تمام این چهل سال انقلاب در مواضعی که با آمریکا داشتیم انقلاب ما پیروز شده و او شکست خورده است.

فتاح با تأکید بر اینکه “انقلاب ما در این برهه از زمان بیشتر از هر زمان دیگر به وحدت نیاز دارد”، عنوان کرد: با شناختی که از کازرون داریم این شهرستان یکی از افتخارات ایران است و با سابقه‌ای که در دوران قبل و بعد از انقلاب دارد و همچنین با ظرفیت‌های متنوع از گویش و آب‌وهوا و غیره مایه مباهات و فخر و سربلندی کشور است اما برخی افراد غافل به‌دنبال کوچک کردن جایگاه این شهرستان هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با ابراز اینکه “هر جا که نظام انقلابی ما متمرکز بوده موفق شده فقر را ریشه‌کن کند”، خاطرنشان کرد: تمام مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد قابل حل است و به اراده و عزم جزم نیاز دارد.

فتاح با بیان اینکه وحدت کمیته امداد و دولت و مجلس مثال‌زدنی است، تصریح کرد: هم دولت و هم مجلس با شناختی که از مأموریت کمیته امداد دارند به این مأموریت کمک می‌کنند.

وی با ابراز اینکه به‌گفته مسئولان دولتی سال گذشته در استان فارس تنها ۳۷ درصد بودجه این استان تخصیص یافته است، اظهار داشت: من ادعا می‌کنم ۱۰۰درصد بودجه کمیته امداد در سال گذشته تخصیص یافته و این نشان از همدلی و همراهی دولت برای تحقق مأموریت کمیته امداد است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) عنوان کرد: نمایندگان مردم در مجلس نیز همه با مأموریت این نهاد آشنا هستند و حتی در بودجه امسال هم به کمیته امداد توجه داشتند.

فتاح با اعلام اینکه سال گذشته ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان کشور تخصیص یافت، عنوان کرد: تمام درخواست‌های وام پاسخ داده شد و حتی این تخصیص اعتبارات کمیته فارس ۱۰۴ درصد بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اظهار اینکه “در این شهرستان وام ضروری کسی در نوبت نمی‌ماند و وام‌های اشتغال هم در کازرون صف ندارد زیرا تأکید ما به مدیر این شهرستان بوده که کسی را در صف نگذارند”، افزود: به این شهرستان عنایت ویژه شده است و نکاتی هم که در این جلسه مطرح شد مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی به سخنان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اشاره کرد و گفت: بنا بر این بیانات در حال حاضر تعدادی مسکن مهر نیمه‌تمام در شهرستان کازرون وجود دارد که قرار است در اختیار کمیته امداد قرار گیرد و ما اینها را تکمیل و به مددجویان تقدیم می‌کنیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) اضافه کرد: دولت نیز برای تأمین زمین با ما همراهی می‌کند تا هیچ‌یک از مددجویان در کازرون به‌خاطر مسکن معطل نمانند اما تأمین برق، گاز، آب و سایر امکانات کار ما نیست و دستگاه‌های خدمات‌رسان باید کمک کنند.

وی با بیان اینکه اگر از وام‌هایی که برای شهرستان در نظر گرفته شده استفاده نشود مبالغ در حساب باقی نمی‌ماند و به مرکز بازمی‌گردد، خاطرنشان کرد: سعی کنید از این سهمیه‌ها استفاده کنید و لازم است در خصوص کسانی که می‌خواهند تحت پوشش باشند طبق ضوابط اقدام شود.

فتاح با تذکر اینکه “مدیران پشت میز ننشینند زیرا مردم بیرون هستند و ما در مکتب امام راحل(ره) آموختیم که خاک‌پای مردم باشیم”، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم انقلابی باشیم راه این است که از بین مردم بریم.

وی با تصریح به اینکه مدیر انقلابی باید ساده و جهادی باشد، تأکید کرد: از مردم دور نشویم زیرا انقلاب از اینجا آسیب می‌بیند و اگر می‌خواهیم موفق باشیم باید مردمی باشیم زیرا با مردمی بودن می‌توان عشق و محبت مردم را بازگرداند.

فتاح با بیان اینکه “در شرایط فعلی جامعه باید همه برای بهتر شدن اوضاع مردم کمک کنیم زیرا تورم، گرانی و بالا رفتن قیمت ارز باعث شده وضعیت مردم بدتر شود و زندگی مردم سخت بود در شرایط فعلی سخت‌تر نیز شده است”، گفت: در این شرایط باید با رفتار و عمل خود مرهم باشیم و باید رفتار و منش ما مردمی باشد.

