خانه / ادبی / مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: شیراز؛ به وسعت تمام تاریخ ایران زمین است.
ورود شهرداری شیراز به پروژه ملی تالار مرکزی شیراز / صابر سهرابی/ عکس: محمدمهدی اسدزاده
ورود شهرداری شیراز به پروژه ملی تالار مرکزی شیراز / صابر سهرابی/ عکس: محمدمهدی اسدزاده

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: شیراز؛ به وسعت تمام تاریخ ایران زمین است.

به گزارش محمدمهدی اسدزاده/ خبرنگار شهرسبز؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در آیین روز شیراز نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در آغاز سخن با کلامی از خواجه اهل راز حافظ شیراز آغاز کرد که؛ خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش؛ خداوندا نگه دار از زوالش/ ز رکن آباد ما صد لوحش الله؛ که عمر خضر می‌بخشد زلالش، و در ادامه گفت: شیراز امروز، تنها شهر شیراز نیست، که یک استان سراسر فرهنگ و ادب و هنر است. در جای جای فارس، مردان و زنانی زندگی کرده اند و می کنند که فرهنگ ور، هنرمند و ادیبند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ افزود: نمی دانم باید امروز از شخصیت های بزرگ فارس چگونه بگویم که کمتر کسی از دیارشان که بزرگ مردان و بزرگ زنانی را نه به فارس، نه به ایران، بلکه به جهان بشریت هدیه دادند. شیراز را نباید یک شهر محصور دید؛ شیراز به اندازه همین استان پهناور، پهناور است و جا دارد نه از شیراز محصور بین کوه های زیبای دامنه دارِ زاگرس نشانِ شمال و جنوبش، که از شیرازی سخن گویم که نه اندازه استان فارس کنونی، و نه اندازه ایران کنونی، که به وسعت تمام تاریخ ایران زمین است.

سهرابی گفت: از کهن سالی تمدنی بگویم که این روزها تنها شیرازش را با کاوش های جدید باستان شناسی تا هشت هزار سال پیش، برآورد کرده اند. تمدنی که سرچشمه تمدن نوین ایرانی است، که ریشه ای در دوران باستان دارد. تمدنی پر از حکمت، ادب، معرفت، فرهنگ، هنر، علم و سیاست مدارانی که سیاست را از دریچه فرهنگ می نگریسته اند، چه کوروش باستانی اش، چه کریم خان اسلامی اش، و چه امروزه شخصیت های علمی، سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی اش که همگی ریشه ای فرهنگ ور داشته و دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ ابراز داشت: می خواهم از مردم دیار شیراز بگویم… مردمی که این روزها در سوگ هموطنانشان نشسته اند و خود درد سیلابی دارند که کوی سعدی شان را پر از گِل کرد اما بوی عطر گُل ایثار و امدادشان جهان را معطر ساخت. مگر می شود از این مردم سخن گفت، از چه چیز این مردم بگویم و از کجای این دیار زر خیز، فرهنگ پرور؛ هنوز درد سیلاب سعدی بر روان مردم شان فرو ننشسته، پویش های مردمی و نیروهای امدادی شان، در لرستان و خوزستان به یاری مردم برخواسته اند.

این مقام فرهنگی استان در پایان با اشاره به نام بزرگ سعدی شیرازی، اظهار داشت: می خواهم از سعدی و شیراز بگویم، اما نمی دانم از معلم والاگهر فرهنگ ایران زمین بگویم یا از سعدی نشینان این روزهای شیراز، یا از سعدی یاران امروز شیراز بگویم، که کلام قاصر است و قلم ناتوان و در روز شیراز امسال، نمی توانم از چیزی جز حضور به موقع مردمی شیراز، در کمک رسانی و امداد به مردم سیل زده سعدی نشین شیراز و لرستان و خوزستان بگویم، که این خود نشان از فرهنگ والا و بزرگورانه آن هاست که کلام را می بندد و زبان را کوتاه می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.