خانه / اجتماعی / از من فقط تو مانده ای!!!
دریاچه پریشان/ عکس: ریحانه ره نورد
دریاچه پریشان/ عکس: ریحانه ره نورد

از من فقط تو مانده ای!!!

ریحانه ره نورد؛ از پریشان فقط یک قایق سالم جا مانده و تمام. بقیه قایق ها سوخته اند و کنار اسکله شده اند مایه ی دل‌ غشه!… اما من برای مرثیه سرایی قلم دست نگرفته ام. که از بی آبی و چاه و پرندگان مهاجر و گردشگرهایی که دیگر ماشینشان را کج نمی کنند آن طرفی خیلی ها خیلی قلم سرایی ها کرده اند. من نمی خواهم کار نشدنی بشود و آب به دریاچه برگردد. من فقط می خواهم که گردشگری به آن منطقه برگردد.

آقای میراث فرهنگی! آقای شهردار! آقای محیط زیست! آقای منابع طبیعی! آقایی که مسئولیت تفرج گاه پریشان دست شماست مخاطبم شما هستید. نمی دانم می دانید یا نه ولی مردم هنوز به دریاچه وفادارند. رهایش نکرده اند… هنوز عاشق ها کنار اسکله اش قدم می زنند، هنوز مردم عکس می گیرند با دریاچه ای که نیست. هنوز جوجه هایشان را آنجا کباب می کنند و تعطیلی که داشته باشند بقچه و زنبیل را می زنند زیر بغل و وقتشان را کنار خشکی پریشان می گذرانند. بچه هایی که خودشان خاطره ای از دریاچه بودن پریشان ندارند خاطره قایق هایش را برای کوچکترها تعریف می کنند. پریشان افسانه شده است و این افسانه نباید از دهان راویان بیفتد. دریاچه خشک شد رفت باید اکالیپتوس‌هایش هم از بی آبی تلف شوند؟ کربلا باز شده توی پارک کنار دریاچه… آبی نیست انگار…درخت ها زار و نزارند… آشغال ها جمع نمی شوند. قایق های سوخته را جمع نکرده اند و شده اند آینه دق.

مردم را به دریاچه کشاندن کار خیلی سختی نیست. می شود باز مردم را جمع کرد و بر لب های ترک خورده دریاچه لبخند نشاند. نگذارید دل دریاچه بپوسد از تنهایی. مردم هنوز دریاچه را انتخاب می کنند برای تفریح اگر درخت هایش سبز شوند… قایق های نمادین و رنگارنگ بنشیند بر تن خسته ی دریاچه. اگر موسیقی موج ها و آوای مرغان مهاجر را پخش کنیم در محوطه تفرجگاهش و مردم را پیوند بزنیم به خاطراتشان. اگر عکس های روزگار پرآبی اش را قاب کنیم بزنیم دورتادور محوطه اش که بچه ها بتوانند افسانه پریشان را با چشم هایشان نیز بخوانند و از بر کنند. راه بسیار است، اگر صدای مرا می‌شنوید آقای گردشگری دریاچه پریشان! ایده های بسیاری هست برای اینکه نبض پریشان باز تپیدن بگیرد. که اوقات خوش مردم آنجا به سر شود. پریشان با همین لب های ترک خورده اش هنوز ما را به خود می خواند…کافیست مردم را باز دورش جمع کنیم که دلش نپوسد از بی مردمی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.