خانه / استان / یک هزار و ۴۷۶ روستای فارس به اینترنت پرسرعت مجهز است
عنایت الله رحیمی/ عکس: طاهره کریمی خرمی
عنایت الله رحیمی/ عکس: طاهره کریمی خرمی

یک هزار و ۴۷۶ روستای فارس به اینترنت پرسرعت مجهز است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: در یک هزار و ۴۷۶ روستای این استان اینترنت پرسرعت با تکنولوژی نسل جدید اینترنت ثابت بی سیم (LTE) برقرار شده است.

به گزارش طاهره کریمی خرمی/ خبرنگار شهرسبز، عنایت الله رحیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: علاوه بر این، در ۱۵۴ روستا نیز دسترسی به اینترنت پر سرعت در دست انجام است.

او ادامه داد: همچنین یک هزار و ۲۵۸ روستا نیز در قالب فاز دوم این طرح از خدمات الکترونیک دسترسی به اینترنت پرسرعت با این تکنولوژی برخوردار خواهند شد.

وی گفت: در بحث تلفن خانگی هم، از مجموع یک هزار و ۴۷۶ روستای دارای اینترنت پرسرعت، در ۵۰۱ روستا امکان برقراری سرویس تلفن خانگی بر بستر شبکه برقرار شده است.

رحیمی، تعداد روستاهای این استان را هشت هزار و ۳۷۷ روستا برشمرد و افزود: از این تعداد، چهار هزار و ۱۵۳ روستا دارای سکنه هستند که ۲ هزار و ۳۰۳ روستا بالای ۲۰ خانوار است.

وی اظهار کرد: به منظور تکمیل پوشش تلفن همراه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچین همراه اول، امسال ۲۲۷ سایت تلفن همراه با تکنولوژی ۴ جی و ۳ جی در لایه های دسترسی و انتقال شبکه موبایل در این استان نصب گردید که با راه ندازی این سایت ها ۵۷۰ روستا تحت پوشش قرار گرفتند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: همچنین بنا است که تا پایان امسال ۱۱۸ سایت GSM – WLL روستایی در این استان به تکنولوژی PG و ۴ جی ارتقاء یابد.

رحیمی گفت: علاوه بر این، ۱۶۴ روستای دیگر نیز در برنامه توسعه پوشش همراه قرار گرفته و تا پایان امسال پوشش شبکه همراه اول در این روستاها نیز با تکنولوژی ۳ جی و ۴ جی برقرار خواهد شد.

وی افزود: هم اینک در استان ۲ هزار و ۳۹۹ روستای استان دارای پوشش مناسب همراه اول و یک هزار و ۸۲۶ روستا دارای پوشش مطلوب ایرانسل است و تا پایان امسال تمام روستاهای دارای سکنه استان از پوشش همراه مناسب برخوردار خواهند شد.

رحیمی، یکی از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید را تسهیل در ارائه خدمت به مردم در سایه گسترش فناوری های نوین و کاربردی مانند فناوری اطلاعات برشمرد و تصریح کرد: این مهم جز با توسعه و پایداری زیرساخت های لازم در این حوزه میسر نخواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اضافه کرد: استان فارس با توجه به جایگاه و سابقه ای که در حوزه فناوری اطلاعات دارد باید در این زمینه در کشور پیشرو باشد و از طرفی با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد آن و ناهمواری های رشته کوههای زاگرس، ارائه خدمات الکترونیکی در این گستره مستلزم توجه ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

رحیمی، شاخص های استان فارس در زمینه توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان را به عنوان زمینه ساز ارائه خدمات برای کسب و کارهای نوپا نامطلوب توصیف کرد.
او افزود: به همین دلیل انتظار داریم که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدامات موثر جهت توسعه زیرساخت های ارتباطی تلفن ثابت و همراه، خطوط مسی ارتباط شهری، فیبر نوری، توسعه شبکه انتقال ترافیک ارتباطات و مخابرات و پهنای باند، توسعه شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه با رویکرد افزایش ضریب نفوذ پهنای باند، راه اندازی شبکه TD-LTE توسط شرکت های خدمات ارتباطی انجام شود.

وی بیان کرد: همچنین انتظار است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تامین و ابلاغ حداقل ۱۰ میلیارد ریال برای حمایت از شتاب دهنده بومی نوآوری و کارآفرینی ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس (فارس آپ) که با همکاری استانداری، پردیس شرکت های دانش بنیان و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس و با هدف توسعه کسب و کارهای نوپای استان و ایجاد فرصت های شغلی برای حداقل ۲ هزار نفر در حوزه آی.تی و آی.سی.تی تا پایان برنامه ششم تاسیس گردیده توجه ویژه داشته باشد.

رحیمی، از وزیر ارتباطات و فناوری فارس تقاضا کرد که آن وزارتخانه همکاری لازم جهت تخصیص اعتبارات ملی برای اجرای پروژه های اساسی حوزه آی.تی در فارس و ایجاد زمینه رشد مشاغل فناوری اطلاعات و ارتباطات در این استان و تحت نظارت این استانداری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.