وی با یادآوری اینکه دشمنان اساس نظام را نشانه رفته‌اند، گفت: در چنین وضعیتی وقت تسویه حساب سیاسی نیست ما در حال حاضر در جبهه و سنگر هستیم و دشمن به ما حمله کرده است و تار و پود نظام را نشانه رفته است.

رئیس کمیته امداد کشور با تأکید بر اینکه “هرچند اختلاف سلیقه وجود دارد اما باید یک‌دست باشیم و وحدت رویه داشته باشیم و در مردم امید ایجاد کنیم”، افزود: باید در ذهن مردم امیدآفرینی شود و فقط اخبار تلخ و ناگوار و ناامیدکننده به مردم اعلام نشود.

فتاح با تأکید بر اینکه “باید وحدت رویه داشته باشیم و هرچند اختلاف نظر داریم سخن مقام معظم رهبری باید فصل‌الخطاب ما باشد”، عنوان کرد: فقر به مردم فشار آورده است، اگر به‌اندازه‌ای که تورم ۹۷ به سهم فقرا اضافه نشود به‌معنی آن است که سال دیگر فقیران ما فقیرتر می‌شوند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: همگی شاهدیم که چقدر برای تحت پوشش قرار گرفتن به این نهاد مراجعه می‌شود بنابراین مردم‌داری دولت و مردم‌داری مجلس خیلی مهم است و باید ملاحظه مردم و منافع آنها را داشته باشند زیرا مردم انتظاراتشان پایین است و می‌توان آنها را برآورده کرد.

فتاح افزود: من آنچه به‌عنوان ره‌آورد این سفر به مرکز خواهم برد وحدت رویه در کازرون است؛ براساس آنچه به ما اعلام کردند در این شهرستان همه به کمیته امداد کمک می‌کنند به‌طوری که رشد کمک‌های مردمی در ۸ ماهه بیش از ۳۰ درصد بوده اما در کازرون بالاتر از این رقم بوده است.

وی تصریح کرد: در شهرستان کازرون نه‌تنها کمک‌های مردمی کم نشده بلکه بیشتر هم شده است و هر یتیم در کازرون حداقل ۵ حامی دارد و در اینجا مردم هستند که کمک می‌کنند نه دولت و در این شهرستان یتیم بدون حامی وجود ندارد.

“بخش جره کازرون” با محرومیت‌های زیادی روبه‌رو است

حجت‌الاسلام محمد خرسند نیز در جلسه شورای اداری شهرستان کازرون که با حضور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند در تنظیم مساله‌های کشور اصلی‌ترین مسئله باید رفع فقر و محرومیت و نجات طبقات محروم و پابرهنگان باشد، اظهار داشت: تمام برنامه‌های کشور باید متوجه این هدف باشد و این یعنی وظیفه نظام است که به محرومان کمک کند.

امام جمعه کازرون با بیان اینکه خدمت به محرومین و فقرا یک میثاق الهی است، عنوان کرد: همه وظیفه دارند در این راستا تلاش کنند و کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز به صورت ویژه‌ برای این خدمت به وجود آمده است.

حجت‌الاسلام خرسند با اشاره به اینکه تمام مسئولان باید به دنبال محروم‌یابی باشند نه اینکه بنشینیم محرومان به سراغ ما بیایند بلکه باید خودمان سراغ محرومین برویم، عنوان کرد: تمام مدیران باید سریع العمل باشند و کار امروز را به فردا نیندازند و در حوزه مسئولیت خود در بین مردم حضور داشته باشند و برای حل مشکلات مردم سریع اقدام کنند.

امام جمعه کازرون با اشاره به اینکه مردم کازرون مردمی انقلابی و مذهبی بودند و این شهر در نهضت صنعت نفت و قبل از انقلاب در سال‌های ۴۲ و ۵۷ جزو یازده شهر حکومت نظامی بوده است، اظهار کرد: علاوه بر این در بخش‌های شهرستان کازرون نیز روستایی است که در آن حکومت نظامی رسمی بوده و امروز به شهر خشت تبدیل شده است.

حجت‌الاسلام خرسند با بیان اینکه شهرستان کازرون دارای ۶ شهر و بخش است، عنوان کرد: برخی از روستاهای این شهرستان از جمله دله، بنو و پوسکان راه دسترسی و حتی کمترین امکانات در اختیار ندارند.

