خانه / فرهنگی / آموزش / سلمان فارسی دخیل در تصرفات ویرانگر نبوده است
محمدحسین رجبی دوانی در همایش سلمان فارسی/ عکس از ایرنا
محمدحسین رجبی دوانی در همایش سلمان فارسی/ عکس از ایرنا

سلمان فارسی دخیل در تصرفات ویرانگر نبوده است

رجبی دوانی گفت: این تصور نادرستی است که حضرت سلمان دخیل در تصرفات ویرانگر اعراب و مسلمین در ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کازرون، محمدحسین رجبی‌دوانی در همایش نکوداشت سلمان فارسی که دانشبا حضور اقشار مختلف مردم و مسوولان در سالن شهید عسکری کازرون برگزار شد اظهارداشت با اشاره به خصوصیات بارز معنوی سلمان فارسی اظهارداشت: این تصور نادرستی است که حضرت سلمان خائن به ایران یا دخیل در تصرفات ویرانگر اعراب و مسلمین در ایران بوده است.

وی با بیان اینکه این قول از چند وجهه نادرست و از پایه و اساس اشتباه است گفت: اینکه حمله به ایران همراه با تخریب و ویرانی در شهرها و یا مراکز علمی و فرهنگی بوده نادرست است چرا که تا سه قرن بعد از اسلام مراکز علمی همچون جندی شاپور پابرجا و فعال بوده است.

این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام تنها موردی که از ارتباط سلمان با لشکر مسلمین سخن به میان آورده شده را تاریخ طبری عنوان کرد و یادآورشد: همین مطلب نیز قول متضادش در همان منبع ذکر شده است و آن هم اینکه حضرت سلمان تنها در جست‌وجوی مکان استقرار لشکر اعراب نقش داشته که شهر کوفه انتخاب شده است که نشان می‌دهد سخنانی که به حضرت سلمان منتسب است، از پایه و اساس بی‌اعتبار و کذب است.

رجبی دوانی با بیان اینکه اسلام مزایای بسیاری برای ایران داشته که از بین بردن اختلافات طبقاتی و ممنوعیت تحصیل علم برای همه اقشار جامعه از جمله آنها بود، گفت: پس از ظهور اسلام در ایران، همه مردم امکان تحصیل علم را به دست آوردند و ایران قطب علمی عالم شد و بزرگانی همچون ابن سینا، بیرونی، زکریای رازی و… به برکت اسلام پدید آمدند.

امام جمعه کازرون نیز در این همایش با بیان اینکه نیاز امروز جامعه به‌ویژه جوانان بیش از هرزمان دیگر به شناخت سلمان فارسی احساس می‌شود گفت: برگزاری این همایش‌ها برای شناخت حقیقت‌جویی و روح جست‌و‌جوگر حضرت سلمان فارسی، برای جوانان و طلاب لازم است.

حجت‌الاسلام محمد خرسند یکی از خصوصیت بارز سلمان فارسی را حقیقت‌جویی دانست و افزود: حضرت سلمان فارسی از تفکر نژادپرستانه و قومیت‌گرایانه متنفر بود.

وی ادامه داد: نژاد پرستان عرب و فارس به سلمان بد می‌گویند و برای او برتری از نژاد نبود بلکه ملاک تقوا بود و چون ملاک تقوا بود گوی سبقت را از اقوام و آشنایان پیامبر ربود و به مرتبه منا اهل البیت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.