خانه / اجتماعی / ممکن است نرخ بیکاری استان فارس افزایش پیدا کند
پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس- عکس : بابک صادقی پور
پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس- عکس : بابک صادقی پور

ممکن است نرخ بیکاری استان فارس افزایش پیدا کند

پنجمین جلسه تخصصی گارگروه اشتغال استان فارس برگزار شد.

پنجمین جلسه تخصصی گارگروه با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، مشاور وزیر و مدیرکل توسعه اشتغال وسیاستگذاری بازارکار وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی، نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و بانک های عامل در استانداری فارس برگزار شد.

سهراب مختاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این جلسه گفت: حدود ۳۸۷۶ طرح فراگیر و ۱۷۱۶۷ طرح روستایی که جمعا حدود ۲۱ هزار طرح  اشتغال روستایی و فراگیر استان فارس در سامانه کارا ثبت شده است که از این تعداد ۸۳۳۶ طرح به کارگروه اشتغال رسیده است و ۱۴۷۲ طرح در قالب ۲۵۲۷ میلیارد تومان در حوزه فراگیر و تعداد ۴۷۰۵ طرح با مبلغ ۱۶۷۹ میلیارد تومان در حوزه روستایی مصوب شده است که نسبت به اعتبار تخصیص داده شده بیش از ۵ برابر در حوزه  فراگیر و بیش از ۸ برابر در حوزه روستایی تصویب شده است.

مختاری  تصریح کرد: تعداد طرح های معرفی شده به موسسات و بانک ها عامل در حوزه فراگیر ۱۴۵۳ طرح به مبلغ ۱۳۱۵ میلیارد تومان و در حوزه روستایی ۴۶۹۹ طرح به مبلغ ۱۵۸۷ میلیارد تومان که جمعا ۲ میلیارد و ۹۰۲ میلیون تومان به موسسات و بانک های عامل معرفی شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به وضعیت سرانه ای که وجود داشته است در خصوص طرح های مصوب در حوزه فراگیر ۱۴۴ میلیارد تومان و در حوزه روستایی میانگین ۶۱ میلیارد تومان بوده که متوسط سرانه ایجاد اشتغال ۱۰۲ میلیون تومان می باشد که درخواست می شود در طرح های ملی نگاه ویژه ای شود و به واسطه سرانه ایجاد اشتغال درخواست داریم که توجه جدی شود تا پراکندگی خوبی در این خصوص داشته باشیم که استان فارس یک نمونه کاری خوب بوده است و تمام طیف ها ی سرمایه گذاری را درون خودش دیده است.

مختاری در خصوص آخرین وضعیت طرح های معرفی شده به بانک افزود: به لحاظ مصوب بانکی از نظر تعداد فراگیر ۱۴۹ طرح با مبلغ ۱۱۱ میلیارد تومان و روستایی ۱۹۲۳ طرح و با مبلغ ۳۵۵ میلیارد تومان است منتظر ابلاغ سهم مرحله دوم هستیم و مبلغ تسهیلات در حوزه منعقد بانکی ۱۶۷۴ طرح در حوزه روستایی به مبلغ۲۱۰ میلیارد تومان و ۱۳۰طرح در حوزه فراگیر به مبلغ ۹۲ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده از نظر پرداختی تعداد طرح ها ۸۴ طرح فراگیر و ۱۶۲۷ طرح در حوزه روستایی بوده است.

وی گفت:در تلاشی که صورت گرفته سعی بر این شده است که بانک ها به صورت جدی وارد عمل شوند و امیداوریم با تعاملی که بانک های عامل از جمله بانک ملت، ملی، صادرات، تجارت، کشاورزی، سپه، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید دارند بتوان این امر را محقق کرد و کار را به صورت جدی پیش ببرند که با این روند شاهد وضعیت بهتری خواهیم شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس بیان کرد: استان فارس در مبحث پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی رتبه ۶ کشور و در بخش فراگیر رتبه ۲۰ کشور را کسب نموده است که وضعیت بسیار مناسبی  نسبت به سایر استان ها دارد.

یدالله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: برای اینکه بتوان از ظرفیت هایی که دولت ایجاد کرده است علاوه بر کارگروه اشتغال، شورای راهبری اشتغال به صورت ویژه با حضور تمامی اعضای کارگروه و در کنار آن سایر سازو کارهایی که انجام شده است تاکنون ۲۸ جلسه شورای راهبری اشتغال در استان تشکیل شده است که به صورت موردی و تک به تک طرح های اشتغال فراگیر و روستایی رصد شده است.