وی خطاب به رئیس کمیته امداد کشور و مسئولان استانی که به شهرستان کازرون سفر کردند بیان کرد: در این سفرتان یکی از این نقاط را بازدید کنید چرا که ما امید داریم با این روحیه انقلابی شما و همراهی مسئولان استان و پیگیری‌های نماینده مردم در مجلس بتوانیم بخشی از محرومیت‌های این شهرستان آن هم در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب کازرون رفع شود .

امام جمعه شهرستان کازرون با بیان اینکه امیدواریم حضور شما الگویی برای حضور مسئولان در شهرستان کازرون باشد، خاطرنشان کرد: بعد از حوادث تلخی که در کازرون رخ داد گویی راه کازرون برای مسئولان مسدود شد و نه تنها مسئولان کشوری که دیگر مسئولان استانی هم به کازرون نیامدند.

وی با بیان اینکه امیدواریم این ارتباط بعد از سفر هم ادامه داشته باشد و برای رفع سایر محرومیت‌ها اقدام شود، عنوان کرد: حضور شما در شهرستان‌ها باید الگویی باشد برای مسئولان کشور که برای حل مشکلات مردم سریع اقدام کنند  نه اینکه به یک پی‌نوشت بسنده کنند و عملیاتی و با روحیه انقلابی در صحنه حاضر شوند و تا رفع مشکل از پای ننشینند.

۱۰ درصد جمعیت شهرستان کازرون تحت پوشش کمیته امداد است

حسین رضازاده هم در جلسه شورای اداری کازرون که با حضور پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان کازرون دومین شهر استان فارس، و با سابقه تاریخی و مذهبی و وسعت، جمعیت و موقعیت جغرافیایی که دارد مهمترین شهر جنوب کشور است؛ ولی آنچنان که باید توسعه نیافته و مشکلات زیادی دارد و با ظرفیت‌های زیادی که در زمینه کشاورزی و ذخایر نفت دارد اما عقب مانده است.

وی خاطرنشان کرد: جای تاسف است که  براساس آماری که اعلام کرده‌اند در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت این شهرستان تحت پوشش کمیته امداد است، هرچند حمایت‌های نهادهای حمایتی جای تقدیر و تشکر دارد ولی چرا بعد از گذشت چهل سال از انقلاب باید همچنان منتظر نهادهای حمایتی باشیم.

رضازاده با طرح این سوال که چرا همچنان روند به شکلی است که ما به جای یاد دادن ماهیگیری باید ماهی به مردم بدهیم و در زمینه توانمندسازی ضعیف کار شده است، عنوان کرد: شهرستان کازرون حتی ظرفیت این را دارد که به دیگر شهرستان ها کمک کند.

وی گفت: انتظار داریم کاری شود که دیگر نیازی به کمک کمیته امداد در این شهرستان نباشد زیرا با این مسیری که پیش می رویم شاید آمار ۱۰ درصدی ما بیشتر شود و حتی کارمندهای ما نیازمند شوند.

نماینده مردم کازرون افزود:  امیدواریم آمار نیازمندان کم شود  و این به این معنی نیست که با جواب منفی دادن به مردم نیازمند آمار افراد تحت پوشش را کم کنید، بلکه هر کسی که به کمیته امداد مراجعه می کند و دستش را برای کمک دراز می کند نیازمند است و باید تحت پوشش قرار گیرد.

رضازاده گفت: برای تحت پوشش قرار گرفتن خانوارها به گذشته مراجعان نگاه نکنید بلکه به حال آنها بنگرید؛ ولی باید کاری کنید که مردم خودشان توانمند و حامی شوند و از تحت پوشش خارج شوند.

وی بیان کرد: آمار مراجعه به کمیته امداد برای تحت پوشش قرار گرفتن رویه افزایشی داشته است و دوستانی که در کمیته امداد هستند می دانند چقدر مراجعه کننده برای این امر زیاد  است و خانواده های آبروداری که سال‌های گذشته حامی کمیته امداد بودند در حا حاضر تحت پوشش کمیته هستند.

رضازاده با بیان اینکه اقداماتی ارزنده از طرف کمیته امداد انجام شده و در زمینه تامین جهیزیه و وام کارگشایی به صفر رسیده و همه تقاضاها بلافاصله رسیدگی می‌شود، عنوان کرد: هر کسی متقاضی تحت پوشش باشد به روز انجام می شود و شرایط خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.