خانه / اجتماعی / روایت دفاع مقدس شهید آوینی در مهر و غزل
مهدی رنجبر
مهدی رنجبر

روایت دفاع مقدس شهید آوینی در مهر و غزل

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس گفت: منتخب مستندهای مجموعه “روایت فتح” از آثار شهید مرتضی آوینی توسط انجمن فیلم کوتاه شیراز با همکاری بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس فارس در سالن های مهر و غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به مناسبت هفته دفاع مقدس و فرا رسیدن ایام محرم اکران خواهد شد.

به گزارش سید علی اصغر محدث، مهدی رنجبر با بیان اینکه منتخب مستندهای مجموعه “روایت فتح” از تاریخ شنبه ٣١ شهریور ماه جاری تا دوم مهرماه به مدت سه روز از ساعت ١٧ تا ٢٠ هر شب در سالن های مهر و غزل فرهنگ و ارشاد فارس نمایش داده می شود و ورود برای علاقه مندان هنر هفتم آزاد است، گفت: این مستندها درقالب مجموعه آثار ماندگار تاریخ دفاع مقدس ایران اسلامی از فیلمساز شهید و کارگردان جنگ تحمیلی مرتضی آوینی انتخاب شده و در پایان نمایش فیلم ها، نشست تحلیل و بررسی نیز با حضور منتقدان انجمن فیلم کوتاه شیراز برپا می گردد.

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس افزود: مجموعه اول روایت فتح یازده برنامه درباره عملیات بزرگ والفجر هشت است. عملیات والفجر هشت غروب روز بیستم بهمن سال ١٣۶۴ از ساحل شرقی اروند رود شروع شد. غواصان خط شکن شرکت کننده در این عملیات با وجود سرمای سخت آب و هوی زمستانی بهمن ماه، با تجهیزاتی کاملاً ابتدیی از رودخانه ی خروشان اروند گذشتند و خط دفاعی دشمن را در آن طرف رودخانه شکستند. سرانجام این عملیات با تصرف شهر فاو عراق در آن طرف رودخانه پایان یافت.

وی ادامه داد: مجموعه دوم روایت فتح؛ بعد از عملیات والفجر هشت، ارتش عراق برای پس گرفتن شهر فاو فشار زیادی به نظامیان ایران وارد کرد که به جایی نرسید. این شد که به شهر مهران در غرب کشور حمله کرد و آن را گرفت. شرط صدام برای آزادی مهران، عقب نشینی ایران از فاو بود. اما روش ایران برای آزادی مهران طور دیگری بود. مهران، با انجام عملیات کربلای یک در تابستان سال ۱۳۶۵ آزاد شد. برنامه های مجموعه ی دوم روایت فتح به این عملیات اختصاص دارد.

رنجبر اظهار داشت: مجموعه سوم روایت فتح درباره عملیات کربلای پنج است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در شلمچه روی داد. در این عملیات سه تن از عوامل فیلمسازی گروه روایت فتح به فاصله یک روز از هم شهید شدند: رضا مرادی نسب، ابوالقاسم بوذری و حسن هادی. به همین دلیل سه برنامه از پانزده برنامه ی این مجموعه به این سه شهید اختصاص یافته است.

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس با بیان اینکه وجه مشترک برنامه های مجموعه چهارم روایت فتح اتفاقاتی است که در سال ۱۳۶۶ علاوه بر جبهه نظامی در عرصه سیاسی و فرهنگی بر ایران گذشته ، گفت: انتقال عملیات سراسری ایران از جنوب به غرب، هجوم تبلیغی دشمن برای نا امید کردن مردم از ادامه جنگ و خالی کردن جبهه ها، و شروع دخالت مستقیم آمریکا در جنگ است، جایی که رژیم سعودی هم با کشتار حجاج ایرانی خانه خدا در ایام حج، به فشارهای طاقت شکنی که علیه ایران وارد می کردند .

در فاصله اسفندماه سال ١٣۶۶ تا پایان جنگ، ایران چند عملیات مهم در غرب کشور انجام داد که به تصرف چند شهر کردنشین و مرزی عراق از جمله حلبچه منجر شد. مردم این شهرها از رزمندگان ایرانی استقبال کردند و چیزی که اسباب خشم رژیم بعث عراق شد. اواخر اسفند سال ١٣۶۶ نیروی هوایی ارتش عراق شهر حلبچه را بمباران شیمیایی کرد و پنج هزار نفر از سکنان بومی این شهر عراق را بی رحمانه کشت.

او می افزاید: مجموعه پنجم روایت فتح ضمن داشتن نگاهی دوباره به عملیات پیشین رزمندگان ایرانی نظیر کربلای ده و چند عملیات محدود دیگر در غرب، حوادث این مقطع از جنگ را تا پایان آن مرور می کند و چهار قسمت برنامه مربوط به عملیات مرصاد با عنوان «درخششی دیگر» که تصویرگر دفع حمله ی گروهک مطرود منافقین است و طی ساخت آن یکی از اعضای گروه روایت فتح به نام «حسین شریعتی» به شهادت رسید از برنامه های دیدنی این مجموعه است.

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس در پایان گفت: دو مجموعه «شهری در آسمان» و «با من سخن بگو دوکوهه» هم برنامه هایی است که شهید آوینی پس از پایان جنگ ساخت و در نوع خود تجربه ی بدیع و فراموش نشدنی است.

مهدی رنجبر
مهدی رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.