خانه / استان / برخی مسئولان در دولت های مختلف مقابل زیاده خواهی های استکبار کم آوردند
تجمع ضد استکباری 13 آبان در شیراز/ عکس: فروغ ملک زاده
تجمع ضد استکباری 13 آبان در شیراز/ عکس: فروغ ملک زاده

برخی مسئولان در دولت های مختلف مقابل زیاده خواهی های استکبار کم آوردند

به گزارش مجتبی ارغوان/ خبرنگار شهرسبز؛ وزیر اسبق امورخارجه در مراسم بزرگداشت روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با بیان اینکه ۱۳ آبان نقطه عطفِ مبارزه با طاغوت در کشور است، گفت: بر اساس رصدِ بازه زمانی ۲۲ بهمن سال ۵۷ تا ۱۲ آبان ۱۳۵۸ و در تمام این روزها آمریکا بهانه لازم درخصوص برخوردها و جنایاتشان را به ملت ایران و پیشتازانشان که دانشجویان خط امام بودند دادند.

منوچهر متکی بیان کرد: تلاش بسیاری برای تحریک اقوام مختلف ایرانی در مناطق مختلف، اختلاف افکنی در صف متحد انقلاب و نفوذ و رخنه در صفوف انقلاب توسط نفوذیان آمریکا صورت گرفت که این ها از جمله علل اقدامات استکبارستیزانه ملت و دانشجویان و اشغال لانه جاسوسی در سیزدهم آبانماه بود.

وی با اشاره به اینکه اهمیت تسخیر لانه جاسوسی زمان مشخص تر شد که دشمنان پس از مدتی اسناد جاسوسی، توطئه و فتنه علیه نهضت نوپای انقلاب اسلامی ایران را منتشر کردند، افزود: آمریکایی ها متوجه شدند که ایران بر حراست از نظامش به عنوان اوجب واجبات مصمم است و مدام در تلاش است که شبیخون بزند و نظام را سرنگون و نظام دیگری را برپا کند.

این سیاستمدار و فعال سیاسی با تاکید بر اینکه آن روزها خون ۷۰ هزار و این روزها صدها هزار شهید به پای این انقلاب ریخته شده است، اظهار داشت: در هر کوی و برزنی در ایران جای جای کشورمان مزین به نام شهیدی است که علاوه بر ملت ایران، دشمنان ما آدرس این انقلاب را فراموش نکنند.

متکی اذعان داشت: این ملت هیچ تقصیری نداشتند و هدفشان تنها این بود که می خواستند با خودباوری، حاکم بر سرنوشت خودشان باشند.

وی افزود: ما خواستیم به شعار قرآنی و شعار امام راحل مان که نه شرقی و نه غربی بود را حاکم کنیم، خودمان تصمیم گیرنده منافع هایمان باشیم و مهمترین محور مناسبات یعنی سیاست خارجی مان را بدون دخالت بیگانگان تنظیم کنیم که آمریکایی ها تحمل این استقلال را نداشتند.

وزیر اسبق امور خارجه اظهار داشت: سرنوشت کشورهایی که در سلطه آمریکایی ها هستند را به خوبی می بینیم، در گذشته شوروی قدرت حاکم بر شرق و آمریکا نیز حاکم بر بلوک غرب بود و اراده ثالث دیگری در کار نبود اما خروش و غرش ایرانیان بر فضای ساکن، ساکت و راضی شده جهانی به مانند صدای نابهنگامی بود که نگاه جهانیان را به خود متوجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در طول این ۴۰ سال از هیچ تلاشی برای نابودی انقلاب مردمی ایران فروگذار نبودند و متوسل به تحریم، فشار و تحمیل سختی های دیگری به ملت ایران شدند اما این مردم باز هم ایستادگی کردند و فریاد بی عدالتی را در جهان سر دادند.

این فعال سیاسی درخصوص وضعیت آمریکا گفت: مدت بسیاری است که فضای بی اعتمادی سنگینی در مردم امریکا و جهانیان بر علیه آمریکا حاکم شده است که این اعتراف را اوباما در نطق آغازین ریاست جمهوری خود مطرح کرد و گفت که باید تلاش کنیم تا اعتماد مردم و جهانیان را نسبت به آمریکا برگردانیم.

متکی با تاکید بر اینکه ایستادگی و اقتدار مردم علاوه بر پیامی که برای دشمنان انقلاب اسلامی ایران دارد، برای مسئولین مملکتی نیز حاوی پیغام است، تصریح کرد: مردمِ همواره، رسالت خود را در طول این ۴۰ سال انجام دادند و زینب وار پیام اباعبدالله (ع) را به جهانیان مخابره کردند، با فشار، تحریم و ناکارآمدی ها پابرجا ماندند اما ما مسئولین در دولت های مختلف کم آوردیم.

وی افزود: تلاش های فراوانی در جای جای کشور صورت گرفته است اما تا کارِ کارستان کردن در شان چنین ملتی فاصله بسیاری وجود دارد.

وزیر اسبق امورخارجه در انتها با بیان اینکه پیام ما به دشمنان این است که ما راست قامتان تاریخ هستیم و امام، شهدا و انقلابمان را فراموش نخواهیم کرد و نخواهیم گذاشت دوباره به روال سابق برگردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.