خانه / اجتماعی / داستان گوجه فرنگی
گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

داستان گوجه فرنگی

به گزارش محمدرضا طاهری؛ بررسی آمار گمرک در سال ۹۶ نشان میدهد که بیش از ۵۳۳ هزار و ۶۷۷ تن گوجه فرنگی به ۱۸ کشور دنیا از جمله آلمان، عراق، اوکراین، ایالات متحده آمریکا، قطر، کانادا، امارات متحده عربی، انگلستان و سوئیس صادر شده است.
براساس صادرات این حجم گوجه فرنگی به کشورهای مختلف جهان، درآمد ۱۵۶ میلیون و ۶۷۲ هزار و ۲۸۷ دلاری نصیب کشور شد که رقم ریالی آن بالغ بر ۵۴۱ میلیارد و ۹۰۷ میلیون و ۷۸۲ هزار و ۳۳۱ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
اگرچه ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی از ابتدای تابستان درخواست شده بود اما وزیر صنعت به تازگی دستور آن را داده؛ که از اوج فصل برداشت گذشته ایم و گوجه فرنگیها صادر شده اند.
با یک بررسی در بازار میوه فروشی های شیراز متوجه می شویم که گوجه فرنگی و سیب زمینی از جمله محصولاتی هستند که گوی سبقت را گرفته اند و قیمت آنها همواره در حال افزایش است، به طوری که قیمت هر کیلوگوجه فرنگی در بازار شیراز به ۵ هزار تومان هم می رسد.

محسن یکی از مغازه داران میوه فروشی در شیراز می گوید عواملی مانند باز بودن مرز و استقبال کشورهای همسایه از محصولاتی مانند گوجه فرنگی باعث شده است که کشاورزان محصولات درجه یک خود را به آنها بفروشند و محصولات درجه دو و سه را وارد بازار داخلی کنند.

