خانه / استان / طی سفر یک روزه مدیرکل ارشاد فارس به کازرون صورت گرفت: از معرفی رئیس جدید اداره ارشاد کازرون تا دیدار با مسئولان شهرستان و اهالی و پیشکسوتان فرهنگ و هنر+گزارش تصویری
صابر سهرابی، داریوش دهقان، محمدجواد جلالی/ معارفه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون/ نشست شورای اداری کازرون/ سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به کازرون/ عکس: محمدمهدی اسدازده
صابر سهرابی، داریوش دهقان، محمدجواد جلالی/ معارفه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون/ نشست شورای اداری کازرون/ سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به کازرون/ عکس: محمدمهدی اسدازده

طی سفر یک روزه مدیرکل ارشاد فارس به کازرون صورت گرفت: از معرفی رئیس جدید اداره ارشاد کازرون تا دیدار با مسئولان شهرستان و اهالی و پیشکسوتان فرهنگ و هنر+گزارش تصویری

به گزارش محمد مهدی اسدزاده خبرنگار شهرسبز؛ در این سفر یک روزه که چهارشنبه گذشته (۱۰اسفندماه) انجام شد، صابر سهرابی در نشست شورای اداری شهرستان کازرون شرکت داشت و طی آن از علی مرحمتی، سرپرست سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کازرون تجلیل و حجت الاسلام محمدجواد جلالی را به عنوان رئیس این اداره معرفی نمود.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در سفر یک روزه خود به کازرون، در نشست شورای اداری این شهرستان که به نام شهید رحمان نوحی، مزین شده بود شرکت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ در این نشست که با ریاست داریوش دهقان، فرماندار کازرون و با حضور روسای ادارت و نهادهای اجرایی این شهرستان برگزار شد، از زحمات علی مرحمتی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون تقدیر شد.

علی مرحمتی در این نشست ضمن بیان خلاصه ای از فعالیت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون در زمان سرپرستی خود، گفت: در این زمان کوتاه، علی رغم کمبود امکانات، توانستیم فعالیت های بسیاری همچون برگزاری دو نمایشگاه بزرگ کتاب، جُنگ های شادی، کنسرت، نمایشگاه های عکس، شب شعرهای مناسبتی، رونمایی کتاب و کلاس های هنری را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: پروژه ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان نیز که بیش از پنج سال است متوقف شده بود را دوباره از سر گرفتیم و امیدواریم که به همت مسئولان این پروژه هر چه سریعتر به اتمام برسد.

داریوش دهقان، فرماندار کازرون نیز در این نشست گفت: مسئولان و دست اندرکاران با امکاناتی که هم از نظر تجهیزات و هم از نظر نیروی انسانی در اختیار دارند، باید برای انجام هر چه بهتر فعالیت هایشان برنامه ریزی و تلاش کافی داشته باشند.

داریوش دهقان ادامه داد: ما باید بدانیم در چه نظامی و در کجا خدمت می کنیم؛ چه بهایی برای این نظام در طول تاریخ داده شده است، از حکومت امیرالمومنین تا کنون زحمت کشیده و شهید داده ایم تا این نظام بر پا شد، وقتی این را متوجه شدیم قطعاً رکود نخواهیم داشت و به مسئولیت عاشقانه نگاه خواهیم کرد.

فرماندار کازرون افزود: امکانات همین است، مسئولین باید دقت داشته باشند که آیا با این امکاناتی که موجود است می توان قدمی برداشت یا خیر، اگر نمی توانیم برای مردم کاری کنیم حداقل مردم دار باشیم.

وی با اشاره به حضور پرشور مردم در بیست و دوم بهمن ماه و آیین های چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: باید قدر این پشتیبانی مردمی را بدانیم و توجه کنیم که گاه ارباب رجوع بیش از یک بار نمی تواند به سراغ ما بیاید، پس به گونه ای با او برخورد شود که در همان بار اول کار وی به سرانجام برسد.

نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان کازرون اضافه کرد: آن چه در حوزه هنر کمتر بدان پرداخته شده، هنر اسلامی است.

نماینده عالی دولت در شهرستان کازرون تأکید کرد: اگر هر پیامی را در قالب هنر بگذاریم ماندگار می شود و اگر نگذاریم، ماندگار نمی شود؛ متأسفانه ما در رساندن پیام انقلاب اسلامی از قالب هنر کمتر بهره برده ایم.

همه اقشار مردم با هنر و فرهنگ در ارتباط هستند

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این نشست ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا(س) و امام خمینی (ره) گفت: حوزه فرهنگ و هنر بسیار حساس، دقیق و رساست، زیرا همه اقشار مردم حتی آن ها که از نظر شغلی ظاهراً ارتباطی با آن ندارند، با این حوزه در ارتباط هستند.

