خانه / استان / ۱۰ تن داروهای دست‌ساز و قاچاق در شیراز امحاء شد
۱۰ تن داروهای دست‌ساز و قاچاق در شیراز امحاء شد
۱۰ تن داروهای دست‌ساز و قاچاق در شیراز امحاء شد

۱۰ تن داروهای دست‌ساز و قاچاق در شیراز امحاء شد

به گزارش سمیه رعیتی؛ یکی از معضلات و آسیبهای جدی در حوزه سلامت کشور،قاچاق دارو از ایران و ورود داروی قاچاق به کشور، است. و شاید به جرات میتوان گفت آثار مخرب داروهای وارداتی قاچاق، به مراتب ویرانگر تر از قاچاق دارو به خارج از کشور می باشد. چرا که داروهایی که به صورت قاچاق وارد می شوند نه تنها هیچ فایده درمانی ندارد بلکه گاه مرگ آور هم هستند.
البته ناگفته نماد که وجود داروی قاچاق در بازار سلامت کشور بر هیچ کس پوشیده نیست و نمی توان منکر ورود داروی قاچاق به کشور شد ، اما آنچه مهم است، اینکه وضعیت نگران کننده در بحث داروی قاچاق، بیشتر شامل داروهایی می شود که به صورت قاچاق وارد می شوند. زیرا، واردات داروی قاچاق علاوه بر اینکه دست اندرکاران عرصه واردات دارو را متضرر می کند، سلامت مصرف کنندگان را نیز به خطر می اندازد. شاید از همین رو باشد که حساسیت ها در قبال داروهای وارداتی قاچاق و داروهایی که شناخت دقیقی از نحوه ساخت و ورود انها به بازار ندارند به مراتب شدیدتر از داروهایی است که از ایران به خارج از مرزها قاچاق می شود.
شاید به همین خاطر است که جمع اوری و امحاء داروهای قاچاق در حوزه علوم پزشکی و دستگاه قضایی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد و بر اساس بررسی ها و بازرسی های انجام شده سالانه هزاران کلیلو داشت داروی قاچاق توسط این دو سازمان متولی کشف و امحاء میشود بر همین اساس دکتر محمد جواد خشنود معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه امحاء داروهای دست‌ساز ،قاچاق و تاریخ گذشته شهرستان شیراز در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار روزنامه سبحان از کشف و امحاء ۱۰تن انواع داروهای تاریخ مصرف گذشته،قاچاق و دست ساز طی یک سال گذشته در شهرستان شیراز خبر داد و گفت:کشف این مقدار دارو حاصل تلاش شبانه‌روزی نیروهای امنیتی ودانشگاه علوم پزشکی شیراز است که سبب شده در طول حدود یک سال گذشته نزدیک به ۱۰ تن داروی دست ساز وقاچاق به ارزش ۱۰۰میلیارد ریال کشف وامحاء شود.
خشنود با بیان اینکه وجود واستفاده این نوع داروها به سلامت افراد جامعه آسیب می‌رساند افزود: دارو‌های کشف شده بیشتر قاچاق، تاریخ مصرف گذشته و دست‌ساز است که متاسفانه اکثر جوانان، با هدف پرورش اندام از آن‌ها استفاده واثرات سوءمصرف و عوارض جانبی فراوان از جمله بیماری‌های قلبی و گوارشی وبیماری‌های کبدی به را همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه مقدار زیادری از این دارو در شهرستان شیراز و شهر صدرا کشف شده است گفت:امروزه نیاز است مصرف کنندگان کل موارد غذایی ،دارویی و مکمل های خود را از داروخانه ها تهیه کنند ودر دام تبلیغات غیر واقعی قرار نگیرند.
خشنود از تمام شهروندان تقاضا کرد هنگام خرید دارو و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به تاریخ مصرف مندرج برروی بسته بندی محصول و برچسب اصالت نوع وارداتی این فرآوره‌ها توجه کرده و در هنگام خرید با استعلام کد‌های مندرج بر روی برچسب اصالت توجه کنند.
خشنود در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه امحاء داروها و مضرات زیست محیطی ان ها ابراز داشت:البته این نحوه امحاء به لحاظ هم بهداشتی و هم مضرات زیست محیطی استاندارد نمیباشد به همین خاطر با پیگیری های انجام شده و هماهنگی هایی که با شهرداری و شورای شهر شیراز صورت گرفته است تمهیداتی اندیشیده شده که کوره های مجهز ای با دمای بیش از ۷۰۰ درجه ساخته شود تا از آن پس داروها در شرایط استاندارد امحا شوند وی از ساخت این کوره تا یک سال آینده خبر داد.

**دستگیری تعداد بسیاری متهم توزیع کننده وداروهای قاچاق ودست ساز در فارس

معاون دادستان شیراز نیز از دستگیری تعداد بسیاری متهم توزیع کننده ی داروهای قاچاق ودست ساز در فارس خبرداد و اظهار داشت: برخورد قاطع دستگاه قضایی با قاچاقچیان کالا دراستان  به عنوان یک اولویت در دستور کار مسئولان فارس قرار گرفته برای این مهم یک تیم تشکیل ودر تمام مناطق فارس با حکم قضایی این نظارت ها به صورت محسوس و نامحسوس انجام می‌شود.

کوروش زارعی خطاب به افرادی که در این رابطه فعالیت وسلامت افراد جامعه را به خطر می‌اندازند گفت:بر اساس قانون برای این گونه متهمین احکام قاطع وسختی درنظر گرفته شده که حبس و پرداخت جزای نقدی چندین برابر محموله کشف شده بود از جمله این احکام است.

زارعی از برخورد قاطع دستگاه قضایی با قاچاقچیان کالا در فارس خبرداد و افزود: مسئولان و متولیان امر برای جلوگیری از قاچاق کالا باید به سوی بروز شدن مبارزه با آن حرکت کنند زیرا که قاچاق کالا ضررهای زیادی به اقتصاد داخلی وارد می‌کند.

زارعی بیکاری را یکی از پیامدهای منفی کالا قاجاق عنوان کرد و با بیان اینکه قاچاق کالا دشمن اقتصاد مقاومتی است، است: نیاز است فضای تبلیغات مناسبی ترویج فرهنگ استفاده از کالای ایرانی ایجاد شود تا مردم به سمت مصرف کالای ایرانی تمایل پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.