خانه / اجتماعی / دیدار نوروزی فرماندار شهرستان شیراز به همراه معاونین فرمانداری شیراز با حضرت آیت اله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز

دیدار نوروزی فرماندار شهرستان شیراز به همراه معاونین فرمانداری شیراز با حضرت آیت اله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز، «محمدرضا امیری» فرماندار شهرستان شیراز به همراه معاونین فرمانداری شیراز با حضرت آیت اله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دیدار نمود.
در این دیدار «محمدرضا امیری» فرماندار شیراز ضمن تشکر از حضور آیت اله دژکام در ستاد مدیریت بحران و همچنین بازدید از مناطق آسیب دیده توسط ایشان، به برخی از اقدامات شورای مدیریت بحران شهرستان شیراز در سیل اخیر اشاره و اظهار داشت: اگرچه نزول رحمت الهی برای استان فارس که بدلیل خشکسالی های مستمر سال ها چشم به آسمان دوخته بود، برکات فراوانی به همراه داشت ولیکن حادثه ی دروازه قرآن کام هموطنان و همشهریان را تلخ نمود.
رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان شیراز با اشاره به ابلاغ اخطاریه های هواشناسی به دستگاه های ذیربط و برگزاری جلسات مدیریت بحران افزود: در روزهای گذشته، فرآیند های متعدد و متنوعی برای موضوعات مختلف ازجمله امور آسیب دیدگان دروازه قرآن، شهرک سعدی و سایر نقاط نظیر هفت تنان، بافت تاریخی، دهستان کفترک و دهستان قره باغ (سلطان آباد، جرسقان و …) تعریف و عملیاتی گردید که در شرایط عادی به مدت ها وقت و برنامه ریزی نیاز داشت؛ به گونه ای که کلیه اعضای شورای مدیریت بحران به صورت ایثارگرانه و تمام وقت در میدان و ستاد مدیریت بحران به امداد و نجات و سپس خدمات رسانی پرداختند.
امیری افزود: اگر چه آمادگی و خدمات رسانی دستگاه های مختلف همچنین نهاد های خودجوش مردمی و به ویژه بسیج تاکنون در مدیریت بحران کم نظیر بوده است ولیکی برخی آسیب ها اختلالاتی را ایجاد نموده بود که از آن جمله عدم هماهنگی و یا موازی کاری ها، پخش شایعات بی مورد و یا دخالت های بیجا از جمله ی این آسیب ها بود
فرماندار شیراز در ادامه بیان داشت: ما در شورای مدیریت بحران، کماکان تحت تدابیر مدیریت ارشد استان، به اقدامات و ارائه ی خدمات برای برگرداندن مردم آسیب دیده به وضعیت عادی ادامه می دهیم و البته آسیب ها نیز باید در جلسات و برنامه های آتی شورای مدیریت بحران مورد واکاوی قرار گرفته و رفع نقص شود. وی در پایان از ارائه تذکرات نماینده ولی فقیه در استان که موجب ایجاد دلگرمی و هم افزایی بیشتر در مدیریت بحران گردید، سپاسگزاری نمود.
آیت اله دژکام ضمن اشاره به آسیب های موجود بیان داشت: این آسیب ها باید ثبت شود تا نهایتا پیش از اینکه بحران دیگری پیش بیاید تمرین کنیم و این مسائل از بین رود و این همان مطلبی است که مقام معظم رهبری فرمودند “جامعه پردازی” یعنی جامعه ما باید برای چنین مواقعی پردازش و آماده شود و باید در مواقع بحرانی خیلی بهتر از این عمل کنیم. این کار نیاز به تمرین و مانورهای آمادگی واقعی دارد اما گاهی در مانورها نمی دانیم کدام شاخص ها را باید بررسی کنیم و کدام توانمندی ها را محک بزنیم و اصلا چگونه نقاط ضعف را شناسایی کنیم. ما وقتی مانور مدیریت بحران برگزار می کنیم باید به مدیران از حیث اینکه چقدر با همدیگر می توانند تعامل و همکاری داشته باشند نمره دهیم. مانورهای نباید صرفا به صورت نمایش باشند. در مانور باید حالی ایجاد کنیم که شخص احساس کند واقعا باید اقداماتی انجام دهد و بعد در انجام اقدامات به او نمره دهیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز افزود: شهید محسن دوراندیش مسئول آموزش نیروهای سپاه در جبهه بود و نامه نوشته بود هر چه در آموزش عرق بیشتر ریخته شود در خط مقدم جبهه خون کمتر ریخته می شود. مانور باید واقعی باشد و شاخص داشته باشد؛ چک لیست داشته باشد و بررسی شود که هر مدیر تعاملش چه مقدار قوی است. برای سیل و زلزله به عنوان مدیر بحران مانور برگزار شود، اما به دنبال نمایش نباشیم. تا فرد وقتی در بحران قرار گرفت بداند برخی کارها خلاف ارزش است و نباید انجام دهد و برخی کارها ارزش مداری است و نیاز است. این مسائل باید تدوین، تنظیم و تبیین شود و عملا انجام گیرد. دانشجوی پزشکی تا بر سر بالین مریض نرود مسائل را یاد نمیگیرد.
امام جمعه شیراز بیان داشت: در ابتدای جنگ تحمیلی دشمنان می گفتند ۳ روزه شکست میخورید و امروز می گویند در عرصه اداره اجتماع و اقتصاد خیلی زود تسلیم میشوید و تهدیدمان می کنند اما ما کم نمی آوریم. اینجا فرقی نمی کند گرایش سیاسی چیست، همه ایرانی و مسلمان هستیم و با کمک همدیگر می توانیم. خواهش من از همه عزیزان و مسئولان این است که کار سنگین است و به دنبال این هستیم نتایج کار را قشنگ به دنیا نشان دهیم. شیراز یکی از جاهایی است که در چشم است و نگاه همه دنیا به آن است. الحمدالله در مسئله سیل اخیر اگرچه از یک طرف غمگین هستیم اما از طرفی خوشحالیم که شیرازی ها خوب درخشیدند و اخلاقی رفتار کردند و این طور مردمی ما داریم.
وی افزود: صمیمانه و دوستانه و برادرانه دست به دست هم دهیم و اول باید نشان دهیم که خوب می توانیم با هم کار کنیم و کشور را پیش ببریم. امیدوارم در حیثیت مدیریت سیاسی و عرصه هایی که حیطه ماموریت شما هست خوش بدرخشید. این افتخار می شود برای ما و مایه سربلندی برای همه ایرانی ها خواهد بود که به نتیجه مثبت رسیده اید.
نماینده ولی فقیه در استان فارس ضمن اشاره به اینکه باید از دانشگاهیان مطالبه شود گفت: رشته های علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید پژوهش کنند و بسته های آموزشی تدوین کنند تا در زمان بحران بتوانیم مسائل را به درستی مدیریت کنیم. بسیاری از پایان نامه ها و موضوعات تکراری است و ناظر به نیاز جامعه نیست. از این بدنه کارشناسی قوی باید استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.