از طرفی فروغان رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی فارس هم می گوید که بسیارى از افراد از کشورهاى همسایه مانند عراق و افغانستان خیلى راحت وارد کشور ایران مى شوند و در ادامه کالاهاى ضرورى و مهم کشور را که با ارز ۴۲۰۰ تومانى تهیه شده است را از استان و کشور خارج می کنند.
محسن یکی از مغازه داران در مرکز شهر شیراز همچنین با اشاره به قیمت گوجه فرنگی در بازار شیراز می گوید: در حال حاضر دو نوع گوجه در بازار موجود است که قیمت هر کیلو گوجه فرنگی درجه یک در میدان تره بار شیراز بیش از ۵۰۰۰ هزار تومان است این در حالیست که قیمت گوجه درجه دوم بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان است.
محسن می افزاید: با توجه به اینکه مغازه ما در مرکز و تا حدودی در نقطه پایین شهر شیراز است ما به ناچار برای اینکه بتوانیم اجناس خود را در اختیار مشتریان قرار دهیم و نیاز مردم را برطرف کنیم باید قیمت اجناس مان ارزان تر از دیگر مغازه ها باشد، به طوریکه ما در شرایط فعلی محصولات مان را با یک سود اندک در اختیار مردم و مشتریان قرار می دهیم؛ چرا که ما در حال حاضر گوجه فرنگی درجه ۲ را با قیمتی بالغ بر۴۲۰۰ تومان به مردم می فروشیم.
این مغازه دار با بیان اینکه زمانی که قیمت یک نوع محصول افزایش پیدا می کند به ناچار کیفیت محصولات هم کاهش پیدا می کند، ادامه می دهد: حدود ۴ روز است که مغازه داران میوه فروشی برای اینکه بتوانند نیاز مردم را برطرف کنند و اقلام مورد نظر مردم را تامین کنند محصولاتی مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی را با یک سود اندک و بسیار ناچیز به مردم می فروشند به طوریکه ما در بعضی از مواقع در فروش این محصولات متضرر می شویم. محسن در ادامه با اشاره به قیمت هرکیلو سیب زمینی می افزاید: با یک بررسی از وضع نرخ سیب زمینی متوجه می شویم که قیمت هر کیلو سیب زمینی روز گذشته در میدان تره بار ۳۵۰۰تومان بود که ما با یک سود اندک و مبلغی بالغ بر ۳۸۰۰ به مردم می فروشیم.
محسن با بیان اینکه در یک هفته گذشته شاهد افت بسیار شدیدی در بازار میوه و تره بار در شیراز بودیم، بیان می کند: از آن جا که حدود یک هفته است که مردم به سختی و با دشواری زیاد اقدام به خرید میوه و تره بار می کنند، بنابراین ما برای گذراندن و تامین هزینه های خودمان و پاسخ دادن به نیاز مردم محصولات مان را با یک سود بسیار اندک و ناچیز به مردم می فروشیم.
این مغازه دار خاطر نشان می کند: در حال حاضر شرایط اقتصادی مردم به گونه ای شده است که آنها همواره زمانی که به ما مراجعه می کنند فقط به اندازه مصرف روزانه خود محصولات خریداری می کنند، این در حالیست که ما در سال های گذشته شاهد بودیم که مردم محصولاتی مانند میوه و سبزی را به صورت عمده ای و صندوقی خریداری می کردند.
به گفته او در چند روز گذشته بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصولاتی مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی بوده است.
وی ادامه می دهد: با یک ارزیابی از وضع قیمت و نرخ های میوه و تره بار متوجه می شویم که قیمت محصولات و میوه و تره بار با یک افزایش چشمگیری مواجه بوده است به طوریکه ما نسبت به دوماه گذشته باید حدود سه میلیون تومان اضافه تر بابت خرید هر سری بار پرداخت کنیم.
این مغازه دار در ادامه به کاهش مشتریان نسبت به دو ماه گذشته اشاره می کند و می افزاید: اگرچه در تابلوی مغازه ما عنوان دنیای ارزانی ذکر شده است در نتیجه ما محصولاتمان را با قیمتی ارزان تر از مغازه های دیگر در اختیار مردم قرار می دهیم اما به دلیل کاهش و پایین آمدن قدرت خرید مردم به تبع فروش ما هم یک کاهش چشمگیری داشته است.
محسن با بیان اینکه در حال حاضر محصولات درجه یک در بازار وجود ندارد، می گوید: عواملی مانند باز بودن مرز و استقبال کشورهای همسایه از محصولاتی مانند گوجه فرنگی باعث شده است که کشاورزان محصولات درجه یک خود را به آنها بفروشند و محصولات درجه دو و سه را وارد بازار داخلی کنند.
این مغازه دار با بیان اینکه در شرایط فعلی صادر نشدن محصولات داخلی باعث رونق و بهبود بازارهای داخلی می شود، ادامه می دهد: با توجه به اینکه زمانی که افراد از کشورهای دیگر محصولات را با یک قیمت بالا از کشاورزان خریداری می کنند طبیعی است که کشاورزان به راحتی محصولات خود را در اختیار این افراد قرار
دهند این در حالیست که بسته شدن مرزها می تواند کمک شایانی به بازارهای داخلی کند.
* قیمت گوجه فرنگی به زیر ۴۰۰۰ تومان رسیده است
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز نیز می گوید: با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه ای را مبنی بر توقف صادرات گوجه فرنگی صادر کرده است، بنابراین این امر سبب شده که تا حدودی آرامش به بازار برگرده و قیمت ها تا حدودی تعدیل شود.
جواد عدلو افزود: در حال حاضر کامیون داران به علت اینکه در جاده دچار خطر نشوند از جابه جایی بار پرهیز می کنند که این امر سبب شده که محصولات میوه در بازار کاهش یابد. به گفته او در حال حاضر قیمت گوجه فرنگی به زیر ۴۰۰۰ تومان رسیده است
وی با اشاره به دلایلی که باعث شد قیمت محصولات و میوه ها افزایش پیدا کند، می افزاید: صادر شدن محصولات و بارش هایی که خارج از فصل و بد موقع در استان اتفاق افتاد باعث شد که تولید محصولات میوه در فارس به شدت کاهش پیدا کند.
به گفته او در شرایط فعلی نوسانات ارزی و فشارهای اقتصادی که بر مردم تحمیل شده است باعث شده که قدرت خرید مردم به شدت کاهش یابد به طوری که در حال حاضر ما شاهد خرید جزیی مردم در مغازه ها هستیم.
** آزاد گذاشتن خروج کالا از کشور براى مسافرین خارجى ضربه به اقتصاد وارد مى کند
رئیس کمیسیون تجارت، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى فارس تصریح مى کند: زمانى که تولید کنندگان از حمایت هاى لازم و کافى در جهت صادرات برخوردار نشوند.
نمى توانند کالاى خود را صادر و در ادامه پول حاصل از صادرات را در کشور خرج کنند، در نتیجه آنها در آینده اى نه چندان دور مجبور مى شوند که کارخانه و واحدهاى تولیدى خود را تعطیل کنند که تکرار این امر باعث مى شود کمبود کالا در کشور احساس شود.
رئیس کمیسیون بازرگانى داخلى اتاق ایران با بیان اینکه آزاد گذاشتن خروج کالا از کشور براى مسافرین خارجى باعث شده که خیلى از کالاهاى ارزشمند کشور از ایران خارج و وارد کشورهاى دیگر شود، ادامه مى دهد: این در حالى است که بسیارى از افراد از کشورهاى همسایه مانند عراق و افغانستان خیلى راحت وارد کشور ایران مى شوند و در ادامه کالاهاى ضرورى و مهم کشور را که با ارز ۴۲۰۰ تومانى تولید شده از ایران خارج می کنند.
فروغان مى افزاید: با توجه به ما به التفاوتى که میان نرخ ارز و ریال به وجود آمده است، هزینه کالاهایى که این افراد از ایران خارج مى کنند خیلى ارزان و حتى مجانى مى شود. رئیس کمیسیون تجارت، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى فارس مى افزاید: با ارزیابى انواع داروهایى که توسط افراد کشورهاى همسایه از ایران خارج مى شود، مى بینیم که آنها همواره کالاهایى مانند دارو، برنج، روغن و …. را از کشور خارج مى کنند، حتى بعضى از این افراد از طریق هواپیما داروهاى زیادى را از ایران خارج مى کنند.
*
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه معتقد است که تغییر اقلیم از موضوعاتی است که باعث شده است محصولات کشاورزی استان متضرر شود که با یک ارزیابی از میزان بارندگی در اســتان فارس در دو الی سه سال گذشــته متوجه می شــویم که زمان بارش باران در اســتان تغییر کرده و این در حالی است که بیشترین میزان بارندگی از اواسط اسفندماه آغازشده و تا اواسط اردیبهشــت ماه به پایان رسیده است. علی اکبری می افزاید: تغییر زمان میزان بارندگی در استان باعث شــده که با اختلالتی در این بخش مواجه شــویم. به عنــوان مثال آب هایی که در ایــن برهه از زمان از طریق بارش باران وارد زمین های فارس می شــود به این دلیل کــه نمی توانیم بهره برداری کافی از آن داشته باشــیم بعد از اردیبهشــت ماه از استان خارج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.