رحمانی بیان کرد: در بخش اشتغال روستایی بیش از ۱۰۷ درصد تسهیلات پرداخت شده و علی رغم مکاتبات در سطح ملی اعتبار مرحله دوم جذب نشده است که این موضوع باید به صورت جدی پیگیری شود در صورتی که مرحله دوم پرداخت شود می توان کل طرح های تصویب شده را پرداخت کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: عملکرد استان فارس نسبت به گذشته بسیار خوب بوده است اما میزان ایجاد اشتغال متناسب با ظرفیت و توان بخش خصوصی و دولتی استان نیست و می بایست مدیران در این راستا برنامه ریزی جامع تری داشته باشند.

رحمانی خاطر نشان کرد: مشارکت بانک های استان در ایجاد اشتغال خوب بوده است که می بایست این روند شدت بیشتری داشته باشد تا از تمامی توان و قابلیت های نظام بانکی استان در راستای ایجاد شغل و حمایت از شغل های موجود استان بهره گیری شود.

علاءالدین ازوجی مشاور وزیر و مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی گفت:نرخ مشارکت استان فارس بسیار مناسب است و الگوی مشارکت اقتصادی استان متوسط با کشور حرکت می کند و اگر نرخ مشارکت کشور ۴۰ درصد باشد نرخ متوسط استان فارس هم ۴۰ درصد است.

وی اظهار کرد: ساختار اشتغال عمدتا مبتنی بر کشاورزی و خدمات است و با افزایش قیمت ارز و تحریم ها احتمال می رود که بخش گردشگری استان کاهش پیدا کند که باعث می شود در بخش خدمات اشتغال افت داشته باشد و به همین دلیل ممکن است نرخ بیکاری استان فارس افزایش پیدا کند.

ازوجی خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری متوسط کشور حدود ۱۲.۵ درصد است و نرخ بیکاری روستاییان کشور بین ۶ الی ۷ درصد است که این نشان می دهد مناطق روستایی از لحاظ نرخ بیکاری مشکل کمتری دارند.

مشاور وزیر و مدیرکل توسعه اشتغال وسیاستگذاری بازار کار وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی تصریح کرد: برای اینکه اشتغال پایدار باشد و مهاجرت و کسب و کار معکوس اتفاق بیافتد بایستی در سطح حاکمیت تدابیری اندیشیده شود.

وی افزود:روستا ها عمدتا مبتنی بر بحث های فرهنگی، زیستی و جغرافیای هستند و در دنیا از روستا به عنوان ثروت یاد می کنند اما این رویکرد در جامعه ما اتفاق نیافتاده است که از روستا بتوانند به عنوان ثروت ملی و ماندگار استفاده کنند.

علاءالدین خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در جامعه گفت: امید مردم و جوانان به بسته های اشتغال فراگیر و روستایی است اگر این موضوع به نتیجه برسد و خروجی عملی داشته باشد مطمئنا شاهد ایجاد اشتغال و انگیزه در بین مردم را شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مدیران دستگاه های اجرایی اعتبار دولت هستند و بایستی انتظارات مردم را برآورده و مشکلات آنها را حل کنند.

خادم تصریح کرد: طرح های اشتغال روستایی و فراگیر باید واقع بینانه ارزیابی شود و اعتبار منطقی پرداخت شود تا سرمایه گذار بتواند به نتیجه برسد در صورتی که کل مبلغ تسهیلات پرداخت نشود ممکن است سرمایه گذار متضرر شود و به نتیجه نرسد و کار ناقص بماند.

وی ادامه داد: اگر طرح ها به صورت دقیق و  کارشناسی شده  بررسی شود و آن چیزی که نیاز واقعی هست پرداخت شود سرمایه گذار می تواند موفق شود.

نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی در خصوص وثیقه بانکی بیان کرد: بایستی با سرمایه گذاران کنار بیایید و تا آنجایی که می شود بانک های عامل با سرمایه گذاران تعامل داشته باشند و باید نگاه کارشناسی به این موضوع شود و در صورت امکان موارد بررسی و حل و فصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.