خانه / استان / اقتصاد و هنر در کنار هم رشد می کنند/ تلاش برای ثبت “جشنواره ملی کتابت” در شیراز
اقتصاد و هنر در کنار هم رشد می کنند/ تلاش برای ثبت "جشنواره ملی کتابت" در شیراز
اقتصاد و هنر در کنار هم رشد می کنند/ تلاش برای ثبت "جشنواره ملی کتابت" در شیراز

اقتصاد و هنر در کنار هم رشد می کنند/ تلاش برای ثبت “جشنواره ملی کتابت” در شیراز

استاد علی شیرازی هنرمند خوشنویس پیشکسوت کشور با تاکید بر اینکه اقتصاد و هنر در کنار هم رشد می کنند و علم بهتر است یا ثروت؟ سوالی غلط است وجوابی غلط هم با خود دارد، گفت: اگر هنرمند نتوان به همراه اقتصاد حرکت کند از حرکت باز می ایستد/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: تلاش خواهیم کرد تا “جشنواره ملی کتابت” در شیراز را بتوانیم جزو تقویم جشنواره های ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیاورم و آن را ثبت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، نشست تخصصی در حوزه خوشنویسی نستعلیق و بهبودی کار در نمایشگاه های خوشنویسی با حضور استاد علی شیرازی هنرمند خوشنویس پیشکسوت کشور؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و خوشنویسان شیراز برگزار شد.

در ابتدای این نشست صمیمانه استاد علی شیرازی هنرمند خوشنویس پیشکسوت کشور با ارائه مباحثی برای بهبود وضعیت این هنر در آینده، گفت: هنرمدان خوشنویس کمترین اختلاف را در دیدگاه ها و فعالیت های هنر دارند و بویژه در شیراز که آثار نمایشگاه «حافظانه ها»؛ حرفه ای و با تعمل کار شده و جای بسی خرسندی و نشان از پیشرفت چشمگیر این استان و دیگر خوشنویسان جنوب کشور است.

یک خط به راحتی و اتفاقی خوب نمی شود؛ در اقتصاد هنر ضعیف هستیم

شیرازی افزود: در هنر خوشنویسی یک خط به راحتی و اتفاقی خوب نمی شود بلکه باید همه چیز اعم از ترکیب بندی، تنظیم درست صفحه و دیگر موارد بستگی به یک عمر شاگردی و زحمت، استعداد و پشتکار است و نمایشگاه خوشنویسان جنوب کشور نیز در نگارخانه وصال نمره بالایی در سطح استان و ملی دارد و اهمیت هنر و فرهنگ استان فارس با وجود حافظ و سعدی و چهار فصل مجزا و تنوع آب و هوایی در فارس وجود دارد، خاک حاصلخیز دارد و این همه آثار تاریخی و ابنیه معتبر اسلامی و قبل از اسلام برکسی پوشیده نیست و برای مردم می توانند موثر واقع گردد که چشمه ای زاینده تا ابد را داریم و باید قدر بدانیم و اعتباری برای کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد هنر ضعیف هستیم و نه کتاب مطالعه می کنیم و نه تجربه ای منتقل شود گفت: باید به این نکته توجه شود و بدانیم اگر هنرمند بدون در نظر گرفتن اقتصاد هنر گام بردارد؛ بی شک متوقف خواهد شد. عده ای هستند که اقتصاد را در مقابل هنر و هنر را در مقابل اقتصاد قرار می دهند؛ که این کاملا اشتباه است و مثل این سوال غلط می باشد که بگوییم علم بهتر است یا ثروت و این هم سوال غلطیست و هم جواب آن نیز غلط خواهد بود؛ بلکه هنر و اقتصاد باید در کنار هم باشند تا هنر رشد کند و اقتصاد رونق بگیرد.

اثر هنری کاربردی نیست و میز و صندلی و ابزار نیست و دارای ارزش دلی است

او اظهار داشت: کسانی که می خواهند در هنر موفق باشند بایستی تمام هم و غمشان را در این راه بگذارند و اگر دغدغه امرار معاش زندگی داشته باشند در این مسیر به جایی نخواهیم رسید و بهتر است راهی پیدا کنیم تا هنرمند بتواند شیوه فروش و اقتصاد هنرش را بیابد؛ البته اندک هنرمندانی هم بوده اند که در فقر کار هنری و زندگی کرده اند؛ اما متاسفانه اثرشان پس از رفتنشان از این کره خاکی، دارای ارزش شده است.

استاد علی شیرازی هنرمند خوشنویس پیشکسوت کشور با تاکید براینکه نگاه کالایی به هنر نباید کرد؛ بیان داشت: اسم در اثر هنری بسیار مهم است و زمانی که هنرمند زیر اثر خود امضا می کند از همان لحظه ارزشش نمایان خواهد شد و زمانی اثبات بشود که این اثر هنرمند برجسته و شاخصی است، آنگاه دارای اهمیت خواهد شد، چون اثر هنری کاربردی نیست و میز و صندلی و ابزار نیست و دارای ارزش دلی است و از دل برمی آید و اندیشه و نیاز درونی و احساس لحظه ای هنرمند است که خلق می کند و با کالا قابل مقایسه نخواد بود و همین شاخص می باشد که اثر هنرمند را به سطح بالایی از اهمیت خواهند رساند .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، نیز در ادامه بیان اینکه به رسم ادب خدمت هنرمندان رسیدم و با تقدیر از استاد قاسم احسنت مدیر نگارخانه طرح و استاد مجید چیزفهم رییس انجمن خوشنویسان شیراز که از چند ماه پیش برای به ظهور رساندن ظرفیت ها و استعدادهای موجود در استان فارس در قالب نمایشگاه و برپای نشست های تخصصی؛ گفت: با نویدی که استادان ملک زاده و شیرازی برای ایجاد تغییرات در حوزه خوشنویسی فارس و شیراز ارائه داشتند و در همین راستا جای بسیی خرسندی و تشکر را از انجمن خوشنویسان دارم و امیدواریم در کنار هم قدم های موثری را در این هنر برداریم.

صابر سهرابی با ابراز امیدواری از پیشرفت حوزه خوشنویسی در فارس افزود: تلاش خواهیم کرد تا “جشنواره ملی کتابت” در شیراز را بتوانیم جزو تقویم جشنواره های ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیاورم و آن را ثبت کنیم تا برای همیشه در این استان باعث رونق هر چه بیشتر هنر خوشنویسی و افتخاری برای هنرمندانش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.