خانه / اجتماعی / برگزیدگان مسابقه طراحی پوستر “صدای سخن عشق” انتخاب شدند
مسابقه طراحی گرافیکی پوستر صدای سخن عشق/ زادروز حافظ
مسابقه طراحی گرافیکی پوستر صدای سخن عشق/ زادروز حافظ

برگزیدگان مسابقه طراحی پوستر “صدای سخن عشق” انتخاب شدند

با پایان یافتن بررسی های هیأت داوران، آثار برگزیده مسابقه طراحی پوستر “صدای سخن عشق” انتخاب شد.

به گزارش طاهره کریمی خرمی/ خبرنگار شهر سبز از شیراز، این مسابقه به همت اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز و به مناسبت بزرگداشت ۲۰ مهر، زادروز حافظ شیرازی برگزار شد که طی آن یکصد و ۶۴ اثر ارسالی از ۶۷ طراح و گرافیست از سراسر کشور مورد بررسی و داوری قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، بنا به رأی هیأت داوران ۲۰ پوستر ارسالی به نمایشگاه “صدای سخن عشق” راه یافتند که از میان آنها ۴ اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد و یک اثر نیز عنوان “شایسته تقدیر” را کسب کرد.

داوری این مسابقه را دکتر محمدعلی کریمی پور و جمشید آراسته بر عهده داشتند که خود از طراحان هنرمند شیراز و مدرسان دانشگاه هستند.

بر اساس این گزارش، آراسته فراخوان مسابقه گرافیکی پوستر “صدای سخن عشق” را زمینه ای برای تبلور استعدادهای هنری و تجلی نقش نمادین حافظ شیرازی در انظار عمومی دانست و گفت: سیالیت شهر، نیازمند نشانگان اجتماعی است و  رویدادهای فرهنگی و هنری از جمله این نشانگان هستند که موجب مشارکت حداکثری گروه های مختلف جامعه می شود.

وی با اشاره به شرکت ۶۷ طراح، هنرمند و هنردوست از ۲۰ شهر در استان های مختلف، اظهار کرد: با توجه به زمان اعلام فراخوان مسابقه در مردادماه که فصل تعطیلات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بود، همچنین در مهلت بسیار کوتاه یک ماهه برای ارسال آثار، شاهد تکثر شرکت کنندگان با تنوع جغرافیایی بالا بودیم که این خود نشان دهنده میزان نیاز جامعه امروز به برگزاری رویدادهای جمعی و رقابتی است.

آراسته خاطرنشان کرد: در این رقابت با ایده ها و نوآوری هایی مواجه شدیم که هم دست داوران را برای انتخاب آثاری شایسته یک نمایشگاه باز گذاشت و هم نفرات برگزیده، ضمن آن که از تنوع جغرافیایی برخوردار بودند، نوعی نگاه متفاوت را در برخورد با موضوع مسابقه به نمایش گذاشتند.

داور مسابقه طراحی پوستر صدای سخن عشق، کشف درونیات حافظ و دستیابی به تصویری شفاف، واضح و قابل ارائه را با تکیه بر ادبیات و گفتمان حاکم بر غزلیات وی را امری دشوار دانست و افزود: به نظر می رسد پیچیدگی و چند معنایی ادبیات حافظ، به ندرت زمینه کشف درونیات حافظ را برای فعالان حوزه بصری از جمله طراحان و پیکرتراشان فراهم کرده است؛ شاهد این ادعا نیز عدم ارایه تندیس یا تجسم مبرهنی از شمایل حافظ از گذشته های دور تاکنون است، اما جرأت و جسارت جوانان شرکت کننده در این هماورد در جهت شناساندن تصویری از حافظ و ادبیات فارسی در قالب فرم، شکل، خط، رنگ و واژه ستودنی است.

دکتر کریمی پور دیگر داور مسابقه طراحی پوستر صدای سخن عشق نیز در این خصوص گفت: آثار برتر این فراخوان با نگاهی انسانی، بدیع، ساده، روایی و به دور از تکلف ها و گرته برداری های رایج و کلیشه ای و برخی ضمن بهره گیری از نقوش و ارزش‌های تاریخی، بومی و سنتی فضایی متفاوت را در حوزه طراحی گرافیک به ارمغان آورده اند.

وی با اشاره به ظرفیت و توانمندی شیراز برای برگزاری دوره ای و منظم رویدادهای مختلف فرهنگی، هنری و علمی افزود: در راستای ملی، منطقه ای و جهانی شدن شیراز از طریق برگزاری اینگونه برنامه ها، انتظار حضور بیشتر اساتید و نخبگان حوزه ارتباط تصویری در چنین رویدادی که به نام حافظ شیرازی رقم خورده است آنهم در شهر ادب و فرهنگ و هنر ایران زمین، داریم.

کریمی پور خاطرنشان کرد: برگزاری این رویدادها  توسط مجموعه مدیریت شهری شیراز قطعا نقشی مهم در نهادینه کردن نشاط و شادابی اجتماعی بر مبادی سواد بصری و تحقق اندیشه و تفکر مشارکت شهروندان در نظام مندی و سامان بخشی گرافیک محیطی شهر شیراز را خواهد داشت.

بنا بر این گزارش، فراخوان طراحی پوستر “صدای سخن عشق” با موضوع بزرگداشت ۲۰ مهرماه، یادروز حافظ شیرازی، ابتدای مردادماه ۹۷ توسط اداره کل ارتباطات و امور بین الملل منتشر شد و علاقه مندان تا ۱۰ شهریور ماه برای شرکت در مسابقه و ارسال آثار خود فرصت داشتند.

در مدت زمان مذکور تعداد یکصد و ۶۴ اثر از ۶۷ شرکت کننده از ۲۰ شهر مختلف کشور به دبیرخانه ارسال شد که پس از پایان داوری تخصصی توسط هیأت داوران، ۴ اثر به عنوان آثار برگزیده و یک اثر نیز به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شد.

این مسابقه به منظور مشارکت طراحان خلاق و نشر طرح های بدیع با موضوع حافظ توسط هنرمندان کشور، برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری و ایجاد نشاط اجتماعی و رقابت های دوستانه و نیز بزرگداشت هرچه بهتر یادروز غزل سرای بزرگ خواجه حافظ شیرازی برگزار شد.

۲۰ اثر منتخب نمایشگاهی، همزمان با بیستم مهرماه در قالب یک نمایشگاه هنری در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.