خانه / فرهنگی / آموزش / لزوم احیا جایگاه معلم‌ها و اساتید در جامعه
لزوم احیا جایگاه معلم‌ها و اساتید در جامعه

لزوم احیا جایگاه معلم‌ها و اساتید در جامعه

۱۲ اردیبهشت‌ماه، همزمان با روز معلم، آیین گرامیداشت این روز از سوی دانشگاه‌های شهرستان کازرون و با حضور و سخنرانی دکتر فریدون عباسی‌دوانی، استاد دانشگاه و نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدحسین رجبی‌دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام، حجت‌الاسلام محمد صباحی، امام جمعه کازرون و همچنین با شرکت اعضا هیئت رئیسه، اعضا هیئت علمی و جمعی از اساتید دانشگاه‌های سلمان فارسی کازرون، دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد کازرون، دانشگاه پیام‌نور مرکز کازرون، مرکز آموزش عالی زینب کبری(س)، آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران کازرون و مرکز آموزش علمی ـ کاربردی کازرون در سالن کنفرانس دانشگاه سلمان فارسی کازرون و با استفاده از بسترهای مجازی برگزار شد.

 دکتر غریب فاضل‌نیا، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در این آیین بر نقش ویژه معلم‌ها و اساتید در رشد و پرورش سرمایه‌های انسانی جوامع تأکید و با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه دائمی هم‌افزایی دانشگاه‌های کازرون و تعامل‌های ایجاد شده در این زمینه، ابراز امیدواری کرد: با اهتمام اعضا هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌های کازرون بتوان فعالیت‌های علمی و پژوهشی متناسب با نیاز جامعه را در ارتباطی هم‌افزا به گونه‌ای محقق ساخت که نتایج مثبت آن بر نقش ویژه معلم‌ها و اساتید در روند اعتلای جامعه، بیش از پیش خود را نمایان سازد. 

دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی گفت: علیرغم اهمیت ویژه‌ای که اساتید دانشگاه‌ها در ساختار علمی کشور دارند، با این وجود اساتید جایگاه لازم را در کشور ندارند. در این حوزه، توسعه کیفی فدای توسعه کمّی شده است و همین مسئله سبب درگیر شدن اساتید در مشکلات روزمره زندگی و به دنبال آن تضعیف نقش تربیتی دانشگاه‌ها شده است. به گونه‌ای که امروزه می‌توانیم پیامدهای آن را در افزایش آسیب‌های اجتماعی مشاهده نماییم.

نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی افزود: ما از ظرفیت‌های اساتید و معلم‌ها به درستی استفاده نکرده‌ایم. تأکید می‌کنم که بایستی حرمت‌ها به معلم‌ها برگردانده شود. 

دکتر فریدون عباسی‌دوانی ادامه داد: ما اساتید هستیم که چهره خوب و یا بدِ دانشگاه را تعیین می‌کنیم. عملکرد ما و تعهدمان به آموزش و تربیتِ دانشجویان بایستی به نحوی باشد که نیرویی را که تربیت می‌کنیم، مبلغ‌مان باشد. نه اینکه شاهد باشیم بسیاری از دانشجویان‌مان تنها محفوظات دارند و نتوانسته‌اند توانمندی علمی مناسبی را به صورت عملی ارایه نمایند. 

دکتر محمدحسین رجبی‌دوانی، هم گفت: بزرگترین معلم، خداوند تبارک و تعالی بوده است که معلم انسان‌ها و انسانیت است. پیامبران، انبیاء، پدرها و مادرها نیز نقش معلمی در جامعه داشته‌اند و تمامی این موارد حاکی از اهمیت جایگاه معلم در نظام تربیتی انسان است. برهمین اساس نیز شاهد هستیم که در قرآن تأکیدهای ویژه‌ای بر نقش معلم‌ها می‌شود. 

دکتر رجبی‌دوانی افزود: در نتیجه‌یِ کوتاهی‌هایی که صورت گرفته، به جای اینکه در حال حاضر اساتید و معلم‌ها شاخص جامعه باشند و به جامعه خطِ تراز بدهند، شاهد هستیم که سلبریتی‌ها این کار را انجام می‌دهند. این مسئله هشداری جدی به همه است و بایستی با احیاء جایگاه اساتید و معلم‌ها در جامعه، از ظرفیت آنها به عنوان ظرفیت‌های اصلی و شاخص‌های تعیین کننده حرکت جوامع استفاده نمود.

حجت‌الاسلام محمد صباحی، امام جمعه کازرون نیز گفت: یکی از فضاهای خالی که در سطح شهرستان دیده می‌شود، فراموش کردن سرمایه‌های غنی علمی و پیشینه پرسابقه حضور و فعالیت دانشمندان کازرونی در سطوح ملی است. 

امام جمعه کازرون همچنین با تأکید بر اینکه بایستی فضای خالی در آموزش را پر کنیم و به اصالت‌مان برگردیم، ادامه داد: در گذشته، استاد، کارمند نبود. بلکه در ارتباطی مداوم با شاگرد بود و در چنین ارتباطی گرچه آموزش نقطه اتصال قلمداد می‌شود، هدف اصلی تربیت است. بنده حلقه مفقوده در زمان خودمان را تربیت می‌دانم.

حجت‌الاسلام صباحی در پایان با اشاره به ضرورت توجه به فرهنگ عامه برای ارزیابی عملکردها، افزود: بایستی طوری برنامه‌ریزی کنیم که علم در صدر مطالبات جامعه قرار گیرد. خوشبختانه در دانشگاه سلمان فارسی کازرون این روند آغاز شده است و بایستی کماکان ادامه یابد. اگر مطالبه مردم علم و دانش و ارتقا جایگاه مراکز علم‌اندوزی باشد، بدون شک آن جامعه، جامعه‌ای موفق خواهد بود که اثرات مثبت آن را می‌توان به خوبی برای نسل‌های بعد دید. یکی از بسترهای اصلی تحقق این مهم، لزوم توجه ویژه به جایگاه و ظرفیت اساتید و معلم‌ها است که بایستی توجه ویژه‌ای به آن صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.