خانه / فرهنگی / آموزش / آزادی و قدرت در قیام امام حسین (ع)
امام حسین
امام حسین

آزادی و قدرت در قیام امام حسین (ع)

سمیه رعیتی
سمیه رعیتی

به مناسبت محرم و قیام امام حسین (ع)، مختصری درباره “آزادی” می نویسم.
بسیاری از مردم سوال “آزادی چیست؟” را بر حسب سنت فکری رایج، با اشاره به حق آزادی در انتخاب رفتارهای دلخواه خود در برابر محدودیت های اجتماعی، پاسخ می دهند. اما این نه تعریف آزادی است و نه به منشا آن اشاره دارد. این تعریف، با احساس خطری که ایجاد می کند، عده ای را به انکار چنین حقی نیز وادار کرده است. آیا آزادی، یعنی همین که من بتوانم با پوشش دلخواهم بیرون بروم و یا این که انتقادم را از دولتمردان در کوچه و خیایان بگویم یا در روزنامه چاپ کنم؟ آیا آزادی یعنی، آزادی در هر نوع رابطه ای که منع یا محدودیت های خاسته از اجتماع، مذهب یا فرهنگ دارد؟
برای پاسخ به چنین سوالاتی ابتدا باید دید ازادی چیست و منشا ان کجاست ؟
یا ازادی کلمه ای است که معنی آن در خود واژه نهفته است.(Freedom)
آزاد کسی است که فاقد قید و بند است، در زندان نیست و اسارتی را تحمل نمی کند اما به اعتقاد من منشا آزادی در درون خود فرد است نه در بیرون وی.
پس باید گفت آزادی، ابتدا یک نیاز و سپس یک انگیزه نیرومند استذ اگر بپذیریم که انسان با پتانسیل و توان بسیار برای رشد همه جانبه به دنیا می آید، پس آزادی یعنی نیاز انسان برای رهایی از محدودیت های “خود” و گسترش و بسط دامنه “خود.” این مبنای آزادی است.
در چنین فضایی، رشد سالم و گسترش “خود” من و مراقبت از آن، فی نفسه نه تنها به رشد دیگران آسیبی نمی رساند بلکه متضمن سلامت دیگران و مراقبت از آن نیز هست. آزاده کسی است که در راستای گسترش و بسط همه جانبه خود، بی آن که آزادی دیگران را محدود، فدای خود، یا مورد سوء استفاده قرار دهد، اهداف متعددی را در حیطه های مختلف زندگی و با “شوق و اشتیاق” پیگیری می کند.
چنین فردی به یک ارزش زنده است، زیرا این ارزش، مبنا و سوخت لازم برای هرگونه رشد سالم در ابعاد دیگر وجود و زندگی است. این ارزش، “حال خوب” آزادی و آزادگی است و درکی که از اهمیت آن حاصل می شود، “رضایت” از آزادگی را بدنبال دارد. رضایتی که ارزش تحمل چالشها و سختی های فراوانی را دارد
در ادامه اگر قرار باشد نمونه و الگویی از چنین فردی را مثال بزنیم بی شک امام حسین (ع) نمونه بارز و بی همتای آزادی و ازادگی است زیرا امام حسین(ع) آزادی و عزت واقعی را زنده کرد، نه آزادی غربی که انسانیت را به لجن کشانده است
در ان دوره از تاریخ امام حسین(ع) در شرایطی قرار گرفته بود که حلال خدا، حرام و حرام خدا، حلال شده بود؛ لذا بر امام واجب بود که اقدام کند؛ شریعت نبوی را در مسیر اصلی آن سوق داده، بدعت ها را از جامعه بردارد و اذهان مردم را روشن نماید واین کاربا توجه به جو حاکم بر جامعه ان زمان امری دشوار بود که نیازمند از خود گذشتگی و ازادگی داشت .
بی شک بزرگترین هدف امام حسین (ع) “احیای مجدد ارزش ها، زنده کردن فطرت خفته مسلمانان و سنت رسول خدا، اعاده امر به معروف و نهی از منکر، در نهضت عاشورا بود”.
این امام ،ازاده و بزرگمرد نهضتی را تأسیس کرد که موج آن پس از حادثه کربلا، جنبش ها و انقلاب های زیادی را در طول زمان به وجود آورد.
“امام حسین(ع) برای جهانیان آزادی وعزت واقعی را به ارمغان آورد، نه آن آزادی بی قید و شرط غربی ها که با اشاعه فساد و فحشا، امروز انسانیت را به لجن کشانده است”.
“تشکیل حکومت برابری و مساوات، عدالت طلبی، ظلم ستیزی و ذلت ناپذیری، از اهداف عمده و مهم امام حسین(ع) بود که در جهت تحقق آن از تمام هست و بود خود گذشته و عزیزترین داشته های دنیای خود(جوانان و اهل وعیالش) را در طبق اخلاص گذاشت”.

پس به عقیده برخی از کارشناسان علوم دینی مراسم های عاشورا نباید به عزاداری صرف خلاصه شود، بلکه باید جنبه آموزشی و فکری این نهضت در نظر گرفته شود و از چهره واقعی عاشورا پرده برداری شود.
چرا که امام حسین(ع) یگانه آزاد مرد و بزرگترین آموزگار بشر بود که آزادی واقعی را تفسیر و فرهنگ اسلا ناب را احیا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.