خانه / فرهنگی / آموزش / رمز موفقیت علوم انسانی اجرای مدل های داخلی است
همایش آیت حکمت/ یادواره آیت الله شیخ محی الدین حایری شیرازی/ سخنرانی آیت الله سید محمدمهدی میرباقری/ عکس: محمدمهدی اسدزاده
همایش آیت حکمت/ یادواره آیت الله شیخ محی الدین حایری شیرازی/ سخنرانی آیت الله سید محمدمهدی میرباقری/ عکس: محمدمهدی اسدزاده

رمز موفقیت علوم انسانی اجرای مدل های داخلی است

به گزارش محمدمهدی اسدزاده/ خبرنگار شهرسبز؛ همایش ملی آیت اخلاق و حکمت با موضوعیت تبیین ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله شیخ محی الدین حائری شیرازی در تالار حافظ شیراز، با حضور شخصیت های برجسته استانی و کشوری برگزار شد.

در این همایش آیت الله لطف الله دژکام، گفت: علمای بزرگی با تلاش و کوشش خودشان مسیر خداپرستی را در این روزگار برای مردم روشن کردند.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه حرکتی که آیت الله حائری در زمینه علوم انسانی اسلامی ایجاد کرد بسیار قابل توجه است، تأکید کرد: این مراسم باید زمینه ای برای حرکت علمی در راستای اسلامی سازی علوم انسانی باشد، و هر سال باید بتوانیم به نقطه مهمی برسیم تا به نقطه ای که آرزوی آیت الله حائری شیرازی بود، دست پیدا کنیم.

مرحوم آیت الله حائری شیرازی با اخلاقی قرآنی سبب پیوند جامعه می شد

حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه تهران نیز با بیان این که مرحوم آیت الله حائری یک متفکر عقل گرا و سیاستمدار منصف بود، گفت: رفتار سیاسی و مبتنی بر اخلاق وی بر مبنای قرآن از ویژگی های قابل ذکر است.

ابوترابی فرد با بیان اینکه دین جامعه را بهم پیوند می زند، خاطرنشان کرد: آیت الله حائری شیرازی نگاهی عمیق به جامعه اسلامی داشت و جامعه را با خودش یک تن می دید و در راستای تعالی آن می کوشید و این همان نگاه قرآنی است که جامعه را به وحدت هدایت می کند.

وی با تأکید بر اینکه صفات مثبت افراد را برجسته می کند، عنوان کرد: رفتار حقیقی مبتنی بر قرآن و نهج البلاغه است و ما برای رسیدن به تعالی سخت به این ارزش ها نیازمندیم، مطلوب ما در اخلاق، مرحوم آیت الله حائری شیرازی است که باید به سوی این قله حرکت کرد، انقلاب نیازمند این گونه اخلاقیات است.

مرحوم آیت الله حائری شیرازی جلوی دوقطبی شدن جامعه را می گرفت

سید عزت الله ضرغامی هم در این همایش با اشاره به اثرات چنین برنامه هایی در شناخت افرادی مانند مرحوم آیت الله حائری شیرازی، بیان کرد: متأسفانه با تغییر مدیریت، مدیر قبلی یا تخریب و یا زحمات آن نادیده گرفته می شود که حضور امام جمعه کنونی شیراز در مراسم امام جمعه پیشین پیامی برای مدیران است.

رئیس پیشین صدا و سیمای جمهوری اسلامی با بیان اینکه از شاگردان مرحوم حائری شیرازی بودم، تصریح کرد: با شنیدن توصیه های ایشان حال ما تغییر می کرد و این تأثیرگذاری تا سال ها ادامه داشت.

ضرغامی با بیان اینکه مرحوم حائری هر جا لازم بود از موضع امام و رهبری دفاع می کرد، عنوان کرد: بیشتر شاگردان ایشان که از مدیران هستند یکی از افتخاراتشان همین شاگردی است، کم لطفی هایی دید اما از گفتن حق کوتاه نیامد و تا روزهای آخر به همین شکل عمل کرد.

وی با اشاره به شخصیت مستقل گرای مرحوم آیت الله حائری شیرازی، گفت: عده ای مغرضانه استعارات و تشبیهات ایشان را علیه شان استفاده کردند و بی انصافی هایی در حقشان روا داشتند، باید با تعیین ادبیات درست قضایی از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

تأکید مرحوم آیت الله حائری شیرازی بر حذف نظام ربوی

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، نیز با اشاره به مرحوم حائری و محبوبیتشان بین دانشجویان، گفت: اولین خصلت شخصیت ایشان اخلاص بود و می گفتند هنگام تلاوت قرآن بوی قرآن را استشمام می کنم.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در زمانی که مردم به دنبال افزودن اموال و دارایی خود هستند شما به دنبال خالص کردن آن باشید، پایه اخلاق اسلامی، اخلاص است و این با تعبد ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: مرحوم آیت الله حائری به تمام مسئولان بر حذف نظام ربوی بانکی تأکید و سفارش می کرد و خود در این زمینه تمام تلاش خود را کرد و از جایگاه خود تا آخرین لحظه پایین نمی آمد.

مرحوم حائری یک الگوی رفتاری علوم انسانی بود

احمد توکلی هم در همایش آیت اخلاق و حکمت گفت: رمز موفقیت علوم انسانی اجرای مدل های داخلی است، باید در بیان حق توجه کرد تا تأثیر گذارتر باشد.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله حائری محافظه کار نبود، عنوان کرد: حریت در شخصیت وی جاری بود و اگر فردی با جایگاه و سن پایین تر ایشان را نصیحت می کرد می پذیرفت.

