خانه / اجتماعی / مسئولین خودشان را مسئول نمی دانند، بلکه حاکم و مدیر می دانند
معارفه حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مدبر امام جمعه جهرم، به عنوان رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جهرم و غلامرضا توکل به عنوان دبیر آن با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان جهرم / عکس: حمید مرزبان
معارفه حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مدبر امام جمعه جهرم، به عنوان رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جهرم و غلامرضا توکل به عنوان دبیر آن با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان جهرم / عکس: حمید مرزبان

مسئولین خودشان را مسئول نمی دانند، بلکه حاکم و مدیر می دانند

به گزارش حمید مرزبان؛ جلسه معارفه حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مدبر امام جمعه جهرم، به عنوان رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جهرم و غلامرضا توکل به عنوان دبیر آن با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان جهرم برگزار شد.

دبیر  ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بیان داشت : کار ستاد، ساختار سازی است؛ ما باید به این باور برسیم که امر به معروف و نهی از منکر برای خود سازی ‌؛ دگر سازی و جامعه سازی است.  ستاد امر به معروف و نهی از منکر وظیفه نظارت،  پیگیری، فرهنگ سازی و بسترسازی برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسط مردم و دولت را دارد.  هر کس خود باید مجری امر به معروف و نهی از منکر باشد.

وظیفه ستاد  برنامه ریزی و بستر سازی برای احیا، اجرا و ترویج اقامه امر به معروف و نهی از منکر با بهره گیری از نخبگان و  گروه‌های اندیشه ورز در جهت اجرای بهتر برنامه ها می باشد.

وی در ادامه افزود: امر به معروف و نهی از منکر سه مرحله است: مرحله اول قلبی است بدین معنا که فرد باید به صورت قلبی نسبت به معروفات محبت و علاقه و نسبت به منکرات انزجار داشته باشد. مرحله دوم تذکر لسانی و کتبی به یکدیگر است و مرحله سوم یدی است که بر عهده حاکمیت است. متاسفانه در حال حاضر جای مرحله اول و سوم عوض شده است و همین امر سبب تغییر نگرش افکار عمومی نسبت به امر به معروف و نهی از منکر گردیده است.

سلیمان مهدوی گفت: ما حق نداریم به بهانه امر به معروف و نهی از منکر کرامت انسانی اشخاص را زیر سوال ببریم. امر به معروف و نهی از منکر آن است که اگر خطا و گناهی از کسی دیدیم اول به خود شخص بگوییم.

وی در توضیح این که امر به معروف و نهی از منکر صرفاً پرداختن به حجاب و چند ناهنجاری اجتماعی نیست بیان داشت:  اولویت اول همه ما و مهمترین معروف حفظ نظام است و بعد از آن امید دادن به مردم ، حفظ وحدت عمومی و از بین بردن شکاف های اجتماعی وظیفه آحاد مردم است.  متاسفانه بعضی ها در سطح جامعه امر به معروف و نهی از منکر را مزاحم می‌دانند، در حالی که در دین مبین اسلام این فریضه ناجی و فریضه ای حکومت ساز و پایه تشکیل حکومت است. میبایست افکار عمومی را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد. ما باید کاری بکنیم تا امر به معروف و نهی از منکر در سبد فرهنگی خانواده ها قرار بگیرد.

وی در رابطه با شوراهای امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: بالاترین مقام در هر ارگان و سازمان به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر منصوب شده است و در مساجد نیز ائمه جماعات رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر و فرمانده پایگاه مقاومت، بعنوان دبیر شورا هستند.  شوراهای امر به معروف و نهی از منکر می بایست معروفات

را استخراج و معرفی کنند و منکرات را نیز بعنوان عبرتها معرفی کنند تا بتوانند افکار عمومی را نسبت به امر به معروف و نهی از منکر تغییر دهند و  این امر نیاز به مردم شناسی، جامعه شناسی و بوم شناسی دارد چرا که  شهر به شهر و مسجد به مسجد  مدل رفتاری افراد متفاوت میباشد.

سلیمان مهدوی افزود: الان اتفاقی که در مملکت ما افتاده این است که برخی اشرار در مملکت دست دارند و در برخی مناصب حاکم شده اند . ما اشرار سیاسی داریم،اشرار اقتصادی داریم،اشرار اجتماعی داریم و همه هم از راه دین وارد می شوند.  در حدیثی از امام علی (ع) آمده است که اگر در جامعه‌ای «امر به معروف» ترک شود، دو اثر شوم در پی خواهد داشت، یکی این‌که  اشرار جامعه بر مردم مسلط شده و زمام امور را به دست خواهند گرفت و دیگری این‎که خوبان جامعه نیز هر چه دعا کنند، دعایشان مستجاب نمی‌شود.

دبیر ستاد امر به معروف استان همچنین افزود : متأسفانه مسئولین خودشان را مسئول نمی دانند بلکه حاکم و مدیر می دانند؛ اما آنها باید جوابگو بوده و ظرفیتشان را باید بالا ببرند تا مردم به راحتی بتوانند حرفشان را بزنند.

در ادامه جلسه امام جمعه و رئیس ستاد امر به معرف و نهی از منکر شهرستان جهرم بیان داشت: چنانچه نشاط و لذت‌های حلال در جامعه گسترش پیدا کند مقابله با منکرات کاهش می‌یابد. از علل ناکامی در عرصه امر به معروف و نهی از منکر این است که بیش از آنکه به معروف‌ها پرداخته شود بر مسئله نهی از منکر تمرکز شده است.

وی با اشاره به اینکه در متون دینی، امر به معروف نسبت به نهی از منکر مقدم شده است، افزود: چنانچه معروف‌ها گسترش پیدا کند ریشه بسیاری از منکرات از بین می‌رود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مدبر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ ارتباط با خدا، جوانان را از گناه دور نگه می‌دارد، تصریح کرد: تاکید بر معروفات کار را در عرصه مبارزه با منکرات آسان می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه از سیاست‌های کلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان جهرم باید تاکید بر معروفات باشد، گفت: تسهیل در امر ازدواج و اشتغال از جمله معروفاتی است که نیازمند تحقق آن در جامعه هستیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جهرم با تاکید بر اینکه باید آنقدر در باغچه شهرمان گل بکاریم که جای رویش علف‌های هرز نباشد، عنوان کرد: تاکید و اصرار بر اشاعه معروف‌ها صرفاً مشغول شدن به دفع منکرات نیست و در مسئله  مقابله با منکر نیز نباید نگاه‌ها تنها بر روی برخی موارد باشد.

وی افرادی که مرتکب منکر می‌شوند را جزء سه دسته عنوان کرد و گفت: این افراد نمی‌دانند یا نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند که مورد نخست نیاز به ابزار هنر و آموزش، مورد دوم نیازمند به اراده لازم و در مورد سوم راهکاری غیر از موارد قبلی برای اصلاحشان نیاز است.

در پایان جلسه احکام رئیس و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جهرم به ترتیب به حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مدبر و غلامرضا  توکل اعطاء گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.