خانه / فرهنگی / آموزش / تمام کلاس‌های دانشگاه سلمان فارسی به صورت مجازی در حال برگزاری است
دانشگاه سلمان فارسی کازرون

تمام کلاس‌های دانشگاه سلمان فارسی به صورت مجازی در حال برگزاری است

دکتر ابوذر خسروی: از وضعیت پیش آمده به عنوان فرصتی برای توسعه فناورانه استفاده کنیم

با تکیه به زیرساخت‌هایی که تا پیش از شیوع ویروس کووید۱۹ در سطح دانشگاه سلمان فارسی کازرون فراهم شده بود، در حال حاضر تقریباً کلیه کلاس‌های نظری ترم جاری دانشگاه در حال برگزاری است و بالغ بر ۱۵۰۰ دانشجوی این دانشگاه، دسترسی آنلاین و آفلاین به کلاس‌ها و محتواهای درسی خود را دارند.

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، دکتر ابوذر خسروی، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه، طی گفتگویی با اعلام این مطلب و با اشاره به سابقه پیشین این دانشگاه در برگزاری دوره‌های رسمی به صورت الکترونیکی توسط گروه مهندسی کامپیوتر در نیم‌سال اول ۹۹-۹۸ و تمهیداتی که قبلاً در گروه آموزش‌های آزاد و مجازی و مدیریت آموزشی دانشگاه فراهم شده بود، آمادگی کامل برای شروع کلاس‌ها پس از ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را نشان از پیشرو بودن دانشگاه سلمان فارسی در حوزه آموزش الکترونیکی برشمرد و افزود: در اسفندماه ۹۸ و پس از تصمیم دولت محترم مبنی بر تعطیلی کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها جهت حفظ سلامتی دانشجویان، بلافاصله تمهیدات فنی و اجرایی به منظور آغاز کلاس‌های الکترونیکی مهیا شد و حتی در تعطیلات نوروز اعضای هیات علمی و اساتید مدعو در کارگاه‌های مجازی، با چگونگی کار سیستم آموزش الکترونیکی آشنا شدند و به همین دلیل دانشگاه سلمان فارسی جزو اولین دانشگاه‌های استان فارس بود که بدون اتلاف وقت کلاس‌های مجازی را آغاز نمود.     

معاون آموزشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، ضمن تشکر از حمایت رئیس محترم دانشگاه در پشتیبانی از راه‌اندازی و توسعه دوره‌های مجازی خاطر نشان نمود: پس از تصویب شورای آموزشی دانشگاه و انتشار دستورالعمل اجرایی، با اقدامات انجام شده تقریباً کلیه کلاس‌های نظری بصورت مجازی در حال برگزاری می‌باشند.

وی در رابطه با اختصاص اینترنت رایگان نیز ابراز امیدواری کرد با مکاتبات و پیگیری‌های انجام شده، به زودی امکان برخورداری از اینترنت رایگان در کلاس‌های مجازی برای دانشجویان و اساتید این دانشگاه فراهم گردد. دکتر خسروی به اختلالاتی که به دلیل حجم استفاده زیاد از اینترنت در کشور در مقطع کنونی به وجود آمده است اشاره کرد و افزود: یقیناً باتوجه به استفاده بسیار زیاد از اینترنت در شرایط فعلی، دشواری‌هایی در شروع کار مشاهده گردید، اما از وضعیت فعلی با تمام کاستی‌هایش باید به عنوان یک فرصت برای توسعه روش‌های فناورانه استفاده کنیم و مانند دانشگاه‌های مطرح جهان که از سال‌ها قبل به روش‌های فناورانه روی آورده‌اند، دانشگاه‌های ما نیز هر چه زودتر در فکر ترویج و نوآوری این عرصه از آموزش و یادگیری باشند.

دکتر ابوذر خسروی همچنین خاطر نشان نمود: بر خود لازم می‌دانم از کلیه اساتید و دانشجویان عزیز دانشگاه که علیرغم کاستی‌ها و کمبودها از جان و دل مایه گذاشتند و در برگزاری و شرکت در کلاس‌ها نهایت همکاری را با ما داشتند، صمیمانه قدردانی و تشکر نمایم. بی‌شک مجموعه معاونت آموزشی، مدیر فعال و پرتلاش آموزش و مدیر محترم فناوری دانشگاه نهایت سعی و تلاش خود را برای بهبود کمی و کیفی خدمات آموزشی به کار خواهند بست.

در پایان این مصاحبه اقدامات انجام شده توسط حوزه معاونت آموزشی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در خصوص  برگزاری دوره‌های آموزش الکترونیکی به طور مختصر به شرح زیر بیان گردید:

 1. راه اندازی سامانه آموزش مجازی دانشگاه با ظرفیت استفاده ۴۰۰ دانشجو همزمان با همکاری یکی از موفق‌ترین شرکت های خدمات مجازی و اینترنتی کشور و برون‌سپاری فنی بخشی از عملیات کلاس‌ها در کنار زیرساخت‌های موجود دانشگاه در این فرایند.
 2. ایجاد یک بخش مجزا در وبگاه دانشگاه شامل نرم‌افزارها و دستورالعمل‌های لازم شامل لینک کلاس‌ها
 3. ثبت اطلاعات حدود ۱۴۰۰ دانشجو و ۱۰۰ استاد در سامانه مربوطه
 4. تشکیل مستمر جلسات شورای آموزشی بصورت مجازی از هفته دوم فروردین ۹۹
 5. اطلاع‌رسانی مستمر به اساتید و دانشجویان از طریق سامانه آموزشی و پژوهشی دانشگاه، وبگاه و گروه‌های مجازی
 6. تشکیل گروه‌های مجازی جهت آموزش اساتید محترم و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزش آنلاین متعدد جهت آموزش کار با سامانه حتی در تعطیلات نوروز
 7. ضبط کلیه کلاس‌های آموزشی و در اختیار قرار دادن لینک آفلاین در اختیار دانشجویان
 8. پشتیبانی فنی کلیه اساتید و کلاس‌ها بصورت مستقیم
 9. پشتیبانی فنی دانشجویان توسط تلفن و رایانامه اختصاصی به طور منظم
 10. ۱۰٫   نظارت مستقیم بر روند کلیه کلاس‌ها توسط آموزش دانشگاه و رفع مشکلات فنی
 11. برنامه‌ریزی جهت ضبط کلاس‌ها بر روی لوح فشرده جهت دانشجویان محروم و در اختیار قرار دادن آن پس از تعطیلات
 12. مکاتبه با وزارت علوم جهت اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان و اساتید
 13. تلاش‌های مستمر جهت بهبود کیفیت پهنای باند و امکانات فنی دیگر با توجه به نیاز اساتید و دانشجویان محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.