خانه / اجتماعی / کاراکال کازرونی، جان باخت
کاراکال (سیاه گوش ایرانی) در کازرون
کاراکال (سیاه گوش ایرانی) در کازرون

کاراکال کازرونی، جان باخت

رئیس محیط زیست فارس گفت: گربه سان کمیاب از گونه کاراکال روز پنجشنبه بر اثر تصادف در جاده کازرون تلف شد.

به گزارش شهرسبز؛ مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: بر اثر برخورد کاراکال با خودرو سواری در جاده کازرون، تقاطع بوشیگان، این گونه کمیاب از گربه سانان کشته شد.

سعید محمودی ادامه داد: این نوع گربه سان کمیاب برای نخستین بار است که در منطقه مشاهده شده است.

وی افزود: دلایل حضور این گونه در این منطقه و در نزدیکی کازرون در حال بررسی بوده و به منظور تعیین پراکنش دقیق‌تر گونه از دوربین‌های تله‌ای بیشتر استفاده خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان فارس تصریح کرد: این کاراکال نر بالغ بوده و لاشه آن را دوستداران محیط زیست به اداره محیط زیست شهرستان کازرون تحویل دادند. تا پس از مراحل قانونی برای تاکسیدرمی(خشک کردن) به شیراز مرکز استان فارس ارسال شود.

شمالی ترین محدوده پراکنش این گونه در خراسان شمالی و جنوبی ترین محدوده پراکنش در استهبان فارس و منطقه بهرام گور است.

در حالی که خبرگزاری ایرنا این اتفاق را در روز پنجشنبه می داند، خبرگزاری تسنیم اما این اتفاق را مربوط به روز سه شنبه اعلام کرده است.

این در حالی که است که تا کنون هیچ کدام از رسانه های کازرون، در این مورد خبری را منتشر نکرده اند.

بخش عمده پراکنش این گونه در مناطق مرکزی ایران وبه ویژه حاشیه کویرمرکزی است.

در سایت سازمان حفاظت محیط زیست ایران در باره کاراکال آمده است: طول بدن آن ۵۵ تا ۹۰ سانتیمتر، طول دم ۲۲ تا ۳۴ سانتیمتر، ارتفاع بدن ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر و وزن ۸ تا ۲۲ کیلوگرم است. کاراکال یکی از ۸ گونه گربه سان موجود در کشور است که به «سیاهگوش بیابان» نیز نامیده می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس یکشنبه ۲۲ مهر اعلام کرد که یک قلاده خرس قهوه ای در خروجی یکی از تونل های منطقه سیوند از توابع شهرستان مرودشت در برخورد با قطار باری، تلف شد.
سعید محمودی در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: پس از این حادثه که شامگاه بیست و یکم مهرماه رخ داد، یکی از دامپزشکان اداره محیط زیست مرودشت و ماموران در منطقه سانحه حاضر شدند اما نتوانستند جانور را از مرگ نجات دهند.
وی افزود: با توجه به تداوم خشکسالی ها، نبود و کمبود مواد غذایی؛ جانوران و وحوش به روستاها و باغ ها نزدیک می شوند و این خطر برخورد آنها را با وسایل نقلیه افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.