خانه / استان / جشنواره تئاتر استان فارس برگزیدگانش را شناخت/ آغاز جشنواره آیات
اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس/ عکس: زلیخا بنی ایمان

جشنواره تئاتر استان فارس برگزیدگانش را شناخت/ آغاز جشنواره آیات

بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: امسال در جشن چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد برپایی جشن های متعددی هستیم که اولین آن بعد از ماه های محرم و صفر جشن تئاتر و خانواده هنرهای نمایشی بود.

به گزارش شهرسبز، در آیین اختتامیه این جشنواره که در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد نمایندگان هنرهای نمایشی استان فارس برای حضور در مراحل بعد جشنواره بین الملی تئاتر فجر معرفی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: امسال در جشن چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد برپایی جشن های متعددی هستیم که اولین آن بعد از ماه های محرم و صفر جشن تئاتر و خانواده هنرهای نمایشی بود.

صابر سهرابی با بیان اینکه «شعار جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی در سال ٩٧ افتخار به گذشته و امید به آینده است » خاطرنشان کرد: بر همین اساس تا بهمن ماه امسال که همزمان با دهه انقلاب ویژه برنامه هایی را برای معرفی دستاورد های نظام و افتخاراتی که در طول این چهل سال بدست آورد ه ایم را اجرا خواهیم کرد.

وی با یادآوری اینکه «شورای سیاست گذاری با خردجمعی تصمیم بر این گرفت تا با کم کردن گروه های نهایی جشنواره بتواند بر کیفیت آن افزایش دهد تأکید کرد: «اصولا جشنواره، میدانی برای رقابت هنرمندان و رسیدن به درجات بالاتر هنری است که در زمانی خاص اجرا و برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه « جشنواره نباید به این سه روز ختم شود» گفت: اجرای گروه های نمایشی مرحله نهایی جشنواره و بخش جنبی توسط انجمن هنرهای نمایشی استان بعد از پایان جشنواره آغاز شده و در همه شهرستان های استان و حتی استان های همجوار همچون یزد اجرا خواهد شد.

سهرابی به موضوع ها و متون مورد حمایت اشاره و تصریح کرد: شیوا ترین و تاثیر گزار ترین روش نهادینه کردن مفاهیم، ابزار قدرتمند هنر است. وی امیدواری و نشاط را نیاز امروز جامعه دانست و گفت: این وظیفه هنرمند است که بتواند با زبانی شیوا و رسا این پیام ها را به جامعه القاء کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس ادامه داد: با داشتن جوان های خوش فکر، خلاق، پویا؛ نباید آرام نشست و در مقابل هجمه ها؛ آثاری فاخر تولید کرد تا فکر و اندیشه و هویت مان از دست نرود .

سهرابی در ادامه به ارائه توصیه هایی به انجمن هنرهای نمایشی پرداخت و گفت: انجمن نمایش فارس باید برای بوجود آوردن روحیه فعال و پویا در گروه های نمایشی، تقویت روحیه اخلاق مداری و احترام به پیشکسوتان نسبت به تهیه و تدوین منشور اخلاقی هنرمندان تئاتر اقدام کند و آنرا به امضای هنرمندان برساند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: انجمن نمایش استان فارس باید به جای برگزاری جشنواره در جهت حمایت مادی و معنوی گروه های نمایشی قدم برداشته و با راه اندازی فستیوال ها و اجراهای عمومی و تقویت آنها در این مسیر گام بردارند.

سهرابی با بیان اینکه «به نظر می رسد نیاز به دوره های آموزشی و جای خالی آن برای هنرمندان هنرهای نمایشی چه در شهرستان و چه در مرکز احساس می شود.» خاطرنشان کرد: «دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت با ارائه مدرک آموزشی معتبر به صورت جدی برگزار خواهد شد.»

وی همچنین از آغاز جشنواره تئاتر آیات همزمان با اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس خبر داد.

احمد سپاسدار دبیر جشنواره یاد شده نیز گفت: فیلم۵٣ اثر به دبیرخانه ارسال شد که ٢٣ نمایش به مرحله بعد راه یافتند که در پایان ٩ تئاتر در ۴ روز به رقابت پرداختند.

