خانه / نگارخانه / آیین ها / بزرگداشت روز سعدی برگزار شد
گرامی داشت روز سعدی/ صابر سهرابی، سید عبدالواحد موسوی لاری، صفدر دوام، آیت الله شیخ لطف الله دژکام، عنایت الله رحیمی/ عکس: علی روزیطلب
گرامی داشت روز سعدی/ صابر سهرابی، سید عبدالواحد موسوی لاری، صفدر دوام، آیت الله شیخ لطف الله دژکام، عنایت الله رحیمی/ عکس: علی روزیطلب

بزرگداشت روز سعدی برگزار شد

به گزارش محمدمهدی اسدزاده/ خبرنگار شهرسبز؛ آیین بزرگداشت روز سعدی با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، آیت الله دکتر لطف الله دژکام، امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در فارس، عنایت الله رحیمی، استاندار فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید تقی سهرابی، مدیرکل صدا و سیمای فارس، کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و جمعی از مسئولان، هنرمندان و فرهنگ وران و مردم در آرامگاه سعدی شیراز (علیه الرحمه) برگزار شد.

این آیین از ساعت ٢٠ روز یکشنبه اول اردیبهشت ماه تا ساعت ٢٢ آن شب با برنامه های متنوعی حال و هوای خاصی را به آرامگاه سعدی شیراز بخشید.

در این آیین آیت الله دکتر لطف الله دژکام، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: معمولاً توجه به حکمت سعدی در سایه ادبیات و هنر او در شعر مغفول مانده است اما هرچه کلام زیبا باشد اما معانی عالی و ارزشمندی با خود حمل نکند تاثیری در مخاطب نخواهد داشت.

وی بیان کرد: سعدی در قله ادب فارسی استاد است و این از آن رو است که از حکمت برخوردار است هم حکمت نظری و هم حکمت عملی.

امام جمعه شیراز در مقابل این نظر که سعدی را مرد میدان حکمت عملی می دانند گفت: سعدی در حکمت نظری هیچ کم نگذاشته است و چکیده سخنان ابن سینا و فارابی را می توان در ابیات او جست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه خداشناسی دکارت و مقایسه آن با خداشناسی ملاصدرا را می توان با اشعار سعدی آموخت افزود: این نکات در بوستان به خوبی مطرح شده است.

آیت الله دژکام با بیان اینکه ابعاد وجودی سعدی را در گلستان و بوستان می توان دریافت گفت:یکی از اخلاقیاتی که سعدی بسیار درباره آن سخن گفته قناعت است قناعت باعث می شود از زندگی خود لذت ببریم اما حرص لذت زندگی را از میان می‌برد.

وی با اشاره به آنچه امروزه به عنوان زندگی لوکس و مجلل به صورت ارزش درآمده است گفت: چنین زندگی به نتیجه نمی رسد و این را سعدی در بوستان بسیار تاکید می کند که نشان می دهد او جهان و انسان را بسیار عمیق می شناخته است.

امام جمعه شیراز گفت: امیدوارم با استفاده از سوغات معنوی و عرفانی سعدی به توان اندیشه های اخلاقی او را نهادینه کرد.

آیین گرامیداشت سعدی با حضور فرهنگوران و ادیبان در رامگاه این شاعر و حکیم قرن هفتم هجری قمری برگزار شد.

نخستین روز اردیبهشت هرسال به مناسبت نگارش گلستان، روز سعدی نام گرفته که در این روز یاد او در ایران وجهان گرامی داشته می شود.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین گفت:    عشق و دوستی شاخص‌ترین عناصر کلام و اندیشه سعدی است و اندیشه او بر مبنایی پی ریخته شده است که نمود آن را می توان در جا جای آثارش یافت.

وزیر علوم: عشق و دوستی شاخص ترین عناصر اندیشه سعدی است

 منصور غلامی، شامگاه یکشنبه اول اردیبهشت ماه در آیین بزرگداشت سعدی شیرازی در آرامگاه این شاعر ادامه داد: این اندیشه چنان است که او را عاشقی شیفته ساخته است.

وی عنوان کرد: سعدی شاعر فرهنگ است و مروج عقلانیت؛ او دانش را قدر می شناسد و هنرمند را در صدر می نشاند حاکمان را حکمت می آموزد، عارفان را عرفان، عاشقان را عشق و مردمان را نوع دوستی و مهر.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: شما مردمان خردمند شیراز در زیر سایه بلند سعدی و حافظ به قله رفیع زبان و ادب فارسی دست یافته‌اید و بی‌شک خوش نامی مردم شیراز به واسطه تابش نور معرفت از این بزرگان است.

غلامی با بیان اینکه سعدی ستاره تابناکی است که در این سرزمین خوش درخشیده است، عنوان کرد: به درستی که هفت قرن است که بر خوان او میهمانیم و در فراز و نشیب رخدادهای روزگاران به او دل بسته ایم و کلام و اندیشه اش را پاس داشته ایم.

وی عنوان کرد: سخنان نغز سعدی آمیخته با پند دارویی است که به شهد ظرافت بر آمیخته شده تا سعادت و رستگاری بشر را رقم زند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه همدلی و مهمان نوازی مردم شیراز در حادثه دردناک سیل شیراز نشانه بارزی از پیوند فرهنگی ٧٠٠ ساله مردم با سعدی است، اضافه کرد: مردم شیراز با درک و پاسخ به شعر بلند سعدی نشان دادند که بنی آدم اعضای یک پیکرند.