پیاده سازی بیش از ۱۰ هزار نوار از آثار آیت الله حائری شیرازی در قم

دکتر محمدهادی ایمانیه، هم در همایش ملی تبیین ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله حائری شیرازی که در تالار حافظ شیراز برگزار شد، گفت: در ماه های آخر حیات مرحوم آیت الله حائری شیراز در بیمارستان نمازی، وی به من گفت بنیاد پژوهشی علوم انسانی و اسلامی ایجاد کردم.

دبیر همایش پژوهشی تحفه محی الدین با تأکید بر همکاری آیت الله کلانتری در تقویت این بنیاد پژوهشی اضافه کرد: اولین کار جمع آوری و پیاده سازی آثار آیت الله حائری شیرازی بود که تا کنون بیش از ١٠ هزار CD و نوار جمع آوری شد که تعدادی از آن به کتاب تبدیل شده است و دومین مسئله آن هم بعد پژوهشی است.

وی با تأکید بر فراخوان پژوهش های علوم انسانی و اسلامی امروز اعلام می شود، تأکید کرد: همه صاحب‌ نظران می توانند در این جشنواره شرکت کنند و مطالب را در سایت www.haerishirazi.ir بارگزاری کنند.

این مقام مسئول با یادآوری این مطلب که درآمد موقوفه در حوزه علوم انسانی اسلامی هزینه می شود، افزود: محورهای پژوهشی این جشنواره نظیر مفهوم علوم انسانی اسلامی، ضرورت های تولید علوم انسانی اسلامی، اولویت های پژوهش در علوم انسانی اسلامی، امکان علم دینی از منظر آیت الله حائری شیرازی، ویژگی های علوم انسانی اسلامی، روش تحقیق در علوم انسانی و اسلامی، مفهوم و جایگاه عقل در علوم انسانی اسلامی، آسیب شناسی نظریه پردازی در علوم انسانی اسلامی، چگونگی همکاری حوزه و دانشگاه در تولید علوم انسانی اسلامی، کاستی های علوم انسانی موجود در بعد معرفت و روش شناختی و همچنین کاستی های علوم انسانی موجود در بعد نظریه پردازی است.

مرحوم آیت الله حائری استاد تلفیق مبانی علوم مدرن و اسلامی

آیت الله سید محمدمهدی میرباقری، هم با بیان اینکه مرحوم حائری مشکل اصلی جامعه را به خوبی تشخیص داده بود، گفت: سال های پایانی خود را برای حل معضلات گذاشته بودند و علوم انسانی اسلامی را تنگه احد انقلاب می دانستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: یکی از این کمبودها خلاء اداره اسلامی است، برنامه ریزی های بر اساس علوم انسانی مدرن شکل گرفته و این علوم در غرب هم پاسخ موفقی به مشکلات ندادند به حدی که امپراطوری خبری غرب توان پوششی مشکلات را ندارند، حتی اگر در غرب هم پاسخگو بود در کشور ما پاسخ مثبتی به حل معضلات نخواهد داد.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به کارهای انجام شده در اجرایی کردن علوم انسانی، بیان کرد: اگر ظرفیت های علوم انسانی تجمیع شود نشانه عبور از مرز علوم مدرن است و باید در این حوزه نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرد و علوم انسانی مدرن را تصحیح و ترمیم کرد.

وی با تأکید بر ترمیم نقاط متفاوت علوم مدرن با علوم انسانی اظهار کرد: باید مبانی علم تغییر کنند و با فناوری مبانی علم مدرن و دستیابی به علم اسلامی می توان به یک علوم انسانی اسلامی دست یافت که مرحوم آیت الله حائری در این حوزه مبناگرا بودند.

آیت الله میرباقری تأکید کرد: علوم اخلاقی ما هم دچار آفت شده، فلسفه اسلامی با فلسفه یونانی و غربی متفاوت است اما از نوعی سکولاریسم منطقی رنج می برد و گاهی بحران پرستی به جای خداپرستی ایجاد می شود بنابراین برای دینی زندگی کردن، باید علوم مختلف و برنامه ریزی خود را بر مبنای دین بازآفرینی کنیم.

آیت الله حائری شیرازی در خصوص افشاگری علیه ربا از هیچ رفتاری، دریغ نمی کرد

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی، که به عنوان نماینده خانواده آیت الله حائری حضور یافته بود، به تبین شخصیت این عالم مجاهد پرداخت و گفت: از همه کسانی که در راه اندازی این کنگره تلاش کردند، تقدیر می کنم.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه آیت الله حائری شیرازی از حفظ و فکر بهره مند بود، یادآور شد: از دوران دبستان به لحاظ شرایط سخت مالی، کتاب نداشت و از همان آغاز به اجبار به حفظ می پرداخت و چنین شد که وی به کتابخانه متحرک تبدیل شد.

آیت الله ملک حسینی با تاکید بر اینکه او همواره خود و دیگران را نصیحت می کرد، دغدغه علمی او بیشتر در حوزه علوم نقلی بود و او فلسفه را می فهمید ولی مایل به فلسفه های رایج کنونی نبود، مرحوم حائری شیرازی می دانست که زیباترین منشا فلسفه قرآن و عترت است و به آن متمسک می شد و انسان را یک موجود، فطرت گرای خدامحور می دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.