خانه / ادبی / رونمایی از کتاب “عروسی” یادمان شهید علی بازیار
رونمایی از کتاب عروسی/ عکس: امیرخسرو شجاعی
رونمایی از کتاب عروسی/ عکس: امیرخسرو شجاعی

رونمایی از کتاب “عروسی” یادمان شهید علی بازیار

به گزارش امیرخسرو شجاعی؛ شنبه هشتم دی ماه در تالار استاد نصرالله مردانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کازرون و با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس، مدیر کل حوزه هنری فارس، امام جمعه، رئیس بنیاد شهید و جمعی از مسئولین و خانواده های شهدای کازرون مراسمی تحت عنوان آیین رونمایی از کتاب” عروسی” یادمان طلبه شهید علی بازیار برگزار شد.

کتاب ” عروسی” مجموعه ای از خاطرات، دست نوشته ها، وصیت نامه و عکس های طلبه شهید جاویدالاثر علی بازیار است که در ۱۲۰ صفحه و به قلم مهدی محسنی و چاپ نشر آیینه به طبع رسیده است.

در این مراسم ابتدا همرزمان شهید علی بازیار به ذکر خاطراتی از رشادت ها و بزرگ مردی های دوران جبهه و همچنین حضور این شهید والا مقام در سنگر حوزه و کسب علوم دینی پرداختند و در ادامه برنامه های متنوعی همچون سرود و تئاتر اجرا شد.

حجت الاسلام محمد صادق مهرابی  – مدیر کل تبلیغات اسلامی فارس –  ضمن تقدیر از برگزار کنندگان مراسم طی سخنانی گفت:” شهیدان چگونه زیستن و چگونه اندیشیدن را به ما آموختند و سوختند تا به محفل ما روشنایی بخشیدند. در بزم هم گرایی و هم اندیشی با شهیدان هستیم و در چنین بزمی درمی یابیم که آنان چه می دیدند و چه می خواستند و چه می گفتند. وقتی کتاب وصیت شهیدان را ورق می زنیم در شعارشان زیبایی هایی می بینیم که جز در فرهنگ شهید و شهادت دیده نمی شود. شهدایی که وقتی آنان را به اسارت می ترسانند  پیامشان پیام سالار شهیدان است که هیهات من الذله. امروز دشمنان، کشورمان را تهدید می کنند و ایران اسلامی مان را تحریم می کنند غافل از این که کشور ما پر از جوانانی چون شهیدان بازیار است. شهید بازیار روحانی بود روحانیت همواره پیشتاز عرصه های پر خطر بوده و به تناسب جمعیتش بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کرده است و اگر کسانی هم به مقام شهادت رسیده اند در محضر این علما تلمذ کرده اند. به همین دلیل است که گفته اند قلم علما از خون شهیدان بالاتر است و امروز هم ما با ولایت فقیه و خون سرخ شهدا پیمان دوباره می بندیم که راه آنان را ادامه خواهیم داد. چهار مطالبه فرهنگ شهید و شهادت از جامعه امروز ما عبارت است از :احیای ارزش های دینی-اصلاح در ساختار- دستگیری از پا برهنگان – احیای حدود الهی در جامعه و با فساد مبارزه شود. که امیدوارم بتوانیم این مطالبات را عملی کنیم”

حجت الاسلام محمد خرسند امام جمعه کازرون دیگر سخنران جلسه ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای عملیات های کربلای ۴ و ۵ و شهدای کازرون در این دو عملیات گفت: “شهید را شهید گفتند چون ناظر بر اعمال ماست و یقینا دو برادر شهید بازیار بر این جلسه عنایت دارند و فرق مرگ و شهادت رسیدن به همین مقام شاهد است. مقامی که در قرآن کریم به پیامبر اسلام نسبت داده شده است. و به همین دلیل است که امروز ما بعد از سی و پنج سال از شهادت علی بازیار در این مکان جمع شده ایم و یاد او را گرامی می داریم و سخنان تازه ای درباره این شهید بزرگوار می شنویم. ایشان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران برگزاری کنگره شهدای قزوین که فرمودند ” یاد شهدا کهنه نمی شود و امروز سی سال از جنگ گذشته اما اگر سیصد سال هم بگذرد یاد شهدا کهنه نمی شود” گفت: این یک حقیقیت است و همانطور که یاد امام حسین (ع) کهنه نمی شود شهید مثل یک گنج بی پایان است. ایشان ضمن قدردانی از برگزاری این مراسم خواستار جمع آوری و ارائه آثار سایر شهدای هنرمند و صاحب فکر کازرون شد و گفت کازرون ظرفیت عظیمی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با محوریت آثار شهدایش دارد و ما باید با تهیه آثار فرهنگی چون کتاب، نمایش، و انواع دیگر هنر بر اساس فکر و منش شهدا به مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن برخیزیم و فرهنگ اصیل و غنی اسلامی را با توجه به سیره شهدا ترویج دهیم.”

احمد رضا زاده رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران کازرون در حاشیه این مراسم طی مصاحبه ای گفت:” شهید علی بازیار مدتی در حوزه علمیه قم هم درس این جانب بود و با توجه به هوش بسیار و تقوی و افکار بلندش بسیار مورد احترام طلاب بود و همگی آینده ای روشن را برای ایشان پیش بینی می کردند اما او حقیقت وجود و آغاز  و انجام را یافته بود و به خوبی می دانست که کمال انسانی در اموری ورای دنیا و خواهش های نفسانی نهفته است. بنابر این شوق وصال به آن مقصد عالی در وجودش موجب شد به مرتبه ای عالی که همان “عند ربهم یرزقون” است برسد و مشتاقانه به دیدار معشوقش بشتابد.”

طلبه شهید علی بازیار متولد ۱۲ /۳ /۴۲ کازرون است که در تاریخ ۲۷ /۷ /۶۲ در منطقه حاجی عمران عراق(عملیات والفجر۴)  به فیض عظمای شهادت رسید و برادرش پاسدارشهید زین العابدین(بهروز) بازیار متولد ۱/۱ /۴۱ کازرون در تاریخ ۱۲ /۲ /۱۳۶۱ در خرمشهر آسمانی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.