صابر سهرابی ادامه داد: کار فرهنگی آنقدر سخت و طاقت فرساست که گاه همچون راه رفتن بر روی لبه تیغ می ماند و باید تمام جوانب را سنجید و رفتار کرد.

سهرابی افزود: ما به دنبال آن هستیم که در دولت تدبیر و امید، برای ارتقای فرهنگی گام برداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: کازرون از نظر داشتن زیرساخت های سخت افزاری فرهنگی و هنری همچون ساختمان خوشبختانه نسبت به تمام شهرستان های فارس، کامل تر است اما متأسفانه از نظر نرم افزاری بسیار ضعیف است و بنا داریم تا با ریاست جدید این اداره در کازرون، این بخش را نیز تقویت کنیم.

حجت الاسلام محمدجواد جلالی، رئیس جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون نیز در این نشست گفت: کار اقتصادی در اولویت همگان است، اما باید توجه داشت که پیچیدگی های کار اقتصادی نیز بوسیله فرهنگ و هنر برطرف می شود.

رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون با اشاره به اینکه علت اصلی دشمنی دشمنان ما با مقوله فرهنگ اسلامی است، اضافه کرد: برای ارتقای سطح فرهنگی، برنامه های بلندمدت و همکاری و هماهنگی تمام مسئولین را می طلبد تا ان شاءالله بتوانیم در این مسیر گام های بلند و موفقی را برداریم.

در این نشست همچنین حسام شیخ الحکمایی از انجمن هنرهای نمایشی کازرون و استاد عبدالرسول حکیم از انجمن هنرهای تجسمی کازرون نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

در پایان این نشست از زحمات علی مرحمتی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون تقدیر و حجت الاسلام محمدجواد جلالی به عنوان رئیس جدید این اداره معرفی شد.

کازرون باید برای پایتختی کتاب سال ٩٨ آماده شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این سفر کاری همچنین در دیدار با داریوش دهقان، فرماندار شهرستان کازرون، پیرامون جذب اعتبارات لازم برای فعالیت های فرهنگ و هنری این شهرستان رایزنی کرد.

صابر سهرابی در این دیدار گفت: چند سالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره پایتختی کتاب، شهرهای خلاق دوستدار کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب را مورد توجه جدی قرار داده است و بایستی کازرون، برای پایتختی کتاب در سال ٩٨، با همه توان آماده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: در صورتی که شهرستانی بتواند این عناوین را به خود اختصاص دهد، کمک های بسیار خوبی هم از جنبه مالی و هم معنوی به آن شهرستان یا روستا به صورت مستقیم صورت خواهد گرفت؛ همچنان که سال گذشته اوز و امسال شهرهای صدار و شیراز در فارس توانسته اند با کسب این عناوین از حمایت های مادی و معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار گردند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: کازرون باید به دنبال پایتختی فرهنگی، هنری، مذهبی و کتابخوانی ایران باشد که این اتفاقات همکاری ها و هماهنگی های تمام دستگاه ها، نهادها، مسئولین و مردم را می طلبد که اگر این اتفاقات بیافتد، حمایت همه جانبه ای از کازرون صورت خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: در صورت موفقیت جهت پایتختی، کازرون می تواند دارای گذر فرهنگ و هنر شود که با اعتبارات بلاعوض و یا با سودهای کم، اقتصاد فرهنگ و هنر خود را تقویت کند.

داریوش دهقان، فرماندار کازرون نیز در این دیدار گفت: امسال بیشترین بودجه شهرستانی را به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص دادیم که امید داریم اتفاقات خوبی را در این حوزه شاهد باشیم.

جوانان در عرصه فرهنگ و هنر پیشکسوتان را الگوی خود قرار دهند

در ادامه این سفر یک روزه، سهرابی به دیدار استاد عبدالرسول حکیم از اساتید به نام نقاشی و هنرهای تجسمی کازرون رفت و از وی تجلیل نمود.

وی در این دیدار ضمن تجلیل از این استاد هنرهای تجسمی گفت: جوانان باید در عرصه فرهنگ و هنر پیشکسوتان را الگوی خود قرار دهند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ادامه داد: در تمام رشته های هنری، شاهد از بین رفتن  کمال و رشد فضایل اخلاقی  هستیم که البته بر اساتید حوزه  فرهنگ و هنر واجب است  که فهم و کمال هنری  را در کنار آموزشها و تکنیکهای هنر به شاگردن خود انتقال دهند تا هنرمند همزمان علاوه بر تکنیک، اخلاق هم به تکامل برساند .

