خانه / اجتماعی / علی اصغر حیات کربلا
شیرخوارگان/ شیراز/ رضا قادری
شیرخوارگان/ شیراز/ رضا قادری

علی اصغر حیات کربلا

سمیه رعیتی
سمیه رعیتی

به گزارش سمیه رعیتی؛ زمانی که تمام یاران امام حسین (ع) شهید شدند، حضرت علی اصغر (ع) در خیمه از عطش بی‌تاب شده بود. امام حسین (ع) این طفل کوچک را برداشت و به سمت سپاه دشمن رفت طفل را بر دستان خود گرفت و خطاب به دشمن فرمود «از یاران و فرزندانم، کسى جز این کودک نمانده ‌است. نمی‌بینید که چگونه از تشنگى بى تاب است؟» و در ادامه فرمود: «ان لم ترحمونى فارحموا هذا الطفل»، در حال گفت‌وگو بود که تیرى از کمان حرمله ‌آمد و گوش تا گوش حلقوم على اصغر (ع) را درید. امام حسین (ع) خون گلوى او را گرفت و به آسمان پاشید.
در زیارت ناحیه مقدسه، درباره این کودک شهید آمده است: «السلام على عبدالله‌بن‌‌الحسین، الطفل الرضیع، المرمى الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فى السماء، المذبوح‌ بالسهم فى حجر ابیه، لعن الله رامیه حرمله بن کاهل الاسدى‌» و در یکى از زیارتنامه‌‌هاى ‌عاشورا آمده است: «و على ولدک على الاصغر الذى فجعت به». از این کودک، با عنوان‌هاى‌ شیرخواره، شش ماهه، باب الحوائج، طفل رضیع و…یاد می‌‌شود و قنداقه و گهواره نیز از مفاهیمى است که در ارتباط با او آورده می‌شود.
به همین خاطر است که در تمام دوران تاریخ و تمام جنگها نبردی نابرابر تر و مظلوم تر از قیام کربلا  نیست و در مظلومیت قیام کربلا حضرت على اصغر ع را معتبرترین سند این مظلومیت میتوان نامید
چشم تاریخ، هیچ وزنه‌‌اى را در تاریخ شهادت، به چنین سنگینى ندیده‌ است. على اصغر را باب الحوائج می‌‌دانند، گر چه طفل رضیع و کودک کوچک است، اما مقامش نزد خدا والاست.
از همین رو است که سالهای سال است که هر ساله اولین جمعه محرم را با نام مقدس ایشان متبرک کرده اند و مسلمانان جهان همایش جهانی در جهت گرامیداشت مقام این بزرگ مرد کوچک در سراسر جهان برگزار میکنند
این همایش که با حضور مادران و شیرخواران شش ماهه اجرا میشود امسال نیز در ۵۰۰نقطه استان فارس و در شیراز با محوریت سومین حرم اهل بیت برگزار شد.
این مراسم در واقع بیان کننده داستان اتفاقی بزرگ و تاثیرگذار است که بیش از هزار سال قبل رخ داد و منشا آغاز حرکتی شد که تا امروز تداوم داشته و هر روز گسترش بیشتری در اقصی نقاط جهان پیدا می کند؛ راوی این داستان مادران و فرزندان شیرخوار و زبان روایت احساس و شور و عاطفه ای ماندگار در قلب های همه عاشقان و پیروان سردار عشق و انسانیت و آزادگی است.
شیرخوارگان مشارکت یافته در این مراسم معنوی و همایش عظیم؛ لباسهای سبز که نماد پرچم علوی است پوشیده و پیشانی بندهایی مزین به اسماء ائمه معصومین و فرزندان شهید حسین ابن علی(ع) بر سر دارند. فرزندانی که از اکنون خود را حاملان پرچم حضرت مهدی صاحب زمان(عج) به جهانیان معرفی می کنند.
مادران شرکت کننده در این مراسم پرشور، نذرنامه ای را قرائت کرده و کودکانشان را نذر راهی بی انتها در مسیر ظالم ستیزی می کنند که امام حسین(ع) در کربلا آغازگر آن بوده است.
آنان بلند فریاد می زنند: «یا صاحب‌الزمان (عج) فرزندم را نذر یاری قیام تو می‌کنم، او را برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن، یا مسیح حسین (ع)، یا علی اصغر (ع) ادرکنی».
خوب که نظاره میکنی میبینی که تمام افرادی که در این همایش شرکت کرده اند بی شک هر کدام حاجتی دارند و با دلی شکسته دخیل بسته اند به حریم حرم طفل کوچکی که باب الحوائج نامیده شده است
از مادری گرفته که پانزده سال است چشم انتظار فرزندی است و هر سال در این مراسم شرکت میکند تا مادر میانسالی که پسر خردسالش را بر روی دست گرفته و دعا میکند برأی تمام مادران چشم انتظار فرزند، از أو که میپرسم این کودک نوه اش است یا فرزندش با چشمانی اشکبار میگوید سالهای سال منتظر حضور فرزندی بودم که زندگی ام را نجات دهد تا اینکه دو سال پیش با شرکت در این مراسم با دل شکسته از حضرت على اصغر خواهش کردم صاحب فرزندی شوم تا او را غلام و نذر اهل بیت ع کنم.
و امسال با فرزند هفت ماهه ام   علی اصغر در این مراسم شرکت کرده ام .
از همه قشر با هر دیدگاهی برأی حضور در مراسم باب الحوائج کوچک شرکت کرده بودند زیرا هنوز هم که هزاران سال از قیام بر حق حسین ع میگذرد مردم عاشقانه دل در گرو عشق به این خاندان به سر می برند و این اعتقاد و دلبستگی نه تنها در فارس بلکه در سراسر کشور و برخی از کشورها مشاهده میشود چنانچه بر اساس امار مجمع جهانی حضرت على اصغر ع  أمیال علاوه بر ۵۰۰ نقطه در فارس در پنج هزار نقطه از کشور و بیش از چهل کشور جهان برگزار شد.
به گفته برخی از برگزار کنندگان این همایش جهانی مجمع در صدد هست اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعی را با عنوان «علی‌اصغر(ع) حیات کربلا» در آینده‌ای نزدیک برگزار کند، تا  با بزرگداشت شهادت طفل شیرخواره امام حسین(ع) به وجدان‌ها و عاطفه‌های آزادگان جهان لرزه‌ای انسانی وارد شود.
به گفته منافی پور دبیر مجمع جهانی حضرت على اصغر ع هدف از برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در خارج از کشور، ایجاد سؤال کلیدی «بأیّ ذنبٍ قتلت»؛ به کدامین گناه کشته شد؟! برای مادرانی است که این مراسم را مشاهده می‌کنند و اگر بتوانیم فقط واقعه‌گوی کربلا باشیم و در این مهم امانت را رعایت کنیم، قطعاً بهترین خدمت را به بشریت کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.