وی افزود: این تماشاخانه های پنجاه شصت نفری پاسخگوی جشنواره و هنرهای نمایشی نیست و امیدواریم در همه شهرستان ها سالن های با ظرفیت استاندارد فراهم شود.

در ادامه احمدرضا نداف دبیر اجرایی جشنواره تئاتر آیات هم که در همین شب کلید خورد، به بیان جزییات این جشنواره پرداخت. مسئول گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: از زمان ارسال فراخوان جشنواره آیات در سال گذشته ١٠٠ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از میان آنها ٨١ نمایش توسط فرهاد ارشاد، احمد آرام و میلاد اکبرنژاد بازخوانی شدند.

وی افزود: حسین قهرمانی، علی ثابت و افشین محمودی نمایش ها را بازبینی کردند و در نهایت ١۵ نمایش به بخش صحنه ای راه یافتند.

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر آیات خاطرنشان کرد: نمایش های منتخب طی سه روز با داوری اصغر همت، احمد سپاسدار و سعیدرضا خوش شانس با هم به رقابت خواهند پرداخت.

برگزیدگان بخش های مختلف در حالی که سیاوش صفری نژاد با همراهی تعدادی از هنرمندان شیراز با حرکات فرم جوایز را به اهدا کنندگان ارائه می داد، معرفی شدند. در اختتامیه این دوره جشنواره جوایز هر بخش توسط هنرمندان فعال و خلاق تئاتر و همراهی روسای انجمن های شهرستانها اعلام و عملا مراسم بدون حضور مجری اجرا شد.

در بخش نمایشنامه نویسی آرا توسط آرش ابراهیمی نویسنده و کارگردان جوان تئاتر شیراز اعلام شد: لوح تقدیر به هادی امامی مقدم نویسنده نمایش تم مارپله اهدا شد. رتبه دوم این بخش نیز به مجتبی حسینی قیری برای نمایش کابوس کاووس رسید. ابوالفضل فرهادی نیز موفق شد با نمایشنامه «گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد» رتبه اول این بخش را به خود اختصاص دهد.

در بخش کارگردانی آرا توسط امیر بهبود نیا نویسنده و کارگردان اعلام و سامان مختارزاده با نمایش صور اسرافیل موفق شد لوح تقدیر این بخش را به خود اختصاص دهد. رتبه سوم کارگردانی به محمدصادق علی پور برای نمایش خون سیاه اعطا شد و محمد هاشم زاده توانست با نمایش یک هفته راه رفتن در بهشت رتبه دوم را خود اختصاص دهد. نفر اول کارگردانی نیز به ابوالفضل فرهادی برای نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد رسید.

در بخش طراحی بروشور حسین عرب زاده برای نمایش روز عزیز مرده جایزه برتر را کسب کرد. در بخش طراحی لباس داستان عجیب شیناگاوا از محمد جواد صفایی تقدیر شد و دیپلم افتخار و تندیس این بخش نیز به صدرا مختارزاده برای نمایش صور اسرافیل رسید..

لوح تقدیر طراحی صحنه توسط نسیم شکر هنرمند شهرستان فسا به نمایش داستان عجیب شیناگاوا اثر محمد جواد صفایی رسید. در همین بخش جایزه رتبه به نمایش کابوس کاووس اثر روح الله اسماعیلی رسید دیپلم افتخار و تندیس این بخش هم به ابوالفضل فرهادی طراح صحنه نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی‌گذرد رسید.

در بخش موسیقی هم مهدیا علیزاده اهنگساز و هنرمند تئاتر تندیس و دیپلم افتخار به مجتبی هادی پور از نمایش کابوس کاووس اهدا کرد. آرا بخش بازیگری زن،توسط مهری منصوری بازیگر و کارگردان فعال و خلاق تئاتر شیراز قرائت و اهدا شد: از زهره منصوری بازیگر نمایش داستان عجیب شیناگاوا تقدیر شد. رتبه سوم را لیلا قلی پور  برای نمایش کابوس کاووس، رتبه دوم را الهام کشاورز  برای نمایش  یک هفته راه رفتن در بهشت و  مریم شکری برای نمایش خون سیاه مشترکاً کسب کردند. تندیس و دیپلم افتخار مقام اول بازیگری زن هم به پردیس شیروانی بازیگر نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد رسید.