سهرابی افزود: امروزه گاه با هنرمندانی روبرو می شویم که از نظر تکنیکی و فنی در جایگاه بسیار بالایی قرار دارند اما از نظر اخلاقی آن کمال و معرفت هنری را به دلیل عدم حضور در مکتب اساتید و مطالعه زندگی بزرگان فرهنگ و هنر، به کمال و معرفت هنری بدست نیاوره انده و این مهم در معنای واقعی شاگردی بدست می آید.

چهره های فرهنگی، هنری و مذهبی کازرون معرفی می شوند/ هنرمندان در آثارشان به ترویج کتابخوانی و رفع آسیب های اجتماعی توجه کنند

همچنین سهرابی با حضور در جمع اصحاب فرهنگ و هنر کازرون با جمعی از هنرمندان و فرهنگ وران حوزه های مختلف هنری و فرهنگی دیدار و دغدغه ها، مسایل و مشکلات موجود در حوزه فرهنگ و هنر کازرون، را بررسی کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این نشست صمیمی که سه ساعت و نیم در تالار نصراله مردانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون به درازا کشید، هنرمندان و پیشکسوتان حوزه های مختلف فرهنگی و هنری و مطبوعاتی حضور داشتند و مسایل، مشکلات، پیشنهادها و… خود را با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند.

صابر سهرابی، در این جمع خود را از هنرمندان این شهر معرفی کرد و گفت: روزگاری بنده هم در جایگاه شما قرار داشتم و به عنوان یک هنرمند این شهر فعالیت داشتم و از بسیاری دغدغه ها و مشکلات شما آگاهی کامل دارم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ضمن بیان مشکلات و مسایل حوزه فرهنگ و هنر کازرون، ادامه داد: چهار سالی است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از تب و تاب افتاده است و همه تلاش خود را برای باز گرداندن آن شور و جنب و جوش به کار خواهم بست.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: فلسفه وجودی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت، برنامه ریزی و هدایت هنر و هنرمندان است.

سهرابی با اشاره به این که کازرون از نظر زیرساختی و سخت افزاری نواقصی ندارد بلکه مشکلات در حوزه نرم افزاری است، وعده داد که به مرور زمان این نواقص نیز برطرف خواهد شد.

وی در خصوصی واگذاری مجتمع های فرهنگی و هنری شهرستان کازرون به بخش خصوصی از اصحاب فرهنگ و هنر کازرون خواست تا کسانی که اهلیت لازم را با این مقوله دارند به میدان بیایند و با مراجعه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست خود را اعلام کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از هنرمندان و فرهنگ وران درخواست کرد تا با ورود به سامانه های صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ثبت نام و گرفتن مجوز مؤسسات فرهنگی و هنری و یا سایر مجوزهای لازم جهت فعالیت شان، این اداره را در ارائه خدمات بهتر و آُسان تر یاری رسانند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس همچنین خواستار ورود هنرمندان به ویژه هنرمندان هنرهای نمایشی به حوزه آسیب های اجتماعی شد و گفت: با توجه به اولویت بندی های صورت گرفته، اگر اصحاب فرهنگ و هنر به اولویت هایی همچون بحث کتابخوانی و حل شدن آسیب های اجتماعی توجه داشته باشند و فعالیت های خود را در این زمینه ها انجام دهند، ما نیز برای حمایت های مادی و معنوی از آن ها دست مان بازتر خواهد بود.

وی ادامه داد: کازرون این ظرفیت را دارد که در سال ٩٨ میزبان برخی جشنواره های استانی، منطقه ای و حتی ملی باشد و در این راستا ما نیز از هیچ کوششی دریغ نخواهیم ورزید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن دعوت از اصحاب فرهنگ و هنر با ورود به سامانه مشاغل خانگی و ثبت نام در رشته مورد نظرشان این نوید را به هنرمندان داد که علاوه بر گرفتن مجوز مشاغل خانگی در آن رشته می توانند از تسهیلاتی که اداره تعاون، کار و امور اجتماعی برای صاحبان این مجوزها در نظر گرفته همچون وام، بیمه و… بهره ببرند.

یکی دیگر از مسایلی که سهرابی در این نشست بیان کرد، درخواست هنرمندان جهت دریافت درجه هنری بود که وی عنوان داشت: هنرمندان به ویژه هنرمندان تجربی که در زمینه فعالیت شان دارای مدرک تحصیلی مرتبط نیستند میتوانند برای درجه هنری اقدام کنند. این درجه های هنری حکم تحصیلات کلاسیک را خواهد داشت و از درجه پنج معادل دیپلم تا درجه یک هنری معادل دکترای در آن رشته خواهد بود.

وی در خصوص بیمه هنرمندان نیز گفت: سامانه بیمه هنرمندان که تا چند مدت پیش بنا به دلایلی از پذیرش افراد جدید خودداری می کرد در آینده نزدیک دوباره ثبت نام از هنرمندان را پی خواهد گرفت؛ این در حالی است که در این مدت ما هنرمندان را تنها نگذاشتیم و با اعلام اسامی هنرمندان استان به وزارت خانه وضعیت بیمه آن ها را پیگیری می کردیم.

