خانه / اجتماعی / تأمین امنیت غذایی در ذیل امنیت ملی در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است
تأمین امنیت غذایی در ذیل امنیت ملی در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است

تأمین امنیت غذایی در ذیل امنیت ملی در راستای اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است

حسن‌شاهی رئیس سازمان بسیج مهندسی کشاورزی در گفتگو با فاطمه اسدزاده خبرنگار شهرسبز؛  با بیان اینکه یکی از بخش‌های پیشرو در جهش تولید، خودکفایی در محصولات اساسی است؛ به اقتصاد مقاومتی به‌عنوان کلیدواژه‌ای که طی سال‌های گذشته مقام معظم رهبری فرمودند اشاره کرد و اظهار داشت: جهش تولید به‌عنوان هدف اساسی برنامه‌های سال جاری است و تأمین امنیت غذایی در ذیل امنیت ملی در این راستاست و اهمیت به بخش کشاورزی و طرح‌هایی در این زمینه، برای دستیابی به خودکفایی به محصولات راهبردی و اساسی موردتوجه است.

به گفته وی، حمایت و رفع موانع با توجه به شرایط ریل‌گذاری امسال، در دستور کار جهت تقویت جهش تولید است.

حسن‌شاهی گفت: استان فارس توانمندی‌ها و فرصت‌های منحصربه‌فردی دارد؛ استانی است که به‌عنوان استان چهارفصل شناخته می‌شود که به‌واسطه برخورداری از چهار اقلیم متنوع، تولید محصولات متنوع امکان‌پذیر است و همین امر، فارس را به‌عنوان ویترین قطب محصولات کشاورزی در کشور معرفی می‌کند.

رئیس سازمان بسیج مهندسی کشاورزی فارس ادامه داد: توانمندی‌های استان در بخش کشاورزی، در کنار بهره‌مندی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی که اگر استفاده شود، بهترین فرصت و اگر استفاده نشود، تهدیدی برای رونق کشاورزی استان محسوب می‌شود؛ و نیز ظرفیت علمی و فناوری فارس به‌عنوان کریدور علمی فناوری در کشور به‌ویژه دانشگاه شیراز و مراکز تحقیقاتی ویژه و مؤسسات تحقیقاتی، توانمندی‌های بیشتر را به دنبال دارد؛ اما با چالش‌هایی هم در بخش کشاورزی روبرو هستیم.

به عقیده وی؛ برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های آب زیرزمینی که باعث کاهش آب سفره و از بین رفتن بافت اسفنجی زمین شده است، نزولات جوی کم در سال‌های گذشته، پایین بودن شاخص بهره‌وری هم در تولید و هم در مصرف آب، خام فروشی محصولات کشاورزی به دلیل کمبود کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی، مصرف کودهای شیمیایی و رعایت نکردن دوره لارنس محصولات با ریسک‌پذیری بالا و پایین بودن سطح سواد دانشگاهی و علمی کشاورزان، از چالش‌های موردتوجه در بخش کشاورزی استان است.

حسن شاهی افزود: یکی از موضوعاتی که باید به‌عنوان بستر اساسی موردتوجه فعالیت‌های ما در بهره‌وری بیشتر از کشاورزی برای رسیدن به توسعه پایدار این بخش قرار بگیرد، فاصله و شکاف عملکردی میان کشاورزان پیشرو و کشاورزان عادی در تولید محصولات است که بسیار معنادار است.

رئیس سازمان بسیج مهندسی کشاورزی فارس تصریح کرد: در یک‌کلام سازمان بسیج کشاورزی استان فارس، به دنبال علمی سازی کشاورزی باهدف افزایش بهره‌وری در تولید است؛ آن‌هم از طریق به‌کارگیری ظرفیت فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی استان به‌عنوان مربیان طرح برای انتقال دانش روز و فناوری‌های نوین، تغییر رفتار حرفه‌ای و افزایش سطح دانش کشاورزان؛ به‌طوری‌که ماحصل و خروجی کار منتج به افزایش بهره‌وری باشد و شکاف عملکردی بین کشاورزان کم کند.

وی با بیان اینکه برنامه جهش تولید در محصولات راهبردی در استان فارس، در چهار محصول اساسی گندم، جو، کلزا، ذرت و دانه‌های روغنی دیگر دنبال شد ادامه داد: با تحت پوشش قرار دادن روستاهای هدف در استان که ۲ هزار و ۲۹۳ روستا با تمرکز بر کلیه شهرستان‌های دارای ظرفیت کشاورزی که عمدتا شامل همه شهرستان‌های استان می‌شود، با هدف‌گذاری بر ۲۱۳ هزار هکتار از اراضی که محصولات کشاورزی را دنبال می‌کنند، با نقش‌آفرینی ۸۴۴ مربی در موضع مربیان طرح‌های جهش تولید محصولات راهبردی و استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان جوان این طرح اجرایی و پیگیری می‌شود.

حسن شاهی گندم را به‌عنوان یک محصول اساسی در طرح جهش تولید معرفی کرد و گفت: «گندم»، یک محصول استراتژیک است که در تولید آن، به دلیل سوءمدیریت‌ها، در خطر وابستگی به خارج از کشور هستیم.

رئیس سازمان بسیج مهندسی کشاورزی فارس با تصریح بر اینکه در برنامه جهش تولید در سال جاری، دو روش را دنبال می‌کنیم، روش اول را افزایش عملکرد محصولات راهبردی و مزیت دار دانست که به‌طور میانگین هشت درصد افزایش عملکرد داشته باشیم.

به گفته وی، با تقویت سرانه و سرمایه انسانی و با بهره‌گیری از ظرفیت فارغ‌التحصیلان کشاورزی در طرح «جهش تولید» این روش به سرانجام خواهد رسید.

حسن شاهی روش دوم را رفع محدودیت‌های اصلی عملکردی در هریک از محصولات دانست که با استفاده از ظرفیت سپاه و بسیج که رفع هر محدودیت منجر به افزایش ۵ تا ۸ درصد عملکرد در واحد سطح می‌شود.

به گفته وی، شیوه اجرایی طرح، با استفاده از بهره‌گیری ظرفیت فارغ‌التحصیلان کشاورزی با شبکه‌سازی در روستاهای هدف است که با ارائه خدمات آموزشی و محتوای علمی تخصصی و آموزش‌های تخصصی که به مربیان داده می‌شود، با حضور خودشان در سطح مزارع و با شناسایی کشاورزانی که محصولات راهبردی را تولید می‌کنند، از ظرفیت سامانه‌های عملیاتی هوشمند استفاده می‌شود.

حسن شاهی گفت: محدودیت‌های عملکردی با ای روش‌ها شناسایی‌شده و برای رفع آن برای رسیدن به وضع مطلوب محصولی، با خروجی فعالیت مربی در اراضی تحت پوشش و مشاوره‌های آنلاین و کارگاه‌های آموزشی، توانمندسازی کشاورزان انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.