در بخش بازیگری مرد اشکان فرهادی بازیگر تئاتر ارا را به شرح زیر اعلام کرد : بازیگر خردسال محمدحسین دهقان در نقش لوکاس در نمایش صوراسرافیل از کازرون جایزه نقدی و تندیس جشنواره را دریافت کرد.

از مجتبی راوش برای صور اسرافیل تقدیر شد. جایزه مقام سوم به جواد بهادری بازیگر گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد و جایزه مقام دوم به بهنام مرادی برای بازی در نمایش یک هفته راه رفتن در بهشت اهدا شد. تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس نیز به فرزاد لطفی از بازیگر نمایش کابوس کاووس رسید.

در پایان نیز حسین قهرمانی مدیر عامل خانه تئاتر شیراز نمایش های «یک هفته راه رفتن در بهشت» به کارگردانی محمد هاشم زاده و «گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد» به کارگردانی ابوالفضل فرهادی به عنوان نمایندگان استان فارس در مرحله بعد جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شده بودند را اعلام کرد.

هشدار در خصوص نمایشنامه نویسی اصلی ترین پیام بیانیه هیات داوران

بیانیه هیات داوران این دوره از جشنواره توسط نوید جعفری بازیگر و کارگردان جوان تئاتر و عضو هیات مدیره خانه تئاتر شیراز به نمایندگی از داوران جشنواره قرائت شد:

به نام خداوند هنر آفرین

امشب پایان راه نیست، بلکه آغاز حرکتی رو به جلو به سمت شناسایی و کشف و معرفی چهره ها، انگیزه ها ، ایده ها و نقطه شروع برای تجربیات بهتر است . اینجا شیراز در پایان بندی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی فارس هستیم. آثار با جدیت تمام دیده شد، باز نتیجه همان است که ما هنوز از اساسی ترین و بنیادی ترین عنصر شاکله تئاتر ، یعنی نمایشنامه در رنج مطلقیم.

متاسفانه اجرای آثار آن هنگام که به ورطه سقوط نزدیک میشود ، هنگامی است که متن ها به سبب ضعف و عدم شناخت تکنیک به بیراهه می رفتند !! غالبا پیکره بندی متون با بی انظباطی در مسیر خود، اجراها را از مدار و روند منطقی دور می ساختند. و مهم تر عناصر پنهان ذهن نویسنده از آنجا که بایست چالش برانگیز باشد و مخاطب را درگیر جریان نمایش قرار بدهد در زیر لایه های پنهان ذهن نویسنده فراموش می شدند.

باید به طور خیلی جدی برای نمایشنامه نویسی و نمایشنامه نویسان ایرانی راه چاره ای تازه اندیشید. اعتبار ، هویت و ماندگاری تئاتر هر کشور در گروی نمایشنامه نویسان آن است.

ما از همان ابتدا که وارد جریان تئاتر مدرن شدیم ، متاسفانه نمایشنامه نویسی در بدنه فرهنگ کشور ما جایی جدی پیدا نکرد و ما از سال ١٣٠٠ تا ١٣٣٧ دستمان بسیار خالی است ، اگرچه از ١٣٣٧ تا کنون حرکت هایی جدی بنا بر ذوق سلیقه و استعداد شگرف قدیمی ترها و امروز جوانها دارد شکل می پذیرد اما روی هم رفته ما همچنان در تئاتر کشورمان از نداشتن نمایشنامه های استوار و ماندگار در فقر محضیم.

تلاش کنید ، جوانها را تشویق و ترغیب کنید، نمایشنامه بنویسند. نمایشنامه بنویسند . هیات داوران بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی فارس. محمد رحمانیان آرش دادگر رضا صابری آبان١٣٩٧ شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.