وی در پایان تأکید کرد: امیدواریم در سال ٩٨ بتوانیم چهره های فرهنگی، هنری و مذهبی کازرون را که دارای ویژگی های نشان ملی مفاخر ملی هستند معرفی و با این نشان نه تنها نام آن ها بلکه نام کازرون را ماندگارتر کنیم که این امر همت همه مردم به ویژه انجمن های هنری  فرهنگی را می طلبد

امام جمعه کازرون: در برنامه های فرهنگی و هنری عرف جامعه و شرایط زمانی و مکانی مد نظر قرار داده شود

دیدار با حجت الاسلام محمد خرسند امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان کازرون از دیگر برنامه های سفر یک روزه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به این شهرستان بود که به همراه محسن پرهیزگار رئیس حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و حجت الاسلام محمدجواد جلالی رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون، با حضور در دفتر امام جمعه برگزار شد.

صابر سهرابی در این دیدار گفت: با شناختی که از پیشینه و ظرفیت های فرهنگی، هنری و مذهبی کازرون داشتیم، تلاش کردیم تا کسی را در ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون قرار دهیم که بتواند هم ظرفیت های بالفعل را به خوبی مدیریت و ساماندهی نماید و هم ظرفیت های بالقوه شهرستان در این زمینه ها را به ایجاد بستر مناسب فعال کند.

سهرابی ادامه داد: در سالی که گذشت، توانستیم با توجه به طرح هایی که به تهران ارائه کردیم، بودجه های مناسبی را جذب کنیم.

وی با اشاره به عنوان “شهر خلاق کتاب” برای دو شهر و دو روستای فارس گفت: امید است تا با همکاری ها و هماهنگی هایی که در شورای فرهنگ عمومی شهرستان کازرون رخ خواهد داد، سال آتی کازرون را نیز جزو شهرهای خلاق دوستدار کتاب ببینیم که همین امر باعث خواهد شد تا حمایت های همه جانبه مادی و فرهنگی به سمت کازرون سرازیر شود.

حجت الاسلام محمد خرسند نیز در این دیدار گفت: باید تلاش شود تا شورای فرهنگ عمومی در بین مسئولین و مردم جای خود را باز کند و مسئولین علاوه بر حضور جسمی شان، حضور فکری و توان شان نیز در نشست های این شورا داشته باشند.

خرسند افزود: در کازرون خیلی کارها را می شود با حداقل امکانات و هزینه برگزار کرد مثل هفته فرهنگ که در دوران مرحوم حاج محمد مرحمتی، با هزینه های بسیار اندکی و با همکاری مردمی برگزار شد.

امام جمعه کازرون و رئیس شورای فرهنگ عمومی کازورن اضافه کرد: باید خلاء افتخار به گذشته و امید به آینده در کازرون پر شود و این امر با افتخار به گذشته افتخارآفرین مردم این شهر و یادآوری آن، سبب تقویت روحیه ملی خواهد شد.

محمد خرسند تأکید کرد: باید حرف های مردم را شنید؛ این حرف ها فقط انتقاد نیست، بلکه پیشنهادهای بسیار خوبی نیز وجود دارد که باید از آن ها بهره گرفت.

وی ضمن بیان این مسئله که بایستی در برنامه های فرهنگی و هنری عرف جامعه و شرایط زمانی و مکانی را هم مد نظر قرار داد، گفت: باید همه تلاش کنند تا برای برپایی فعالیت های فرهنگی؛ ادبی و هنری حمایت های لازم را از طریق مسئولان و حامیان فرهنگ و هنر جذب کنیم.

لازم به ذکر است که صابر سهرابی در این دیدار وعده داد که مشکل نیروی انسانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون، پروژه کتابخانه مرکزی کازرون، تجهیزات، کمک های مادی و معنوی، حمایت از کانون های فرهنگی مساجد و موسسات فرهنگی مذهبی را پیگیری و برطرف کند.

نمایشگاه “مشق جانان” خوشنویسان در کازرون

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در سفر به کازرون به بازدید از نمایشگاه “مشق جانان” بر گزفته شده از آثار جمعی هنرجویان دوره های مختلف انجمن خوشنویسان رفت.

این نمایشگاه با عنوان “مشق جانان” با ۵۲ اثر از ۲۳ هنرجوی خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق و تحریری در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون جهت بازدید علاقمندان برپا شده است.

نمایشگاه مشق جانان از یکم اسفند ماه ۹۷ به مدت یک هفته با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون جهت علاقمندان، دایر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.