خانه / اجتماعی / تاسوعا و عاشورای حسینی به روایت تصویر
تاسوعا وعاشورای حسینی به روایت تصویر در کازرون

تاسوعا و عاشورای حسینی به روایت تصویر

هر ساله در روز تاسوعا دسته‌های سینه‌زنی و عزاداری کازرون به گلزار شهدای این شهرستان که جمعی از شهدای روز تاسوعا در دوران دفاع مقدس در آن آرمیده‌اند، می‌روند و به عزاداری یکپارچه و متحد می‌پردازند.

محرم سال ۱۳۵۹ یعنی کمتر از دوماه از آغاز جنگ تحمیلی، نیروهای کازرونی به فرماندهی سردار شهید علی‌اکبر پیرویان هویزه را برای دفاع از شهر سوسنگرد ترک کردند و در هنگام ورود به سوسنگرد در نبردی حماسی در کنار نیروهایی از سوسنگرد و اهواز و تبریز توانستند سوسنگرد را نگه دارند.

اوج این نبرد در روز تاسوعا بود که شهید علی اکبر پیرویان و یازده تن از دیگر دلاورمردان کازرون با حب سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش، شربت شهادت نوشیدند.

شهید علی اکبر پیرویان و برخی از آن شهدا در گلزار شهدای بهشت زهرا در جوار عارف بالله شیخ امین‌الدین بلیانی کازرونی به خاک سپرده شدند.

از آن سال تا کنون هر سال در روز تاسوعا مردم ولایتمدار و شهیدپرور کازرون برای تجدید پیمان با آرمان‌های این شهدا که بر دیوار مقبره شهید پیرویان از گفتار او نقل شده است که به راستی صراط مستقیم همانا خط امام است و بقیه باطل‌اند، گروه گروه و هیئت هیئت به این گلزار شهدا می‌آیند و پس از برگزاری آیین سوگواری در میدانگاه ورودی بر مزار این شهدا ادای احترام و تجدید پیمان می‌کنند.

امسال نیز همچون سالیان گذشته هیئات عزاداری کازرون امروز، ۱۸ شهریورماه مصادف با تاسوعا در این گلزار شهدا در سوگ سید شهیدان بر سر و سینه زدند.

هرچند در این سالها تغییر گلزار شهدا از حالت سنتی، باعث شده است تا به دلیل کمبود فضای ایجاد شده در طراحی نوین، سوگواران حسینی با مشکلاتی روبه‌رو شوند.

از روز یازدهم تا پایان ماه صفر روضه های خانگی در سطح شهر و روستاهای اطراف کازرون به شکل مردمی برگزار می شود.

با پایان یافتن سوگواری هیآت مذهبی کازرون در شب عاشورا، این بانوان هستند که در آیین سنتی صبح دم، تا صبح با مویه های خویش، همدردی خود را با حضرت زینب (س)، ابراز می کنند. این آیین تا اذان صبح همراه با قرائت دعا، زیارت و روضه و عزا ادامه دارد.  

با ندای اذان صبح، طبق سنتی که از حدود چهل سال پیش مرحوم آیت الله شیخ اسدالله ایمانی (ره)، نخستین امام جمعه کازرون پایه پذاری کرد، نماز صبح و سپس زیارت عاشورا و سوگواری در دفتر امام جمعه این شهر برگزار می شود.  آیین اصلی سوگواری کازرون در روز عاشورا، پس از پایان یافتن مراسم دفتر امام جمعه شروع می شود و مردم، دستجات و هیآت عزاداری کازرون، به سوی گلزار شهدای سید محمد نوربخش راهی می شوند. آرامستان سید محمد نوربخش در دوران گذشته نه تنها در روز عاشورای حسینی میزبان مردم ولایتمدار و شهیدپرور کازرون بوده است، که به عنوان جایگاهی برای مبارزه های مردم کازورن نیز شناخته می شود. چنانکه اعتراضات مردم به دستگیری حضرت امام خمینی (ره) در محرم سال ۱۳۴۲، با رهبری مرحوم آیت الله سید احمد پیشوا از شاگردان و نماینده امام خمینی در کازرون، در این آرامگاه برگزار شد. در این آرامستان شهید غلامرضا باقری نژادیان (پدر فرهنگی مذهبی کازرون در دهه ۴۰ که شهریور ماه ۱۳۵۰ به صورت مشکوکی به شهادت رسید)، شهید منصور محسن پور (نخستین شهید انقلاب اسلامی کازرون)، شهدای انقلاب اسلامی کازرون، شهید صائم حجت الاسلام شیخ عبدالرحیم دانشجو (امام جمعه موقت، نماینده امام خمینی در کازرون از سال ۱۳۴۲، دادستان انقلاب اسلامی کازرون و تنها رهبر روحانی مردم کازرون در انقلاب اسلامی که در شهریور ماه ۱۳۶۰ به دست منافقین ترور شد)، سرداران شهید بنامی همچون سید محمدکاظم دیده ور، مسلم آشتاب، مسلم شیرافکن، ابراهیم باقری زاده و … و همچنین شهید رمضان حجت السلام و المسلمین شیخ محمد خرسند (امام جمعه محبوب کازرون که رمضان امسال به دست خوارج زمان ترور شد) و شاعران بزرگی همچون ابراهیم پرهیزگار مدفون هستند. روز عاشورا هر هیئت سنتی از بخش های مختلفی تقسیم می شود: علم داران، نوازندگان (طبال ها و سورنادمان)، کتل (شامل هنرهای نمایشی همچون تعزیه، شبیه خوانی، شبیه سازی، تصاویر و نقاشی ها و …)، علم داران، زنجیرزنان و سینه زنان. هر هیئت با ورود به میدان گاه آرامستان و برگزاری آیین سوگ، با حضور در گلزار شهدا با شهدا تجدید پیمان می کنند. خواندن فاتحه بر مزار گذشتگان و اقامه نماز ظهر عاشورا از دیگر آیین های سنتی مردم کازرون در روز عاشوراست. از عصر روز عاشورا، تعزیه ها در سراسر شهرستان کازرون برگزار می شود. همچنین از روز یازدهم تا پایان ماه صفر روضه های خانگی در سطح شهر و روستاهای اطراف کازرون به شکل مردمی برگزار می گردد.

تهیه و تنظیم: محمدمهدی اسدزاده، خبرنگار شهرسبز

عکاس: محمد مهدی اسدزاده


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.