وی سعدی را خداوندگار زبان فارسی خواند و ابراز داشت: آثارش از چنان آوازه ای برخوردار است که مرزهای شرق و غرب را درنوردیده و مخاطبان کلام خویش را مجذوب بلاغت و فصاحت و شیوایی حدیث خود ساخته است اینگونه است که ذکر جمیل سعدی در افواه عوام افتاده است.

غلامی آثار سعدی را عصاره و بازتاب فرهنگ و سنت ایرانی و اسلامی دانست و گفت: اندیشه‌های ناب و زلال حکمت او روشنای تفکری است که در فراسوی زمان خود به حرکت در می آید تا در ماورای مرزهای زمانی و مکانی آنسوی بشریت را باز شناسد و دغدغه های فکری اش را بازگو کند.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: بازتاب کلام سحرآمیز و جادویی اندیشه سعدی در فرهنگ و هنر فارسی زبانان از سویی بر ذهن و زبان جهانیان و از سوی دیگر در میان سخن سرایان ایران بی همتا است.

غلامی گفت: جهان دیدگی، تجربه اندوزی، برون نگری، علم اندوزی و حشر و نشر با مردمان جوامع گوناگون خمیرمایه سازنده شخصیتی واقع نگر و چند بعدی از سنخ تساهل و تسامح سعدی است.

در این آیین همچنین عنایت الله رحیمی، استاندار فارس، گفت: سخنان سعدی بیش از هفتصد سال است که در ذهن و زبان ایرانیان جاری و ساری است.

وی افزود: کلیات او آتش جلوه گاه روح سعدی در سخنوری، اخلاق آموزی، دین ورزی و انسان دوستی است. آفرینش غزل های عاشقانه و روایات عارفانه و مجالس حکیمانه و قطعات شادانه بر ترنم زبان فارسی افزود و با ترجمه آثارش به زبان‌های دیگر بزرگان ترجمه جهان را مسحور دیدگاه‌های خردمندانه خود کرد.

رحیمی بیان کرد: جایگاه ویژه سعدی در زبان ادب و فارسی بسیار رفیع است تا جایی که رهبر معظم انقلاب فرمودند بی‌شک یکی از پایه های بنای استوار ادب فارسی و تشکیل دهنده یکی از برازنده ترین اندام های پیکره شکوهمند فرهنگ عمومی ماست.

وی افزود: امروز بر ماست که با بهره‌مندی از اندیشه این بزرگان راه رستگاری خویش را بجوییم و در یک حرکت اجتماعی و فرهنگی متفکرانه برای نهادینه‌سازی آنچه در یک جامعه منجر به پرورش انسان های آزاد و اخلاق‌مدار می‌شود، ضمن پرداختن به جنبه انتقادی برخی پدیده های موجود و نقد آنها برخی مفاهیم والای انسانی را همچون عدالت ورزی صداقت و راستگویی و نوع دوستی را بگنجانیم.

رحیمی گفت: باید جانب حقیقت را عزیز و گرامی شماریم و بنابر توصیه شیخ در انتخاب خویش بینا و آگاه باشیم و به خاطر داشته باشیم که با روشن بینی سعدی علاج واقعه را پیش از وقوع باید کرد.

استاندار فارس با اشاره به اینکه سعدی منادی صلح و دوستی و مروج آن است، اضافه کرد: همدلی و مهمان نوازی اهالی شیراز در حادثه دردناک سیل اخیر نمادی از پیوند فرهنگ بود و ما آن را از آموزه های دینی و ادبی خود آموخته ایم.

وی با اشاره به کمپین سعدی عنوان کرد: دلجویی از ساکنان کوی شیخ کاری شایسته و بایسته است چه بسیارند کسانی که این ابیات معروف سعدی را که بنی آدم اعضای یک پیکرند که درآفرینش ز یک گوهرند، در خاطر دارند و در عمل به آن می کوشند.

استاندار فارس ابراز داشت: این نگرش توانایی انسانها را در به دست آوردن دانش پیرامون جهان اجتماعی و نیز شیوه بهره جویی از آن به گونه ای سودمند افزایش می دهد.

وی ادامه داد: در این فرهنگ ،انسان می کوشد در برابر عوامل حاکم بیرونی، هویت ملی خویش را حفظ کند و میراث تاریخی خود را از گزند دور بدارد.

استاندار فارس بیان کرد: سعدی به تقویت و ترویج این اندیشه می‌پردازد و با یادآوری ارزش‌های انسانی آنان را بدین سمت سوق می دهد و بدین سان است که سعدی شاعر ملی و میراث فرهنگی ایرانیان می شود.

رحیمی با تاکید بر اینکه ما فارسی زبانان وامدار افتخارات سعدی هستیم، ابراز داشت: این امر جز با تلاش و پژوهش عالمانه و پیوسته صورت نمی پذیرد؛ همچنین باید اندیشه سعدی را در دل و جان بپرورانیم.

این آیین در آرامگاه سعدی با حضور فرهنگوران ، ادیبان و مردم برگزار شد.

یکم اردیبهشت‌ هر سال به مناسبت یادروز نگارش گلستان سعدی با نام این شاعر پرآوازه قرن هفتم هجری قمری در تقویم ملی ثبت شده است و افزون بر ایرانیان، دیگر کشورها نیز یادش را در این روز گرامی‌ می‌دارند.

عکس: محمد مهدی اسدزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.