خانه / فرهنگی / آموزش / ابتدا امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه بعنوان یک معروف معرفی کنیم
محمدعلی قلندری، مدیرعامل و رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شرکت آب و فاضلاب فارس، حجت الاسلام و المسلمین سقاچی دبیر ستاد اقامه نماز استان فارس، سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر
محمدعلی قلندری، مدیرعامل و رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شرکت آب و فاضلاب فارس، حجت الاسلام و المسلمین سقاچی دبیر ستاد اقامه نماز استان فارس، سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر

ابتدا امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه بعنوان یک معروف معرفی کنیم

به گزارش حمید مرززبان؛ نشست دبیران شورای امر به معروف و نهی از منکر شرکت آبفای استان فارس و ادارات تابعه شهرستان ها با حضور حجت الاسلام و المسلمین سقاچی دبیر ستاد اقامه نماز استان فارس، سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر و محمدعلی قلندری، مدیرعامل و رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شرکت آب و فاضلاب فارس برگزار گردید.

در این نشست دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس گفت: نباید در کشور به جایی رسیده باشیم که برای فرائض واجبی همچون نماز و امر به معروف و نهی از منکر ستاد اقامه نماز و ستاد امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده باشد. این در حالیست که جامعه شیعی ما باید یک الگوی تمام و کمال برای جهان باشد.

سلیمان مهدوی بیان داشت: بعد از ۷۳ سال قانونی برای اصل هشتم به تصویب مجلس رسید و این امر سبب شد تا قانون الهی به یک قانون مردمی نیز تبدیل شود و برای آن ساز و کار و دستورالعمل هایی تعریف گردد.

وی در رابطه با شوراهای امر به معروف و نهی از منکر گفت: بالاترین مقام در هر ارگان و سازمان به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر منصوب شده است و در مساجد نیز ائمه جماعات رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر هستند. در شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دو موضوع کلان بررسی می گردد. نخست معروفات و منکرات تخصصی و دیگری معروفات و منکرات عمومی. معروفات و منکرات تخصصی هر اداره بر حسب نوع مأموریت دستگاه استخراج می شود و معروفات و منکرات عام نیز به مباحثی همچون اجرای قوانین و مقررات بخصوص جلوگیری از سوء استفاده ها و دور زدن ها می پردازد. شوراهای امر به معروف و نهی از منکر باید این نکته را در نظر بگیرند که اثر امر به معروف و نهی از منکر تأخیری است.

وی در ادامه افزود: ما نباید به بهانه امر به معروف و نهی از منکر کرامت انسانی افراد را زیر سؤال ببریم. امر به معروف و نهی از منکر واقعی ان است که اگر خطا و گناهی از کسی دیدیم اول به خود شخص بگوییم. متأسفانه در حال حاضر نگاه مثبتی به امر به معروف و نهی از منکر وجود ندارد و این امر مستلزم این است که ابتدا امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه بعنوان یک معروف معرفی کنیم.

سلیمان مهدوی خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر سه مرحله دارد: مرحله اول قلبی است بدین معنا که قلباً باید به منکرات انزجار داشته باشیم. مرحله دوم تذکر لسانی و کتبی است که می توان در اجرای آن از فن آوری و امکانات روز بهره برد و مرحله سوم یدی است که بر عهده حاکمیت است. متأسفانه در حال حاضر جای مرحله اول و سوم عوض شده است و همین سبب تغییر نگرش افکار عمومی نسبت به امر به معروف و نهی از منکر شده است.

وی با اشاره به سخن علامه حسن زاده آملی افزود: ایشان می فرمایند امر به معروف و نهی از منکر باید آینه وار باشد. یعنی آمر به معروف و ناهی از منکر باید مثل آیینه عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.