خانه / اجتماعی / نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته در قشم برگزار می شود
قشم
قشم

نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته در قشم برگزار می شود

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: جزیره زیبای قشم میزبان نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته خواهد بود.

به گزارش طاهره کریمی خرمی/ خبرنگار شهرسبز، رسول اکبری در جمع خبرنگاران ضمن اعلام برگزاری این رویداد ملی از دهم تا چهاردهم دی سال جاری، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه یک آوردگاه عینی برای نمایش داشته ها و توانمندی هاى یک منطقه یا ملت است و می‌تواند نقش موثری در معرفی  و اطلاع رسانی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل آن داشته باشد.
وی افزود: برگزاری این نمایشگاه علاوه بر معرفی ثروت های طبیعی و خدادادی جزیره زیبای قشم در حوزه های گردشگری طبیعی، اقلیمی و فرهنگی، نقش مهمی در اطلاع رسانی تلاش ها، تدابیر و اقدامات سازمان منطقه آزاد قشم در جهت هدایت و حمایت از توسعه و ترویج انواع گونه های جریان ساز گردشگری خواهد داشت و بر همگان آشکار خواهد کرد که چرا و چگونه قشم به عنوان تنها ژئوپارک به رسمیت شناخته شده خاورمیانه مورد توجه پژوهشگران ژئوتوریسم و مورد علاقه گردشگران طبیعی و تاریخی ایران و جهان قرار گرفته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد قشم با بیان اینکه گردشگری طبیعی به لحاظ تنوع اقلیمی تمام شهرها و استان های کشورمان مهمترین محور این نمایشگاه است، عنوان کرد: همچنین تنوع قومیتی و تنوع در رفتار و گویش، آواها و موسیقی اقوام و نواحی کشورمان نیز از محورهای اصلی نمایشگاه ملی گردشگری قشم خواهد بود و علاوه بر آن صنایع دستی شهرها و مناطق معروف سراسر کشورمان نیز در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت .

اکبری خاطرنشان کرد: صنایع دستی مردمان قشم به عنوان جلوه ای روشن از اصالت و فرهیختگی زنان و مردان بزرگترین جزیره خلیج فارس نه تنها مورد استقبال مردم کشورمان قرار گرفته بلکه همواره یکی از مهمترین و جذاب ترین ویژگی های مورد توجه گردشگران خارجی در سفر به این جزیره بوده است .
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ هنرمندان صنایع دستی قشم در تعدادى از نمایشگاه های خارجی از جمله ژاپن، عمان، ایتالیا، اسپانیا فرانسه و ترکیه حضور پیدا کردند، بیان کرد: در تمام این نمایشگاه ها بازدیدکنندگان علاقه و اقبال بسیار خوبی نسبت به دست ساخته های مردان و زنان جزیره قشم نشان دادند و همه این بازخوردهای مثبت مرهون نهاد پاک و انرژی مثبتی است که در روح هنرمندان و مردمان این دیار نهفته است و در آثار هنری و صنایع دستی آنها متجلی می شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه در سه سال اخیر استراتژی اصلی این سازمان تکیه و تمرکز بر توانمندسازی جوامع محلی و تقویت ظرفیت ها و استعدادهای مردمان بومی این جزیره بوده است، تصریح کرد: در این راستا تشکل های مردم نهاد روستایی تقویت شدند و با حمایت  جدی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تعاونی هایی تشکیل دادند.

اکبری تاکید کرد: این تعاونی ها با به اشتراک گذاشتن توانمندی های خود، موفقیت های ارزشمند اقتصادی و اجتماعی کسب کردند و این نمایشگاه می تواند علاوه بر میزبانی از هنرمندان سایر استان‌ها نقش مهمی در معرفی توانمندی های مردمان قشم در حوزه های گردشگری و صنایع دستی داشته باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری آیین هاى سنتی و اجرای موسیقی های محلى قومی و همچنین برگزاری جشنواره غذاهای سنتی از دیگر برنامه های جانبی این نمایشگاه خواهد بود، اظهار کرد: نمایشگاه گردشگری فرصتی بسیار شایسته برای آشنایی همه گردشگران جزیره قشم با آداب، سنت ها و جاذبه های گردشگری سراسر ایران اسلامی فراهم خواهد ساخت.
معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد قشم افزود: رویکرد سازمان منطقه آزاد قشم در توسعه گردشگری به ویژه تقویت زیرساخت‌های آن از جمله ساخت هتل است و نهایت مساعدت و همراهى را با سرمایه گذاران دارد تا امور واگذاری زمین و ارائه تسهیلات به موقع و با سرعت انجام گیرد .
اکبری خاطرنشان کرد: به زودی ۱۴ هتل و واحد اقامتی با ظرفیت ۱۷۷۲ تخت به ظرفیت فعلی افزوده می شود تا آمادگی بیشتری برای پذیرایی از گردشگران ایرانی و خارجی ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به رویکرد جدی سازمان منطقه آزاد قشم برای بهره گیری از فرصت بسیار خوب برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برای معرفی جاذبه های گردشگری قشم، گفت: در این زمینه مذاکراتى با دولت قطر آغاز شده و اقدامات مقدماتی نیز برای تامین و بهسازی مراکز اقامتی صورت گرفته است تا در راستای پایداری صنعت توریسم قشم، گام‌هاى شایسته تری برداشته شود چرا که به اعتقاد ما، راهی بهتر از گردشگری برای توسعه فراگیر کشورمان وجود ندارد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر یکی از مهمترین تدابیر سازمان برای توسعه گردشگری، تکیه بر توجه و حمایت از جوامع محلی بوده که باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بسیار خوبی در جزیره های قشم، هرمز و هنگام شده است تا جایی که در حال حاضر ۷۱ اقامتگاه بوم گردی خدمات مناسبی را به گردشگران ارائه می دهند و به قدری از این اماکن استقبال شده که ظرفیت تعدادی از آنها تا پایان سال رزرو شده‌ است.

اکبری تاکید کرد: جزیره قشم جلوه های بسیار زیبایی از آداب و رسوم، موسیقی ها و تنوع غذایی دارد و همین جلوه ها نقش بسیار مهمی در جذب و رضایت گردشگران داشته اند.

منصور آزاد، رئیس موسسه آموزش عالی قشم، نیز در این نشست خبری با اشاره به اینکه گردشگری، موتور محرک و توسعه کشورها است که با نگاه به پیشرفت کشورهایی مانند امارات و ترکیه به اهمیت این مسئله پی برده می شود، گفت: متاسفانه علیرغم پیشینه تاریخی و فرهنگی ایران هنوز به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده نشده است.

وی با تاکید بر این مطلب که تصمیم مسئولان منطقه آزاد قشم بر این است که قشم از مقصد خرید به یک مقصد گردشگری تغییر داده شود، خاطرنشان کرد: موسسه آموزش عالی قشم خود را مکلف و مصمم می داند که در برگزاری نمایشگاه ملی گردشگری و صنایع دستی در کنار معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم باشد و با تکیه و تاکید بر اندیشه های نو در توسعه گردشگری، این نمایشگاه را به عرصه ای برای تقویت علمی و اجرایی مراکز اقامتی و تفریحی این جزیره و سایر استان های مهمان تبدیل کند.

رئیس موسسه آموزش عالی قشم افزود: بر همین اساس همایش ملی گردشگری، علم و هنر را با رویکرد علمی و آموزشی و با شعار اقتصاد و توسعه مبتنی بر گردشگری برگزار خواهد شد.

آزاد با بیان اینکه فراخوان های این همایش در دو بخش مقالات و پوستر اعلام شده است، عنوان کرد: مقالات برتر در مجله‌ علمی، تخصصی به نام فصل جغرافیا و برنامه‌ریزی منطقه‌ای با درجه علمی و پژوهشی که اکنون در قشم در حال فعالیت است منتشر خواهد شد؛ همچنین فصلنامه گردشگری و چشم‌انداز که از دیگر مجلات علمی این جزیره است به انتشار آثار برتر برگزیدگان بخش پوستر این همایش خواهد پرداخت .

وی بیان کرد: در حاشیه این همایش ملی، کارگاه‌های هدفمند برای افراد و گروه های شاغل و فعال در حوزه های گردشگری و هتلداری برگزار می‌شود و به شرکت کنندگان این دوره ها گواهی نامه های علمی و دانشگاهی اعطا خواهد شد.

جواد مرادپور، مجری برگزاری نمایشگاه گردشگری قشم، نیز به عنوان دیگر سخنران این نشست خبری با اشاره به این مطلب که گردشگری با درآمدی پایدار باعث شکوفایی اقتصاد می شود، گفت: گردشگری می تواند علاوه بر توسعه اشتغال باعث شکوفایی در تولید ثروت باشد.
وی افزود: امروزه توسعه گردشگری بهترین وسیله گسترش فرهنگ و اشاعه پیوست ها و شناسه های فرهنگی و اجتماعی به اقصی نقاط دنیا و بهترین بهانه برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر پتانسیل ها و قابلیت‌های بالفعل برای تقویت اقتصاد و افزایش درآمد هر کشور است .
مجری برگزاری نمایشگاه ملی گردشگری قشم با اشاره به اینکه نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع دستی قشم با حمایت منطقه آزاد قشم و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این سازمان از تاریخ ۱۰ تا ۱۴ دی ماه در این منطقه دیدنی کشورمان برگزار می شود، خاطرنشان کرد: ایجاد و تقویت پیوند محکمتر بین قشم و دیگر نقاط کشور در بحث گردشگری و توسعه پایدار گردشگری مبتنی بر مناسبت های ملی و منطقه ای با اتخاذ راهکارهای مشترک از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

مرادپور با بیان اینکه تلاش شده است تا این نمایشگاه در کنار دیگر برنامه های جانبی، تفریحی و آموزشی به بهترین شکل ممکن برگزار شود، عنوان کرد: این هدف جز با همکاری تمامی مجموعه های در ارتباط با بخش گردشگری در سراسر کشور محقق نخواهد شد.

به گفته وی بخش های مختلف خصوصی و عمومی علاقمند به شرکت در این نمایشگاه، از اول تا پانزدهم مهر ماه امسال می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.qeshmexb.com ثبت نام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.